Յարութ Սասունեան. Թրամփ Քաջութիւն Չունի Զայն «Հայոց Ցեղասպանութիւն» Կոչելու
Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներու նախագահ Տանըլտ Թրամփ 24 Ապրիլ 2020ին հրապարակեց Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ իր ժխտողական ուղերձներէն մէկը եւս՝ զայն անուանելով «Հայոց Յիշատակի Օր»: Արդէն  չորրորդ  տարին  ըլլալով, նախագահը հանդէս կու գայ  միեւնոյն խուսափողական  ուղերձով՝  օգտագործելով   բոլոր   կարելի մեղմասացութիւննները, բացառութեամբ մէկ բառէն, որ ճշգրիտ կերպով կը բնութագրէ 1915էն 1923 թուականներուն Օսմանեան Թուրքիոյ կողմէ իրագործուած զանգուածային ոճրագործութիւնը:  Յոյսով  եմ, որ յառաջիկայ նախագահական ընտրութիւններուն, որոնք տեղի  պիտի ունենան  3 Նոյեմբեր  2020ին, այս մէկը կ՛ըլլայ անոր վերջին տարին՝ իբրեւ նախագահ եւ անոր նմանօրինակ վերջին ուղերձը...
Թրամփի մօտիկ գտնուողներէն մէկը պէտք է անոր ըսէ, որ իր ամէնամեայ Ապրիլ 24եան անիմաստ յայտարարութիւններով ինք ոչ մէկ միաւոր կը շահի ամերիկահայ համայնքին կողմէ։ Ընդհակառակն, կը վիրաւորէ հայերը՝ տարուէ տարի նոյն ժխտողական  ուղերձը տարածելով: Պէտք է ըսել անոր, որ եթէ չի կրնար ըսել ճշմարտութիւնը,  թող  ընդհանրապէս ոչինչ  ըսէ։ Իրականութեան մէջ, ան կը  վիրաւորէ ամերիկահայ  համայնքը։  Նախագահ  Ռանըլտ Ռէյկըն, որ աւելի մեծ ժողովրդականութիւն կը վայելէր, քան Թրամփ, 22 Ապրիլ 1981ին հրապարակած է նախագահական հռչակագիր մը՝ ճանչնալով Հայոց Ցեղասպանութիւնը։ Այսպիսով, մեզի պէտք չեն Թրամփի մեղմասացական  խօսքերը Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ․․․
Ահա այն խօսքերը, զորս Թրամփ  ցեղասպանութեան  փոխարէն  օգտագործած է  այս  տարուան Ապրիլ 24ի իր ուղերձին մէջ․  «Հայոց Յիշատակի Օր», «Մեծ Եղեռնի զոհեր», «20րդ դարու վատթարագոյն վայրագութիւններէն մէկը», «մէկուկէս միլիոն հայեր տեղահանուեցան, կոտորուեցան կամ մահուան երթի դատապարտուեցան  Օսմանեան  կայսրութեան վերջին տարիներուն», «Անոնք, որոնք տառապեցան կամ իրենց կեանքը կորսնցուցին», «ողբերգութիւն», «ցաւոտ պատմութիւն» եւ «անոնք, որոնք տառապեցան եւ զոհուեցան»: Ամէնէն մտահոգիչը Թրամփի կողմէ «Մեծ Եղեռն» եզրոյթի  կիրարկումն էր, որ կը նշանակէ «Մեծ ոճրագործութիւն»՝ բայց ամերիկացիներու մեծամասնութեան համար  ասիկա  անիմաստ  է։  Տակաւին կան քաղաքականապէս  միամիտ  հայեր,  որոնք   խաբուած   են   այս   եզրոյթով՝   մտածելով,   որ Թրամփ կը ճանչնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը։ Եթէ այդպէս ըլլար, ան կ՛օգտագործէր «Հայոց Ցեղասպանութիւն» եզրոյթը։ Միակ պատճառը, որ ան օգտագործեց Մեծ Եղեռնը՝ Հայոց Ցեղասպանութիւն ըսելէ խուսափիլն է: Հայերը «Մեծ Եղեռն»ը օգտագործած են մինչեւ 1940ական թուականներուն Ռաֆայէլ Լեմքինի կողմէ «Հայոց Ցեղասպանութիւն» եզրի ստեղծումը։ «Մեծ Եղեռն»ը պարզապէս նկարագրութիւնն է այն ամբողջին, ինչ որ տեղի ունեցած է հայ ժողովուրդին հետ 1915ին, մինչդեռ «ցեղասպանութիւն»ը միջազգային իրաւունքի եզրոյթ է, որ ունի իրաւական հետեւանքներ: Այս երկուքը ընդհանրապէս նոյնը չեն:
