Արցախցի երեխաներին` նվերներ Լոնդոնից
«Նվերներ՝ Արցախի երեխաների համար» նախաձեռնությունը Լոնդոնից և «Ապագան հիմա է» ՀԿ-ն Երևանից ուրախ են հայտարարել որ 1,192 նվերների փաթեթներ Քսենիա Թելունցի կողմից նվիրված 350 բրդյա հագուստների հետ միասին փոխանցվել են Արցախցի երեխաներին ս.թ. փետրվարին:
Նվերները փոխանցվել են Արցախից տեղահանված և հետևյալ քաղաքներում և գյուղական համայնքներում բնակվող ընտանիքներին. Աբովյան, Չարենցավան, Արամուս, Ջրվեժ, Ապարան, Արմավիր, Մրգաշատ, Արևիկ, Մեծամոր, Բաբլոյան երեխաների հոսպիտալ, Դիլիջան, Էջմիածին, Գառնի, Գյումրի, Ստեփանակերտ, Ծաղկաձոր և Վանաձոր:
«Ապագան հիմա է» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Հասմիկ Գասպարյանն ասում է, որ իրենց աշխատանքն ուղղված է տեղահանված ընտանիքներին աջակցելուն. «Ներկայումս մենք աջակցել են 20 ընտանիքի՝ օգնելով նրանց վարձակալության և կոմունալ վճարումներով, առաջարկելով աշխատանք մեր սրճարանում, կազմակերպելով միջոցառումներ և դասընթացներ երեխաների համար: Այս ընտանիքներում կան վիրավորված զինվորներ, որոնց մենք օգնել ենք դեղորայքով, և կան ընտանիքներ հղի կանանցով, որոնց մենք աջակցում են ամեն ինչով: Մենք ունենք նաև նվազագույնը 1000 դեպք, երբ այցելել ենք ընտանիքներին և տրամադրել նրանց սնունդ, հագուստ, հիգիենայի պարագաներ»:
Նվերների փաթեթների հետ նվիրատուներն ուղարկել էին նաև նամակներ՝ թողնելով իրենց կոնտակտային տվյալները, որից հետո Արցախցի ընտանիքներից ստացել են պատասխան նամակներ և զանգեր:
«Ես ստացել եմ պատասխան նամակ և զանգ Հայաստանում գտնվող մի ընտանիքից, ում ուղարկել էի նվերների փաթեթ: Շատ հուզիչ և հրաշալի զգացում էր: Ես նրանց հետ երկար ու ջերմ խոսակցություն ունեցա և խոստացա, որ մենք մշտապես կապի մեջ կլինենք: Հատկապես շատ հուզիչ էր տեսնել, թե ինչպես էին Միացյալ Թագավորությունում և Եվրոպայի տարբեր քաղաքներում բնակվող, ազգությամբ ոչ հայերը այս կերպ կապ հաստատում պատերազմից տուժած ընտանիքների հետ: Նվերների փաթեթ ուղարկած մի շարք ընտանիքներ որոշել են շարունակել իրենց աջակցությունը Արցախցի երեխաներին, «Ապագան հիմա է» ՀԿ-ի օգնությամբ»,-ասում է նախաձեռնության հեղինակ Վիկտորիա Լազարին:
Նա հավելում է. «Մեր նպատակն էր կապ ստեղծել Միացյալ Թագավորությունում ապրող մարդկանց և Արցախից տեղահանված, Հայաստանում բնակվող ընտանիքների միջև: Կարծում եմ, մենք հաջողել ենք այս գործում: Սա պարզ սխրանք չէր և մենք երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր օգնեցին այս նախաձեռնությանը: Դա ցույց է տալիս, որ վճռական նախաձեռնողականությամբ, բարի կամքով և համագործակցությամբ հնարավոր է հասնել դրական արդյունքի»:
Հասմիկը, ով համակարգել է նվերների փաթեթների տրամադրման գործընթացը, մտաբերում է մի շարք հուզիչ պահեր. «Երբ մենք Մեծամորի սոցիալական տանն էինք, Քնարիկ անունով մի շատ հաճելի, դեռահաս աղջիկ էր մեզ օգնում (նա ապրում է այնտեղ իր 5 քույրերի և եղբայրների հետ): Նա մեծ հիացմունքով էր նայում փաթեթներին, և երբ ես ասացի նրան, որ այդ նվերներն ուղարկվել են Լոնդոնից, նա մի պահ մտորեց, այնուհետև հետաքրքվեց, թե արդյոք Լոնդոնում ամեն ինչ այնքան գեղեցիկ է, որքան այս փաթեթները»:

• 16-03-2021 12:04:57   |   |  Press release
NK Shoebox Appeal from London and Future is Now NGO in Yerevan are happy to announce that in February all 1,192 shoeboxes were successfully delivered to displaced children of Artsakh, along with 350 items of woollen clothing donated by Xenia Telunts.
Deliveries were made to the following towns and villages: Abovyan, Charentsavan, Aramus (village) Jrvezh, Aparan, Armavir, Mrgashat,  Arevik, Metsamor, Babloyan Children’s Hospital, Dilijan, Edjmiatsin Garni, Gyumri, Stepanakert, Tsakhkadzor and Vanadzor.
Hasmik Gasparyan, from Future Is Now explains their work to support displaced families, “We currently support around 20 families, helping them with rent, utility bills, providing jobs at our cafe, organising events and classes for children. Among those families are wounded soldiers who we help them with medicine, and we also have a few families with pregnant women who we fully support. There are also at least one thousand cases where we visit or send out food boxes, clothes and hygiene products to families.”
Many shoebox donors included their contact details within cards and letters received messages and phone calls from families.
“I received a text and phone call today from a family in Armenia who received a shoebox from me. It was such a wonderful feeling and so emotional. I had a good long chat with the family and was introduced to them all and we will keep in touch for sure. It was particularly warming to see non-Armenians from the UK and Europe connect in this way with those afflicted by war in Armenia. Other families have decided to further support the children who received their shoebox, through sponsorship facilitated by Future is Now,՛՛ says Victoria Lazzari from “NK Shoebox Appeal” Initiative.
She explains, “Our aim was always to connect people here in the UK, to displaced families of Artsakh in Armenia. We feel we have succeeded on this front. It was by no means a simple feat and we are so grateful to everyone who facilitated in getting this done. It shows that with determined organisation, good will and cooperation, a positive impact can be made.”
Hasmik took care of the distribution of all the shoeboxes, and said there were many memorable and touching moments, “When we were in a big social house in Metsamor, a lovely teenage girl called Knarik started helping me (she lives there with her 5 siblings). She was very sweet, and was looking at the boxes with such admiration. I told her that the boxes came all the way from London, she thought for a while and told me that she wonders if everything else in London is as beautiful as these boxes.”