Արմեն Ռուստամյան. Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական<br /> ուղեգծի փոփոխության դեպքում Դաշնակցությունը դուրս կգա<br /> կոալիցիայից<br />
Արմեն Ռուստամյան. Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական
ուղեգծի փոփոխության դեպքում Դաշնակցությունը դուրս կգա
կոալիցիայից
• 24-04-2009 17:10:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը պետք է պահպանել` պայքարելով նրանց կորցրած իրավունքները վերականգնելու համար,- ապրիլի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Երեւանում Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելած Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության (ՀՅԴ) Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը: Ըստ նրա, այդ պայքարին չի կարելի վնասել, չի կարելի ջարդել այդ պայքարը: Հիշեցնենք, որ կուսակցությունը նախօրեին հայտարարություն էր ընդունել, որում դատապարտել էր Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա նախօրեին` ապրիլի 23-ին, Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարությունների համատեղ հայտարարությունը: ՀՅԴ-ն հայտարարել էր նաեւ, որ մտադիր է մոտ օրերս քննարկել քաղաքական կոալիցիայից իր դուրս գալու մասին հարցը: Ըստ Ա.Ռուստամյանի, ՀՅԴ-ին անակնկալի է բերել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարության հայտարարության ընդունման ժամը, պայմանները, ինչպես նաեւ այն, որ հայտարարության բովանդակությունը իրենց հետ չի քննարկվել` «սա նաեւ իհարկե, շատ կարեւոր, կոալիցիոն գործունեության հետ կապված հարց է»,- ընդգծեց նա: Ըստ ՀՅԴ ներկայացուցչի, խնդիրը հայտարարության բուն բովանդակությունը չէ. Դաշնակցությունը դեմ չէ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների նորմալացմանը, ամենակարեւորն այն է, որ հայտարարությունն ընդունվել է ապրիլի 24-ից մեկ օր առաջ: «Այդ նույն հայտարարությունը եթե լիներ մի ամիս առաջ, լիներ մի ամիս հետո, բոլորովին այլ նշանակություն կարող էր ունենալ, մեր այս աստիճանի ընդվզումը չէր առաջանա: Այն տեղավորել ցեղասպանության օրվա համաշխարհային ճանաչված օրվա կոնտեքստի մեջ, նշանակում է` կատարել այն, ինչ որ Թուրքիան է ուզում` ուղղակի, թե անուղղակի, այս է խնդիրը եւ սա, այո, կարող է օգտագործվել Թուրքիայի կողմից»,- ասաց Ա.Ռուստամյանը: «Ե՞րբ է Դաշնակցությունը մտադիր քննարկել իշխանական կոալիցիայից դուրս գալու խնդիրը» հարցին ի պատասխան Ա.Ռուստամյանը նշեց. «Հայաստանի նախագահն այստեղ չէր: <...> Մենք պետք է համոզվենք` դա քաղաքական ուղեգծի՞ փոփոխության նշան է, որ այդպե՞ս կարող է լինել. դա իսկապես երեւում է, շարունակությունը դրան է տանելու: Այս հարցերը պետք է ճշտվեն նախագահի հետ»: Ա.Ռուստամյանը պարզաբանեց, որ քաղաքական ուղեգծի փոփոխության դեպքում Դաշնակցությունն անպայման դուրս կգա կոալիցիայից. «Մենք քաղաքական ուղեգծի համար ենք միշտ եղել կոալիցիայի մեջ, <...> մեր համար հիմնական հարցը սա է, թե չէ` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ էլ կհամագործակցեինք, եթե քաղաքական ուղեգծի տարբերություն չլիներ»,- հայտարարեց նա:

Armen Rustamian: If Armenian authorities change their<br /> political course ARFD will come out of coalition<br />
Armen Rustamian: If Armenian authorities change their
political course ARFD will come out of coalition
• 24-04-2009 17:10:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, APRIL 24, NOYAN TAPAN. We should keep the memory of Armenian Genocide victims by struggling to restore their lost rights, Armen Rustamian, a Representative of the ARFD Armenian Supreme Body, who visited Tsitsernakaberd Memorial Complex of Armenian Genocide victims on April 24, stated in his interview to journalists. In his words, we should not damage, break that struggle. It should be mentioned that the day before the party adopted a statement condemning the joint statement of Armenian and Turkish Foreign Ministries the day before the Armenian Genocide Commemoration Day, on April 23. ARFD declared its intention to discuss the issue of coming out of the political coalition one of these days. According to A. Rustamian, ARFD was taken aback by the hour, conditions of adopting the statement of RA and Turkish Foreign Ministries, as well as by the circumstance that the statement's content was not discussed with them: "it is certainly, a very important issue connected with the coalition activity," he emphasized. According to the ARFD representative, the problem is not statement's proper content: ARFD is not against normalization of Armenia-Turkey relations, the most important is that the statement was adopted the day before April 24. "If the same statement were adopted a month ago, a month later, it could have absolutely another significance, we would not be indignant so much. To fit it into the context of the world-known commemoration day of the Genocide means to carry out what Turkey wishes, directly or indirectly, that is the problem, and, yes, it can be used by Turkey," A. Rustamian said. In response to the question of when ARFD is going to discuss the issue of coming out of the ruling coalition A. Rustamian said: "The Armenian President was not here. <...> We should make sure whether it is a sign of change in the political course, whether it can be this way: it indeed can be seen, the continuation will lead to it. These issues should be made clear with the President." A. Rustamian explained that if the political course changes ARFD will come out of the coalition without fail. "We have always been in the coalition for the political course, <...> it is the main issue for us, otherwise we would also cooperate with Levon Ter-Petrosian if we did not have a difference in political courses," he stated.