Հայաստանը եւ ԱՄՆ-ը նախատեսում են համագործակցել<br /> «Կենսաբանական վտանգի նվազեցման ծրագրի» շրջանակներում<br />
Հայաստանը եւ ԱՄՆ-ը նախատեսում են համագործակցել
«Կենսաբանական վտանգի նվազեցման ծրագրի» շրջանակներում
• 05-02-2009 15:55:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Կենսաբանական վտանգի նվազեցման ծրագրի» շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի միջեւ կնքել «Կենսաբանական զենքերի ստեղծման մեջ օգտագործվելիք տեխնոլոգիայի, ախտածինների եւ փորձառության տարածման կանխարգելման ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիր: Ծրագրի շրջանակներում հաստատվող գործընկերային կապերի նպատակն է կենսաբանական զենքերի տարածման դեմ համընդհանուր պայքարը: ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտը մասնավորապես կհամագործակցեն Հայաստանի կենսաբանական անվտանգության համակարգերի ու ընթացակարգերի բարելավման, վտանգավոր ախտածինների ապահով ու միասնական հավաքագրման ու հետազոտման, ինչպես նան համաճարակների հայտնաբերման, ախտորոշման, գրանցման ու արձագանքման կարողությունների ամրապնդման ուղղություններով: Ծրագրի շրջանակում աշխատանքները կիրականացվեն ԱՄՆ ու ՀՀ կառավարությունների միջեւ 2000թ.-ին կնքված «Զանգվածային բնաջնջման սպառազինությունների հակատարածման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի» եւ ՀՀ ու ԱՄՆ կառավարությունների կողմից մոտ ապագայում ստորագրվելիք «Կենսաբանական վտանգի նվազեցման ծրագրի» շրջանակային իրավական համաձայնագրի շրջանակներում: Ըստ ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատան հաղորդագրության, «Կենսաբանական վտանգի նվազեցման ծրագրում» արդեն իսկ ընդգրկված են Ուկրաինան, Վրաստանը, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանն ու Ուզբեկստանը:

Армения и США планируют сотрудничать в рамках "Программы<br /> сокращения биологической угрозы"<br /> сокращения биологической угрозы"
Армения и США планируют сотрудничать в рамках "Программы
сокращения биологической угрозы"
• 05-02-2009 15:55:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 5 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. В рамках "Программы сокращения биологической угрозы" планируется подписать соглашение "О сотрудничестве в сфере предотвращения распространения технологий, канцерогенов и опыта, используемого в создании биологического оружия" между Министерством чрезвычайных ситуаций Армении и Департаментом обороны США. Цель устанавливаемых в рамках программы связей состоит во всеобщей борьбе с распространением биологического оружия. Министерство по чрезвычайным ситуациям РА и Департамент обороны США будут сотрудничать в направлении улучшения систем и процедур биологической безопасности Армении, надежного и совместного сбора и исследования опасных канцерогенов, а также в сфере укрпеления возможностей выявления, диагностики, регистрации и реагирования на эпидемии. Работа в рамках программы будет осуществляться в соответствии с "Соглашением о сотрудничестве в сфере нераспространения оружия массового уничтожения", подписанного между США и правительством РА в 2000 году, а также в рамках предстоящего в ближайшем будущем подписания правительсьвами РА и США рамочного правового соглашения "Программа сокращения биологической угрозы". По сообщению посольства США в РА, в "Программу сокращения биологической угрозы" уже включена Украина, Грузия, Россия, Азербайджан, Казахстан и Узбекистан.