Ըստ ՀՅԴ-ի ներկայացուցչի, թեեւ ԵԽԽՎ-ի պահանջներն<br /> ամբողջությամբ չեն կատարվել, բայց կոնկրետ քայլեր արվել են<br />
Ըստ ՀՅԴ-ի ներկայացուցչի, թեեւ ԵԽԽՎ-ի պահանջներն
ամբողջությամբ չեն կատարվել, բայց կոնկրետ քայլեր արվել են
• 31-03-2009 17:48:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թեեւ ԵԽԽՎ-ի պահանջները ամբողջությամբ չեն կատարվել, սակայն Հայաստանի իշխանությունների կողմից այդ ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր արվել են, ինչն էլ արձանագրել է Մոնիտորինգի խումբը: Մարտի 31-ի ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ Ազգային Ժողովի «ՀՅԴ» խմբակցութան քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: Նա նշեց, որ 2008թ.-ի մարտի 1-ի դեպքերի գործով դատապարտվածներից շատերը ներմամբ արդեն ազատ են արձակվել, իսկ ամենակարեւորը` փոփոխության են ենթարկվել ՀՀ ՔրՕր-ի 225 եւ 300 հոդվածները: Ա.Շահբազմանի խոսքերով, այդպիսով քրեական օրենքսգիրքը մաքրազերծվել է երկու քաղաքական հովդածներից, ինչն ինքնին մեծ առաջընթաց է եւ կարեւոր նշանակություն ունի ոչ միայն ներկայիս իրավիճակի, այլեւ ապագայի համար: Նշենք, որ մարտի 30-ին ԵԽԽՎ-ի Մոնիտորինգի հանձնաժողովը քննարկել է Հայաստանի կողմից թիվ 1643 բանաձեւի կատարման ընթացքը: Հանձնաժողովը ողջունել է կատարված օրենսդրական բարեփոխումները եւ կարեւորել դրանց կիրառման հետագա ընթացքը:

По словам представителя АРФ, хотя требования ПАСЕ не<br /> выполнены полностью, но конкретные шаги сделаны<br />
По словам представителя АРФ, хотя требования ПАСЕ не
выполнены полностью, но конкретные шаги сделаны
• 31-03-2009 17:48:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 31 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Хотя требования ПАСЕ не выполнены полностью, однако конкретные шаги со стороны властей сделаны, что и зафиксировала Мониторинговая группа. Об этом заявил 31 марта секретарь фракции "АРФ" НС РА Артюша Шахбазян. Он отметил, что многие из осужденных по делу 1 марта 2008 года помилованы и уже выпущены на свободу, а самое главное, изменены статьи 225 и 300 УК РА. По словам А.Шахбазяна, таким образом уголовный кодекс очищен от политических статей, что само по себе большой прогресс и имеет важное значение не только для нынешней ситуации, но и для будущего. Отметим, что 30 марта Мониторинговая комиссия ПАСЕ обсудила ход выполнения Арменией требований резолюции 1643. Комиссия приветствовала проведенные законодательные реформы и отметила важность дальнейшего их применения.