Թրամփ շարունակեց իր քառամեայ խուսափողական դիրքորոշումը Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ, հակառակ անոր, որ անցեալ տարուան աշնան ԱՄՆ Ներկայացուցիչներու Պալատը եւ Ծերակոյտը ճնշող մեծամասնութեամբ ընդունեցին Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցող  բանաձեւ մը՝ ընդդէմ Սպիտակ Տան ցանկութիւններուն։ Ցաւօք, թրքասէր Թրամփ մտադիր չէ ընդդիմանալու Թուրքիոյ նախագահ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի՝ իր սիրելի ընկերոջ եւ հակաամերիկեան բռնապետի փափաքներուն։
Արդարացիօրէն, Ուաշինկթընի մէջ գործող հայ-ամերիկեան երկու կազմակերպութիւններն ալ քննադատեցին Թրամփը՝ իր Ապրիլ 24եան անցանկալի ուղերձին համար։ Ամերիկայի Հայ Դատի Յանձնախումբը իր՝ «Նախագահ Թրամփ կը խստացնէ Թուրքիոյ բռնութիւնը Հայոց Ցեղասպանութեան հարցով Սպիտակ Տան քաղաքականութեան նկատմամբ» խորագրով յայտարարութեան մէջ խստօրէն դատապարտեց նախագահը, զայն կոչելով «այս  ոճրագործութեան  մասին  ամերիկեան ազնիւ յիշատակման դէմ մնացած Անգարայի «բերան փակելու»  քաղաքականութեան ամերիկեան վերջին կատարողը»։ Հայ Դատի Յանձնախումբի գործադիր տնօրէն Արամ Համբարեան յայտարարեց․  «Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտումը քաղաքականութիւն է, որ ստեղծուած է Անգարայի մէջ, արտահանուած Ամերիկա եւ նախագահ Թրամփի կողմէ իրականացուած է Ուաշինկթընի մէջ։ Մէկ անգամ եւս, նախագահ Թրամփ կրկնօրինակեց եւ տեղադրեց Ապրիլի 24ի բացայայտ մեղմասացական, խիստ վիրաւորական Ապրիլ 24եան խուսափողական արտայայտութիւնները, որոնք հնչած են Պարաք Օպամայի եւ անոր նախորդներու կողմէ, ըստ էութեան, մեկուսացնելով  իր վարչակազմը  որպէս վերջին ամերիկեան մեծ  համագործակիցը՝ Թուրքիոյ կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան  համար արդարութեան խոչընդոտման  գործին մէջ…: Նախագահ Թրամփ, խոստանալով՝ «Առաջինը Ամերիկան» նախագահութիւնը,  Հայոց Ցեղասպանութեան հարցով  հետապնդեց  «Առաջինը Թուրքիան» քաղաքականութիւնը»:
Ամերիկայի Հայկական Համագումարը նոյնպէս քննադատեց Թրամփը մամլոյ հաղորդագրութեամբ մը․  «Նախագահ Տանըլտ Թրամփի Ապրիլ 24եան  ուղերձը Հայոց Ցեղասպանութեան 105րդ տարելիցին առիթով,  կը խթանէ ժխտումը եւ չ՛արտացոլեր ցեղասպանութեան հաստատման՝ Ամերիկայի կողմէ հպարտ արձանագրումը․․․: Վարչակազմի հեռացումը աւելի քան մէկ դար առաջ հաստատուած Մարդկային Իրաւունքներէ, կը նուազեցնէ Միացեալ Նահանգներու կառավարութեան վարկանիշը համաշխարհային հանրութեան շրջանին մէջ։ Վարչակազմին կը մնայ միանշանակ հաստատել Հայոց Ցեղասպանութիւնը»:
Միւս կողմէ, Դեմոկրատական կուսակցութենէն նախագահի թեկնածու Ճօ Պայտըն Ապրիլ 24ին յայտարարեց՝ «Փոխ նախագահ Ճօ Պայտընի յայտարարութիւնը Հայոց Ցեղասպանութեան յիշատակի օրուան առթիւ» խորագրով։ Թեկնածու Պայտըն իր յայտարարութեան մէջ ամէն ինչ ճիշդ ըսած է, բացառութեամբ երկու հիմնական կէտի.
