Ըստ ՀՅԴ-ի ներկայացուցչի, իշխանություններին չի մտահոգում<br /> Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնում ըննդիմության թեկնածուի ընտրության<br /> հնարավորությունը<br />
Ըստ ՀՅԴ-ի ներկայացուցչի, իշխանություններին չի մտահոգում
Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնում ըննդիմության թեկնածուի ընտրության
հնարավորությունը
• 31-03-2009 16:30:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի ավագանու ընտություններում Դաշնակցությունը առավել կարեւորում է ոչ այնքան ցուցակը գլխավորող անձի, որքան ողջ ցանկի նշանակությունը: Ինչպես մարտի 31-ի ասուլիսում նշեց Ազգային ժողովի «ՀՅԴ» խմբակցութան քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը, առաջին անգամ ընտրվելու է ոչ միայն Երեւանի քաղաքապետ, այլեւ մայրաքաղաքի ներկայացուցչական մարմինը հանդիսացող ավագանին: Վերջինում մեծ թվով քաղաքական ուժերի ներկայացված լինելը կբերի ուժերի հավասարակշռմանը, կապահովի արդյունավետ աշխատանք եւ ընդհանուր վերահսկողության հնարավորություն: «Կկարողանա արդյոք կուսակցությունը 7%-ի շեմը, եթե ցուցակը գլխավորում է Արծվիկ Մինասյանը, որին հասարակությունն այդքան էլ լավ չի ճանաչում»,- հարցին ի պատասխան Ա.Շահբազյանը նշեց, որ վերջին տարիներին դաշնակցության թիմից ոչ ոք այդքան ակտիվ չի եղել, որքան նա: Նրա համոզմամբ, ՀՅԴ-ի թե' ցուցակը, եւ թե' առաջին համարի տակ գրանցված թեկնածուն մեծ ներուժ ունեն: Երեւանի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ Հանրապետականի թեկնածուին աջակցությունը Ա.Շահբազյանը քիչ հավանական է համարում: Ըստ նրա, կոալիցիան չի պարտավորեցնում դրա մաս կազմող կուսակցություններին միմյանց կցորդը դառնալ: Կոալիցիոն կուսակցությունները կարող է ընտրություններում առանձին հանդես գալ, քանի որ սեփական ասելիքը ունեցող քաղաքական ուժերի համար դա ինքնադրսեւորվելու առիթ է: Ըստ Ա.Շահբազյանի, այս ընտրությունները մի կողմից չափազանց քաղաքականացնելու, մյուս կողմից` քաղաքական ասպարեզից դուրս ներկայացնելու միտում կա: Քաղաքական կուսակցությունների մասնակցությունը, բացառապես համամասնական ընտրակարգը, նախընտրական ծրագրերը քաղաքապետի ընտրությունն արդեն իսկ քաղաքական են դարձնում: Երեւանի ապագա ավագանին չի կարող քաղաքական գործընթացներից դուրս լինել, եւ, թեեւ ոչ անմիջական, սակայն ինչ որ կերպ կդսեւորի իր վերբերմունքը երկրի համար կարեւոր հարցերի վերաբերյալ: Սակայն միեւնույն ժամանակ, քաղաքապետի ընտրությունների արդյունքում երկրում համակարգային քաղաքակն փոփոխություն չի սպասվում, քանի որ ընտրված մարմինը ենթակա կլինի վարչապետին եւ կառավարությանը: ՀՅԴ ներկայացուցչի համոզմամբ, ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերը որոշակի ներկայացված կլինեն ապագա ավագանու կազմում: Ինչ վերաբերում է քաղաքապետին, ապա իշխանություններին չի մտահոգում այդ պաշտոնում ըննդիմության ներկայացուցչի հայտնվելու հնարավորությունը: Անկախ նրանից, թե ով կդառնա քաղաքապետ, մարմինը կհամագործակցի գործադիր իշխանության հետ, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ Երեւանի քաղաքապետարանն իրականացնի երկրի նախագահի կամ կառավարության քաղաքականությանը հակասող քաղաքականություն: «ՀՅԴ» խմբակցութան քարտուղարը հորդորեց լրատվամիջոցներին այս ասուլիսը չհամարել կուսակցության մրցապայքարի մեջ մտնելու սկիզբը: Նա նշեց, որ կուսակցության նախընտրական շտաբի ղեկավար է նշանակվել ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը, իսկ նախընտրական ծրագիրը շուտով կհրապարակվի:

According to ARFD representative, authorities are not<br /> concerned with possibility of opposition candidate's election on<br /> Yerevan Mayor's post<br />
According to ARFD representative, authorities are not
concerned with possibility of opposition candidate's election on
Yerevan Mayor's post
• 31-03-2009 16:30:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, MARCH 31, NOYAN TAPAN. In Yerevan Council of Elders elections Dashnaktsutiun rather attaches importance to the whole electoral roll than the person heading the list. Artyusha Shahbazian, the Secretary of the National Assembly ARFD faction, mentioned at the March 31 press conference that for the first time not only Yerevan Mayor, but also Council of Elders being Yerevan's representative body will be elected. Representation of a great number of political forces in the latter will lead to balancing of forces, will ensure efficient work and possibility of general control. Asked "will the party be able to receive more than 7% votes, if the list is headed by Artsvik Minasian, whom society does not know well," A. Shahbazian said that in the past years from Dashnaktsutiun's team no one was so active as he. He affirmed that both the ARFD list and candidate number one have a great potential. A. Shahbazian considers improbable assistance to RPA candidate in Yerevan Mayor's elections. According to him, the coalition does not oblige the parties making part of it to become each other's adjuncts. Coalition parties can run for the elections individually, as for political forces having something to say it is an occasion of manifesting themselves. According to A. Shahbazian, there is a tendency of on the one hand, very much politicizing the elections and on the other hand, presenting them outside of the political sphere. Political parties' participation, exclusively proportional system, election programs already make Mayor's elections political. The future Yerevan Council of Elders cannot be outside of political processes, and though not directly, nevertheless in some way they will show their attitude on issues important for the country. However, at the same time no political change is expected in the country as a result of Mayor's elections, as the elected body will be subordinate to the Prime Minister and government. According to the ARFD representative, all political forces taking part in the elections to some extent will be represented in the future Council of Elders' staff. As to the Mayor, the authorities are not concerned with the possibility of opposition representative's taking that post. Irrespective of the fact who will become Mayor the body will cooperate will the executive power, as it is difficult to imagine that Yerevan Mayor's Office will carry out policy contradicting President's or government's policy. The ARFD faction Secretary called media for not considering this press conference the start of party's entering the election campaign. He said that ARFD Supreme Body representative Armen Rustamian was appointed head of party's election headquarters, and the election program will be publicized soon.