Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց<br /> «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենսդրական<br /> փաթեթը<br />
Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց
«Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենսդրական
փաթեթը
• 26-12-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դեկտեմբերի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը 95 «կողմ», 6 «դեմ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի նախագիծը եւ դրանից բխող 22 գործող օրենքներում եւ օրենսգրքերում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Փաթեթին դեմ քվեարկեցին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամները, ինչը պայմանավորված էր կառավարության կողմից խմբակցության համար սկզբունքային, այդ թվում քաղաքապետի ընտրության կարգի վերաբերյալ, առաջարկությունների մերժմամբ: Խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաեւ «Լիցենզավորման մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» գործող օրենքներում կառավարության հեղինակած փոփոխությունների փաթեթը: Ըստ այդմ, նախատեսվում է լիցենզավորման ենթակա գործունեության ցանկում ներառել շինարարության որակի տեխնիկական հսկողությունը եւ շենքերի ու շինությունների տեխնիկական հետազննությունը: Նշված երկու գործունեություններից յուրաքանչյուրի իրականացման նպատակով բարդ ընթացակարգով լիցենզիայի տրման համար պետական տուրքի տարեկան դրույքաչափը առաջարկվում է սահմանել 50 հազար դրամ (մոտ 160 ԱՄՆ դոլար): Ինչպես նշեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը, այդ փոփոխութունների վերաբերյալ կառավարության առաջարկությունը բխում է Քաղաքաշինական պետական տեսչության կողմից վերջին տարիներին կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներից: Մասնավորապես, 2004-2008թթ.-ին ուսումնասիրված 6084 օբյեկտներից 1865-ում շինաշխատանքները կատարվել են առանց շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության իրականացման: Նշվեց նաեւ, որ շենքերի ու շինությունների տեխնիկական հետազննությունը եւս բարդ եւ համալիր ինժեներական գործընթաց է, որը պահանջում է մասնագիտական բարձր որակավորում ունեցող կադրեր եւ անհրաժեշտ տեխնիկական հագեցվածություն: Իսկ ներկայումս հետազննություն իրականացնելու հնարավորություն է ընձեռնված սեյսմակայուն շինարարության բնագավառում գիտահետազոտական եւ նախագծահետազննական կանոնադրական գործառույթներ իրականացնող ցանկացած կազմակերպութան: Արդյունքում, շատ դեպքերում նույն շենքի վերաբերյալ երկու տարբեր կազմակերպությունների եզրակացությունները տրամագծորեն իրար հակասում են:

National Assembly passes in second reading draft law on<br /> local self-government in city of Yerevan<br />
National Assembly passes in second reading draft law on
local self-government in city of Yerevan
• 26-12-2008 23:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, DECEMBER 26, NOYAN TAPAN. The RA National Assembly on December 26 passed in second reading the draft law on local self-government in the city of Yerevan and, based on it, the legislative package envisaging amendments to 22 current laws and codes. The darft and the package were adopted with 95 votes in favor and 6 against. The members of "Heritage" faction voted against the package due to the government's rejection of the principled proposals made by the faction, including the proposal on order of mayor's election. The parliament passed in first reading the government-submitted package of amendments to the Law on Licensing and the Law on State Duty. The package envisages including the technical control of construction quality and the technical examination of buildings and structures in the list of activities subject to licensing. It is proposed that the annual state duty for licensing of the two above-mentioned activities should be fixed at 50 thousand drams (about 160 dollars). The main speaker, RA minister of urban development Vardan Vardanian said that the government's proposal on these amendments is based on the results of studies done by the State Urban Development Inspection in recent years. In particular, construction work at 1,865 out of 6,084 facilities examined in 2004-2008 was done without technical control of the quality of construction. It was mentioned that technical examination of buildings and structures is a complex engineering process that requires well-qualified personnel and modern equipment, whereas now any organization implementing scientific research and engineering research functions in seismic construction sector is allowed to make such an examination. As a result, in many cases the conclusions of two different organizations about the same building contradict each other.