Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնում այս պահին Իրանի դեմ պատերազմի հավանական գործողություններին՝ ԱՄՆ-ին աջակցելուն. Արայիկ Սարգսյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
• 18-05-2019 15:25:44   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի ռազմական ագրեսիայի հավանականությունը այսօրվա վիճակով համարում եմ շատ մեծ հավանական:  Այս մասին մայիսի18-ին  լրագրողների հետ զրույցում նշեց Աշխարհաքաղաքական ակադեմիայի նախագահ, ակադեմիկոս  Արայիկ Սարգսյանը:
Ըստ  աշխարհաքաղաքական ակադեմիայի փորձագետների վերլուծության, ի դեպ այդ մասին «Նոյյան Տապան»-ը դեռ անդրադարձել էր մի քանի ամիս առաջ ( տես այստեղ), ԱՄՆ- Պետ քարտուղար Մ. Պոմպեոյի՝  երեք օր առաջ, Սոչիում ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի հետ հանդիպմանը քննարկվել է Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողությունների սկսման մանրամասները:« Մեծ  հաշվով Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնում այս պահին Իրանի դեմ պատերազմի հավանական գործողություններին՝  ԱՄՆ-ին աջակցելուն:Քանզի ՌԴ-ում վախենում են հնարավոր պատերազմի հետեւանքով հավանական մեկ միլիոնից ավելի փախստականների հոսքին դեպի հյուսիս՝ Ադրբեջան, Ռուսաստան նաեւ Հայաստան»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Բանախոսի պնդմամբ, Միացյալ նահանգները շաբաթվա սկզբից սկսել են իրականացնել ԱՄՆ դիվանագիտական կորպուսի աշխատակիցների ընտանիքների անդամների դուրս բերման գործընթացը Իրաքից, Լիբանանից, ինչպես նաեւ Պարսից Ծոցի մյուս երկրներից:Պոմեպո -Պուտին հանդիպումից հետո ԱՄՆ-ն լուրջ փնտրտուքների մեջ է՝  ԱՄՆ120 հազարանոց զորախումբ տարածաշրջան առաքման համար: Քանզի միայն Պարսից ծոցում արդեն իսկ գտնվող ԱՄՆ նավատորմի «Աբրահամ Լինկոլն » ավիակրի եւ նրան ուղեկցող հարվածային խմբի ռազմական պոտենցիալը բավարար չէ Իրանի նկատմամբ «Բլից-կրիկ » կազմակեպելու համար:

18-05-2019 15:25:44 | Армения | Политика
Я думаю, что вероятность военной агрессии США против Ирана сегодня очень высока. Об этом в беседе с журналистами 18 мая заявил президент Геополитической академии академик Араик Саргсян.
Согласно анализу экспертов геополитической академии, кстати, «Ноян Тапан» уже коснулся этого несколько месяцев назад (см. Здесь), госсекретарь США,М. Помпеo, об этом вел переговоры три дня назад в Сочи, во время встречи с президентом России Владимиром Путиним. На встрече с Путиным обсуждались детали начала военных действий США против Ирана: «В конце концов, Россия в настоящее время воздерживается от поддержки возможных военных действий против Ирана, потому что Россия боится возможного притока более миллиона беженцев из Ирана на север, в Азербайджан, в Россию, а также в Армению », - сказал академик А. Саргсян.
По словам спикера, Соединенные Штаты начали процесс вывоза членов семей сотрудников дипломатического корпуса США из Ирака, Ливана, а также из других стран Персидского залива. После встречи с Путиним, Помпео спешил в США. Соединенные Штаты находятся в серьезном поиске для отправки военного комтингента США в регион, в составе 120 000 человек. Потому что авионосец ВМС США "Авраам Линкольн", который уже находится в Персидском заливе, и его военныи потенциал недостаточно для того, чтобы начать "Блиц - Крик" по Ирану.