1) Ան եւս օգտագործեց «Մեծ Եղեռն» եզրը՝ հետեւելով նախագահ Պարաք Օպամայի քայլերուն։ Բարեբախտաբար, ան գործածեց նաեւ «Հայոց Ցեղասպանութիւն» եզրը, զոր նախագահ Թրամփ չէ ըսած։
2) Զարմանալի է, որ իր ծաւալուն յայտարարութեան մէջ Պայտըն ոչ մէկ անգամ կը նշէ անունը այն երկրին, որ  իրագործած է Ցեղասպանութիւնը։ Ան ոչ Օսմանեան կայսրութիւնը, ոչ ալ  Թուրքիան կը նշէ։ Ասիկա շատ լուրջ խնդիր է, որ շատ աւելին է, քան զուտ անփութութիւնը։ Ասիկա պէտք է, որ դիտաւորեալ խուսափում ըլլայ քաղաքական նպատակներով, ինչ որ մտավախութիւն կը յառաջացնէ, որ եթէ Պայտըն ներկայիս իբրեւ թեկնածու այդքան զգայուն է Թուրքիոյ նկատմամբ, ապա որքա՞ն աւելի զգայուն պիտի ըլլայ նախագահ ընտրուելու պարագային։
Ի հարկէ, բազմաթիւ ամերիկահայեր չեն մոռնար, որ Պայտըն,  Օպամայի օրով  իբրեւ  փոխ նախագահ,  չէ փորձած համոզել նախագահը՝ պահելու իր բազմաթիւ խոստումները Հայոց Ցեղասպանութեան  մասին, եթէ անշուշտ այդ մէկը չէ ըրած փակ  դռներու ետին։ Ի պաշտպանութիւն անոր՝  փոխ նախագահները չեն, որ կ՛որոշեն քաղաքականութիւնը, այլ՝ նախագահները։ Ես համաձայն եմ բոլոր  անոնց  հետ,  որոնք  չեն  վստահիր  նախագահական քարոզարշաւներու ընթացքին տրուած խոստումներուն, զորս կը  մոռցուին նախագահութիւնը ստանձնելէ անմիջապէս ետք, քանի որ ամերիկահայ համայնքը բազում անգամ խաբուած է երկու կուսակցութիւններու նախագահներու թեկնածուներու կողմէ նախորդ նախագահական արշաւներու ընթացքին:  Թրամփի  պարագային,  ան  գոնէ  որեւէ  քարոզչական  խոստում չէ տուած Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ, սակայն ան եւս չճանչցաւ զայն։
Եզրափակելով, նախագահ Թրամփ եւ անոր նախորդները նախագահ Ռէյկընէն ի վեր, համոզիչ պատճառ չունին մտահոգուելու Թուրքիոյ  կողմէ  Հայոց  Ցեղասպանութեան  ճանաչման հարցով ԱՄՆի նկատմամբ  բացասական  արձագանգի   առիթով:  Ինչպէս  տեսանք  անցեալ         տարուան աշնան, երբ Ներկայացուցիչներու Պալատը եւ Ծերակոյտը բանաձեւեր ընդունեցին Հայոց Ցեղասպանութեան մասին, գրեթէ ոչ մէկ արձագանգ եղաւ Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ, բացառութեամբ  իր դժգոհութեան  կարճ  ու  մեղմ  արտայայտութեան,  որ  շուտով  մոռցուեցաւ:  Հետեւաբար,  Թուրքիոյ  կողմէ  կոշտ  արձագանգի  մոլուցքային  վախը  զուտ  երեւակայութեան արդիւնք է եւ ոչ թէ լուրջ խնդիր․․․
Անոնք, որոնք կը կարծեն, որ ես կը քննադատեմ Թրամփը կուսակցական, քաղաքական պատճառներով, կ՛ուզէի յիշեցնել բոլորին, որ  գրած եմ բազմաթիւ յօդուածներ, ուր խստօրէն քննադատած եմ նախագահ Պիլ Քլինթընը եւ նախագահ Պարաք Օպաման՝ երկուքն ալ դեմոկրատներ։
Ապրիլի 24ի առցանց քայլարշաւի թարմացում
