Սարավան համայնքնում սկսվել են «AREG ENERGIA» արևային կայանի շինարարական աշխատանքները
Մայիսի 6-ին Վայոց Ձորի Սարավան համայնքնում սկսվեցին «AREG ENERGIA» արևային կայանի շինարարական աշխատանքները: Հիմնարկեքի արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Վայոց Ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը, Հայաստանում Կիպրոսի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Խաչատրյանը, սփյուռքահայ գործարար, համաներդրող Աշոտ Մկրտչյանը և այլք: Ներդրման գաղափարը ծագել է տասն ամիս առաջ, երբ  Կիպրոսում տեղի հայ հայտնի գործարարներ Դավիթ և Ալեքսանդր Պետրոսյաններն ու Աշոտ Մկրտչյանը հանդիպել են Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանին և ոգեշնչվել հայաստանյան փոփոխություններով: Այնուհետ եկել են հայրենիք, ուսումնասիրել օրենսդրական ու ներդրումային դաշտը, սկսել ներդրման գաղափարը կյանքի կոչել:
Սարավան համայնքում՝  ծովի մակարդակից 1720 մետր բարձրության վրա,  36 հետկար ընդգրկող հողակտորում 9 մլն դոլարի չափով ներդրման արդյունքն ավարտուն տեսքի կգա ամենուշը մեկ տարի անց: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կարևորեց Հայաստանի որդեգրած ներդրումային քաղաքականությունն ու այն հանգամանքը, որ ներդրողները կարող են այստեղ շահույթ ստանալ: Սփյուռքահայ գործարարների ու նրանց խնդիրների կողքին յուրաքանչյուր պահի կանգնած է նաև Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
Համաներդրող, գործարար Աշոտ Մկրտչյանը նշեց, որ իրենց հայացքներն ուղղել են դեպի հայրենիք, և բարեհաջող ընթացքի դեպքում ներդրումներ կկատարվեն նաև այլ ոլորտներում: Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգես Մահդեսյանը տեսակապի միջոցով իր վստահությունը հայտնեց, որ արևային էներգետիկայի ոլորտում Կիպրոսի Հանրապետության փորձը մեծապես կնպաստի ներդրման հաջողությանը: Ըստ կիպրահայ պատգամավորի՝ այս նախաձեռնությունը խթանելու է ինչպես Հայաստան-Կիպրոս հարաբերությունների զարգացմանը, այնպես էլ հայրենիք-սփյուռք կապի ամրապնդմանն ու Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին:
Կիպրահայ գործարար, համաներդրող Դավիթ Պետրոսյանը կարևորեց Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ներդրման որոշման կայացման գործում Զարեհ Սինանյանի դերակատարությունը: Ըստ գործարարի՝ այս նախաձեռնությունը հատկապես արժեքավոր է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից:
**
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում ռազմավարությունների մշակման և իրականացման հիմնական պատասխանատու մարմինն է: Մեր գործունեության մասին ավելի տեղեկացված լինելու համար հետևեք մեզ սոցիալական մեդիայում՝ @DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia կամ պարզապես կապ հաստատեք մեզ հետ diaspora@gov.am էլ. հասցեով:

В общине Сараван Вайоц Дзора, началось строительство солнечной станции "AREG ENERGIA
6-го мая, в общине Сараван Вайоц Дзора, началось строительство солнечной станции "AREG ENERGIA". На церемонии закладки присутствовали Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, губернатор Вайоц Дзора Арарат Григорян, почетный консул Кипра в Армении Армен Хачатрян, армянский бизнесмен из Диаспоры, соинвестор проекта Ашот Мкртчян и другие. Идея инвестиции возникла десять месяцев назад, на Кипре, когда известные местные армянские бизнесмены Давид и Александр Петросяны и Ашот Мкртчян, встретились с Главным уполномоченным Заре Синаняном и вдохновились переменами в Армении. Затем они приехали на Родину, изучили законодательную и инвестиционную сферы и начали реализовывать свою идею инвестиций.
В общине Сараван, на высоте 1720 метров над уровнем моря, на земельном участке площадью 36 гектар, не позднее чем через год, будет завершен вышеуказанный проект, как результат инвестиции в размере порядка 9 млн долларов. Главный уполномоченный Заре Синанян отметил важность инвестиционной политики Армении и то обстоятельство, что инвесторы здесь же могут получать прибыль. Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры всегда находится рядом с предпринимателями из армянской Диаспоры и готов в решении возникших у них проблем.
Соинвестор проекта, бизнесмен Ашот Мкртчян отметил, что они обратили свой взгляд на Родину, и в случае успешного процесса, инвестиции будут вложены также в другие сферы.
Представитель армянской общины в палате Представителей Кипра, депутат Вардгес Махдесян, по видеосвязи выразил уверенность, что опыт Республики Кипр в области солнечной энергетики будет в значительной степени способствовать успеху инвестиций. По словам депутата, эта инициатива будет способствовать как развитию отношений между Арменией и Кипром, так и укреплению связей между Родиной и Диаспорой и экономическому прогрессу Армении.
Кипрский бизнесмен армянского происхождения и соинвестор проекта Давид Петросян отметил важность деятельности Офиса главного уполномоченного и роль Заре Синаняна в процессе принятия решения по осуществлению данной инвестиции. По словам предпринимателя, эта инициатива особенно важна с точки зрения обеспечения энергетической безопасности Армении.
**
Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры является основным органом, ответственным за разработку и реализацию стратегий в отношениях Армения-Диаспора. Чтобы узнать больше о нашей деятельности, следите за нами в социальных медиа: @DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia или просто свяжитесь с нами по эл.адресу diaspora@gov.am.