Ըստ Գալուստ Սահակյանի, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ<br /> գտնվի, որ Հայաստանին փորձի ետ մղել եվրոպական արժեքներից<br />
Ըստ Գալուստ Սահակյանի, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ
գտնվի, որ Հայաստանին փորձի ետ մղել եվրոպական արժեքներից
• 26-12-2008 16:15:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ճակատագրի բերումով այնպես է ստացվել, որ Հայաստանի գլխին անդադար կախված է դամոկլյան սուրը: Սակայն որեւէ մեկը չի կարող կասեցնել մեր որդեգրած ընթացքը»,- դեկտեմբերի 26-ի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը` անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությանը ձայնից զրկելու հեռանկարին: Ըստ ՀՀԿ-ական գործչի, հայ ժողովուրդը, ջարդերի ենթարկվելով մուսուլմանական աշխարհի ներկայացուցիչների կողմից, մերժել է նրանց արժեքները եւ ընտրել զարգացման եվրոպական ուղին: Այժմ, Գ.Սահակյանի խոսքերով, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ գտնվի, որ Հայաստանին ետ մղի եվրոպական աշխարհից եւ դրդի դեպի մուսուլմանականը: Գ.Սահակյանը հավելեց, որ ներքաղաքական դաշտի որոշ ուժեր, որոնք տարիներ առաջ հանդես էին գալիս Ադրբեջանի հետ «քիրվայություն» անելու օգտին, այժմ «ճնշում են գործադրում» եվրոկառույցների վրա եւ անում են ամեն ինչ, որ Հայաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվեն: Գ.Սահակյանը չհստակեցրեց, թե որոնք են այդ ուժերը, սակայն նշեց, որ ինքը դրանց նորմալ ընդդիմություն չի համարում: Այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում, նրա դիտարկմամբ, չկա այնպիսի ընդդիմություն, որի հետ պետք է երկխոսել կամ համագործակցել: «Իհարկե, հաճելի կլիներ, եթե միջազգային բոլոր կառույցներում մեզ համար միայն լավ խոսքեր ասվեին, բայց դա չպետք է վնասի մեր ազգային անվտանգությանը»,- ասաց Գ.Սահակյանը: Նա հավելեց, որ ինքը մարտի 1-ի գործով կալանավորվածներին համարում է իր ընկերները եւ կուզենար, որ «հենց վաղը հրովարտակ արձակվեր նրանց կալանքից ազատելու մասին»: Սակայն, ՀՀԿ-ի փոխնախագահի համոզմամբ, այդ հարցը պետք է լուծվի իրավական հարթության մեջ, այլապես նրանց ազատ արձակումը կարող է վտանգել երկիրը:

По словам Галуста Саакяна, Совет Европы не окажется<br /> настолько несерьезным, чтобы оттолкнуть Армению от европейских<br /> ценностей<br />
По словам Галуста Саакяна, Совет Европы не окажется
настолько несерьезным, чтобы оттолкнуть Армению от европейских
ценностей
• 26-12-2008 16:15:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 26 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. "Волею судьбы случилось так, что над головой Армении постоянно висит Домоклов меч. Однако, никто не может заставить нас отклониться от принятого нами курса", - заявил на пресс-конференции 26 декабря заместитель председателя Республиканской партии Армении Галуст Саакян, коснувшись перспективы лишения армянской делегации права голоса в Парламентской Ассамблеее Совета Европы. По словам деятеля от РПА, армянский народ, который был подвергнут резне мусульманами, отказался от их ценностей и выбрал европейский путь развития. Теперь, по словам Галуста Саакяна, Совет Eвропы не должен оказаться настолько несерьезным, чтобы оттолкнуть Армению от европейского мира и подтолкнуть в сторону мусульман. Г.Саакян добавил, что некоторые силы на внутриполитическом поле, которые несколько лет назад выступали за братские отношения с Азербайджаном, теперь "оказывают давление" на европейские структуры и делают все, чтобы в отношении Армении были применены санкции. Г.Саакян не уточнил, какие силы он имеет в виду, однако отметил, что он не считает их норомальной оппозицией. Сегодня на политическом поле Армении, по его наблюдениям, нет такой оппозиции, с которой нужно вести диалог или сотрудничать. "Конечно, было бы приятно, если бы во всех международных структурах о нас говорили бы только хорошее, но это не должно угрожать нашей национальной безопасности", - отметил Г.Саакян. Он добавил, что он считает арестованных по делу о событиях 1 марта своими друзьями и хотел бы, чтобы "завтра же был указ об их освобождении из-под ареста". Однако, по убеждению заместителя председателя РПА, это вопрос должен быть решен на правовой плоскости, иначе их освобождение может навредить стране.