Գրիգոր Հարությունյան. «Յոթի գործով» դատավարությունն<br /> ապացուցում է, որ Հայաստանում իսպառ բացակայում է դատական<br /> իշխանությունը»<br />
Գրիգոր Հարությունյան. «Յոթի գործով» դատավարությունն
ապացուցում է, որ Հայաստանում իսպառ բացակայում է դատական
իշխանությունը»
• 13-01-2009 19:15:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ըստ Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության (ՀԺԿ) վարչության անդամ Գրիգոր Հարությունյանի, Հայաստանի իշխանությունները «Յոթի գործով» բավարար նյութեր եւ ապացույցներ չունեն, եւ այդ իսկ պատճառով դատարավությունը վերածել են թատրոնի: «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գ.Հարությունյանը նշեց, որ ամբաստանյալների ոտքի չկանգնելը հիմնավոր պատճառ չէ դատական նիստը պարբերաբար հետաձգելու համար: Նա հիշեցրեց, որ մարտի 1-ի գործով տասնյակ կալանավորված ակտիվիստներ նույնպես հրաժարվել են դատավորի ներս մտնելիս ոտքի կանգնել, սակայն նրանց դեպքում դատավարությունները շարունակվել են, եւ դատավորներն էլ վճիռը հրապարակել են: Գ.Հարությունյանը հավելեց, որ այնուամենայնիվ «Յոթի գործով» դատավարության ձգձգումը ձեռնտու չէ իշխանություններին: «Հիմա, երբ ԵԽԽՎ-ն այս մարդկանց անվանել է քաղբանտարկյալներ, մեր իշխանությունները պետք է ապացուցեն, որ Հայաստանում քաղաքական կալանավորներ եւ հետապնդվողներ չկան»,- ասաց նա: Սակայն, Գ.Հարությունյանի խոսքերով, քաղբանտարկյալների բացակայությունն ապացուցելու փոխարեն «Յոթի գործով» դատավարությունն վկայում է, որ Հայաստանում իսպառ բացակայում է երրորդ` դատական, իշխանությունը:

Григор Арутюнян: процесс по "делу семи" доказывает, что в<br /> Армении полностью отсутствует судебная власть<br /> Армении полностью отсутствует судебная власть
Григор Арутюнян: процесс по "делу семи" доказывает, что в
Армении полностью отсутствует судебная власть
• 13-01-2009 19:15:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 13 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. По словам члена правления Народной партии Армении (НПА) Григора Арутюняна, власти Армении не имеют достаточно материала и доказательств по "делу семи", и именно поэтому процесс превратился в театр. В беседе с корреспондентом "НОЯН ТАПАН" Г.Арутюнян отметил, что тот факт, что подсудимые не встают при входе судьи в зал суда, не причина для того, чтобы откладывать заседания. Он напомнил, что десятки арестованных по делу 1 марта активистов также отказывались вставать при входе в зал судьи, однако в итих случаях суд продолжался и судьи оглашали решения. Г.Арутюнян добавил, что тем не менее, затягивание процесса по "делу семи" не выгодно властям. "Сейчас, когда ПАСЕ назвала этих людей политзаключенными, наши власти должны доказать, что в Армении политических заключенных и преследуемых нет", - сказал он. Однако, по словам Г. Арутюняна, вместо того, чтобы доказать отсутствие политзаключенных, процесс по "делу семи" свидетельствует, что в Армении полностью отсутствует третья, судебная власть.