Շարունակվում է ՀԿԵ շարժակազմի արդիականացման գործընթացը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակներում Հայաստան է մատակարարվել ընկերության կողմից 2019 թվականին գնված նոր կիսավագոնների հերթական խմբաքանակը: Ներկայումս 40 միավորից բաղկացած շարժակազմը անցել է գրանցման և մաքսազերծման անհրաժեշտ ընթացակարգերը: Հունվարի 30-ին տեղի ունեցավ առաջին բեռնումը:
Վագոնները կծառայեն բեռների արտահանումն իրականացնելու նպատակով, ինչը կբարձրացնի փոխադրման հուսալիությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև կապահովի բեռի պահպանման բարձր մակարդակ: Կիսավագոնները՝ շարժակազմի հիմնական տեսակն են, որոնք շահագործվում են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կողմից: 2015-2019 թվականների ընթացքում ընկերությունը գնել է 112 միավոր կիսավագոններ:
«ՀԿԵ կողմից կիսավագոնների շարժակազմի արդիականացումը միայն ողջունելի է: Այդ գործընթացը անհրաժեշտ է դիտարկել Հայաստանի տնտեսության զարգացման լայն համատեքստում, ինչն իր հերթին նպաստում է տրանսպորտային ծառայությունների բարելավմանը: Ի վերջո, տրանսպորտային ընկերություններն ինքնուրույն չեն զարգանում, այլ սպասարկում են բիզնեսին, արտադրությանը, առևտրին: Կարծում եմ, բեռնափոխադրումներ իրականացնելու համար շարժակազմի արդիականացման գործընթացը «ՀԿԵ» պատասխանն է տնտեսության և բիզնեսի փոխադրումներ իրականացնելու պահանջարկին» -  նշում է «Ապավեն» խոշորագույն  բեռնափոխադրող ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը:
- Բեռնափոխադրումների առումով՝ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունը ավանդաբար հանդիսանում է «ՀԿԵ» ընկերության ծառայությունների խոշորագույն սպառողը: Ավելի քան 10 տարվա մեր համատեղ համագործակցությունը հավաստում է, որ երկաթուղին կարողանում է ապահովել տարեցտարի «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության անխափան բեռնափոխադրումներ իրականացնելու աճող պահանջարկը: Կարծում եմ, շարժակազմի արդիականացումը հետագայում երաշխավորում է երկաթուղային փոխադրումների կայունությունը և որակը,  - նշում է  «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինը:

Продолжается процесс обновления подвижного состава ЮКЖД
В рамках инвестиционной программы компании «Южно-Кавказская железная дорога» в Армению поставлена очередная партия закупленных компанией в 2019 году новых полувагонов. В настоящее время подвижной состав в количестве 40 единиц прошел необходимые процедуры регистрации и таможенного оформления. 30 января была произведена первая погрузка.
Вагоны будут обслуживать грузы в экспортном сообщении, что повысит надежность и безопасность перевозок, а также обеспечит высокую степень сохранности грузов. Полувагоны – основной тип подвижного состава, эксплуатируемого ЮКЖД. В 2015-2019 гг. компанией было закуплено 112 единиц вагонов данной категории.
«Обновление парка полувагонов со стороны ЮКЖД можно только приветствовать. Этот процесс необходимо рассматривать в широком контексте развития экономики Армении, что в свою очередь приводит к развитию транспортных услуг. Ведь транспортные компании не развиваются сами по себе, а обслуживают бизнес, производство, торговлю. Процесс обновления подвижного состава для грузовых перевозок считаю откликом ЮКЖД на спрос со стороны экономики и бизнеса на перевозки», - отмечает исполнительный директор крупнейшей экспедиторской компании «Апавен» Гагик Агаджанян.
«Компания GeoProMining Gold традиционно является крупнейшим потребителем услуг ЮКЖД по части грузоперевозок. Опыт нашего совместного сотрудничества на протяжении более чем 10 лет свидетельствует, что железная дорога обеспечивает растущие из года в год потребности GPM Gold в перевозках в бесперебойном режиме. Полагаю, что обновление подвижного состава гарантирует стабильность и качество перевозок по железной дороге и в будущем», - отмечает генеральный директор GPM Gold Анатолий Гоготин.