Եթե օրինական ընտրությունների արդյունքում չհաղթենք, ապա<br /> հանգիստ կընդունենք այդ պարտությունը,- վստահեցնում է ՀԱԿ-ի<br /> ներկայացուցիչը<br />
Եթե օրինական ընտրությունների արդյունքում չհաղթենք, ապա
հանգիստ կընդունենք այդ պարտությունը,- վստահեցնում է ՀԱԿ-ի
ներկայացուցիչը
• 28-04-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանը կանգնած է լրջագույն քաղաքական զարգացումների շեմին, եւ երկրում առկա մի շարք մարտահրավերներ հաղթահարելու համար իշխանությունները նախ պետք է ստեղծեն ազգային համաձայնության մթնոլորտ: Նման համոզմունք հայտնեց ապրիլի 28-ի ասուլիսում Հայ Ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանը: Սակայն, ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ իշխանությունները ընտրել են միանգամայն հակառակ ճանապարհ: «Նրանք շարունակում են 2008թ.-ի մարտի 1-ից սկսած ռեպրեսիվ պատերազմը սեփական ժողովրդի դեմ. բանտերում են պահվում 55 քաղբանտարկյալներ, խախտվում են ազատ հավաքներ եւ իշխանության օրինական ընտրություններ անցկացնելու իրավունքները»,- ասաց Լ.Զուրաբյանը: Ըստ նրա, մինչ համազգային խնդիրներ կարգավորելը Հայաստանի իշխանությունները պետք է լուծեն եւ կարգավորեն ներազգային հարցերը: Լ.Զուրաբյանի խոսքերով, այսօր պետք է դիտարկել ոչ թե հայ-թուրքական հարաբերությունների «Ճանապարհային քարտեզ»-ը, այլ` ազգային ներքին հաշտեցման «ճանապարհային քարտեզ»ը: Այսինքն, ըստ նրա, պետք է ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, երկրում վերականգնել ժողովրդավարական ազատությունները եւ այլն: Լ.Զուրաբյանը նշեց, որ մայիսի 31-ին Երեւանի ավագանու ընտրությունները օրինական անցկացնելը ՀԱԿ-ի համար սկզբունքային հարց է: «Եթե մենք օրինական ընտրությունների արդյունքում չհաղթենք, ապա շատ հանգիստ կընդունենք այդ պարտությունը: Սակայն արդեն բոլոր գործընթացները ցույց են տալիս, որ իշխանությունները պատրաստ չեն օրինական ընտրություններ անցկացնելու: Նրանք արդեն սկսել են օրինախախտումների մի հսկայական գործընթաց»,- ասաց նա:

Если не победим на законных выборах, то спокойно отнесемся<br /> к своему поражению, - уверяет представитель АНК<br />
Если не победим на законных выборах, то спокойно отнесемся
к своему поражению, - уверяет представитель АНК
• 28-04-2009 18:00:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 28 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Армения стоит на пороге серьезнейших политических процессов, и для преодоления ряда вызовов в стране власти должны в первую очередь создать атмосферу национального согласия. Такое убеждение высказал представитель Армянского Национального конгресса Левон Зурабян на пресс-конференции 28 апреля. Однако, по его словам, по состоянию на сегодняшний день, власти избрали совершенно противоположный путь. "Они продолжают начатую с 1 марта 2008 года репрессивную войну против собственного народа: в тюрьмах находятся 55 политзаключенных, нарушаются права на свободное проведение собраний и законное избрание власти", - сказал Л.Зурабян. По его словам, до того, как приступить к упорядочению национальных проблем, власти Армении должны решать и регулировать внутринациональные вопросы. По словам Л.Зурабяна, сегодня нужно рассматривать не "дорожную карту" армяно-турецких отношений, а "дорожную карту" внутреннего национального примирения. То есть, по его словам, нужно освободить политзаключенных, восстановить в стране демократические свободы и т.д. Л.Зурабян отметил, что законное проведение муниципальных выборов 31 мая в Ереване для АНК принципиальный вопрос. "Если мы не победим на законно проведенных выборах, то признаем свое поражение вполне спокойно. Но все идет к тому, что власти не готовы провести законные выборы. Они уже начали огромный процесс правонарушений", - сказал он.