Իբրեւ շարունակութիւն անցեալ շաբթուան գրառումիս, ուր բոլորին կոչ ըրած էի միանալ April24.HyeID.org կայքէջի առցանց քայլարշաւին, ուրախ եմ տեղեկացնելու, որ աւելի քան 340 հազար հայեր եւ ուրիշներ ամբողջ աշխարհէն միացած են  կայքէջին՝ արդարութիւն պահանջելով Թուրքիոյ կողմէ 1915ին իրականացուած 1․5 միլիոն հայերու ցեղասպանութեան համար։ Այս նախաձեռնութիւնը կազմակերպած  HyeID  հասարակական  կազմակերպութիւնը շուտով կը յայտարարէ ցանց ստեղծելու իր նախաձեռնութեան մասին, որ հնարաւորութիւն կու տայ աշխարհասփիւռ հայութեան՝ ամբողջ Սփիւռքէն  ընտրելու տեղւոյն հայ ներկայացուցիչներ, որոնք պիտի կազմեն Սփիւռքի Հայոց Խորհրդարանը:

Harut Sassounian. Trump Does not have the Guts To Call it ‘Armenian Genocide’
Pres. Donald Trump issued on April 24, 2020 another one of his denialist statements on the Armenian Genocide, calling it “Armenian Remembrance Day.” This is the fourth year in a row that as President he has issued the same evasive statement which uses every euphemism for genocide except the one word that truly characterizes the mass crime that Ottoman Turkey committed against Armenians 1915-1923. Hopefully, with the coming presidential elections on Nov. 3, 2020, this will be his last year as President and his last such statement!
Someone close to Pres. Trump has to tell him that his annual meaningless statements on April 24 are not winning him any points with the Armenian-American community. On the contrary, he is offending them by issuing the same denialist statement year after year. He should be told that if he cannot tell the truth, he should not say anything at all. He is in fact offending the Armenian-American community. Pres. Ronald Reagan, a much more popular president than Trump, issued a Presidential Proclamation on April 22, 1981, acknowledging the Armenian Genocide. So, we do not need Pres. Trump’s euphemistic words on the Armenian Genocide!
Instead of Genocide, here are the words that Pres. Trump used in this year’s April 24 statement: “Armenian Remembrance Day,” “the lives lost during the Meds Yeghern,” “one of the worst atrocities of the 20th century,” “1 and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire,” “those who suffered and lost their lives,” “tragedy,” “painful history,” and “those who suffered and perished.” Most troubling was Pres. Trump’s use of the Armenian term “Meds Yeghern,” which means “Great Crime,” but is meaningless for most Americans. Yet, there are politically naïve Armenians who are fooled by this term, thinking that Pres. Trump is acknowledging the Armenian Genocide. If that was the case, he would have used the term Armenian Genocide. The only reason he used Meds Yeghern is to avoid saying Armenian Genocide. Meds Yeghern was used by Armenians before Raphael Lemkin coined the term Armenian Genocide in the 1940’s. Meds Yeghern is merely a description of what happened to Armenians in 1915, while genocide is a term of international law that has legal consequences. The two are not the same at all.
Pres. Trump continued his four-year long evasive position on the Armenian Genocide despite the fact that last fall both the House and Senate overwhelmingly adopted a resolution acknowledging the Armenian Genocide against the wishes of the White House. Regrettably, Turkophile Trump is not about to go against the wishes of Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan, Trump’s beloved friend and anti-American dictator.
Justifiably, both Armenian-American organizations in Washington, D.C., criticized Pres. Trump for his unwelcome April 24 statement. The Armenian National Committee of America (ANCA), in a statement titled, “President Trump Tightens Turkey’s Grip over White House Policy on the Armenian Genocide,” sharply condemned the President by calling him, “the last remaining American enforcer of Ankara’s gag-rule against honest U.S. remembrance of this crime.” ANCA’s Executive Director Aram Hamparian stated: “Armenian Genocide denial is a policy manufactured in Ankara, exported to America, and enforced in Washington by President Trump. Once again, President Trump copied and pasted the transparently euphemistic, patently offensive April 24th evasions issued by Barack Obama and his other predecessors -- essentially isolating his Administration as the last major American co-conspirator in Turkey’s obstruction of justice for the Armenian Genocide…. Having promised an America First presidency, President Trump has pursued a Turkey First policy on the Armenian Genocide.”
The Armenian Assembly of America also criticized Pres. Trump in a press release: “President Donald Trump’s April 24th statement on the 105th anniversary of the Armenian Genocide misses the mark, fosters denial, and does not reflect America’s proud record of genocide affirmation.... The Administration’s departure from the norms of human rights, established over a century ago, diminishes the standing of the U.S. government in the world community. It remains for the Administration to unequivocally affirm the Armenian Genocide.”
On the other hand, Democratic Presidential candidate Joe Biden issued a statement on April 24, titled: “Statement by Vice President Joe Biden on Armenian Genocide Remembrance Day.” Candidate Biden said all the right things in his statement, except for two key points:
1) He also used the Armenian term Meds Yeghern, following in the footsteps of Pres. Barack Obama. Fortunately, he also used the term Armenian Genocide which Pres. Trump did not do.
2) Amazingly, never once in his lengthy statement Mr. Biden mentions the name of the country that perpetrated the Genocide. He mentions neither the Ottoman Empire nor Turkey. This is a very serious issue that goes far beyond mere negligence. It must be an intentional avoidance for political purposes which raises the concern that if Biden is this sensitive about Turkey now as a candidate, how sensitive would he be if elected President?
Of course, many Armenian-Americans will not forget that as Pres. Obama’s Vice President, Biden did not try to convince the President to keep his multiple promises on the Armenian Genocide, unless he did it quietly behind closed doors. In his defense, Vice Presidents do not decide policy; Presidents do. I agree with all those who do not trust promises made during presidential campaigns which are forgotten soon after assuming the presidency, since the Armenian-American community was deceived many times during previous presidential campaigns by candidates from both parties. At least in the case of Pres. Trump he did not make any campaign promises on the Armenian Genocide, but he did not recognize it either.
In conclusion, Pres. Trump and his predecessors since Pres. Reagan have no valid reason to be concerned about Turkey’s negative reaction to US recognition of the Armenian Genocide. As we saw last fall, after the House and Senate adopted resolutions on the Armenian Genocide, there was hardly any reaction from the Turkish government, except for a brief and mild expression of its unhappiness which was soon forgotten. Therefore, the obsessive fear of a harsh reaction from Turkey is pure fantasy and not a valid concern!
Those who think I am criticizing Pres. Trump for partisan political reasons, I would like to remind everyone that I have written many articles harshly critical of Pres. Bill Clinton and Pres. Barack Obama, both Democrats.
Update on April 24 Virtual March
As a follow-up to my last week’s note urging everyone to join the April24.HyeID.org’s virtual march, I am pleased to report that over 340,000 Armenians and others from around the world clicked on the link demanding justice for Turkey’s Genocide of 1.5 million Armenians in 1915. This initiative was organized by the HyeID non-profit organization that will announce shortly its initiative of setting up a network that will enable Armenians worldwide to elect local Armenian representatives from throughout the Diaspora who will form the Diaspora Armenian Parliament.