Ըստ Գալուստ Սահակյանի, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ<br /> գտնվի, որ Հայաստանին փորձի ետ մղել եվրոպական արժեքներից<br />
Ըստ Գալուստ Սահակյանի, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ
գտնվի, որ Հայաստանին փորձի ետ մղել եվրոպական արժեքներից
• 26-12-2008 16:15:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ճակատագրի բերումով այնպես է ստացվել, որ Հայաստանի գլխին անդադար կախված է դամոկլյան սուրը: Սակայն որեւէ մեկը չի կարող կասեցնել մեր որդեգրած ընթացքը»,- դեկտեմբերի 26-ի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը` անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությանը ձայնից զրկելու հեռանկարին: Ըստ ՀՀԿ-ական գործչի, հայ ժողովուրդը, ջարդերի ենթարկվելով մուսուլմանական աշխարհի ներկայացուցիչների կողմից, մերժել է նրանց արժեքները եւ ընտրել զարգացման եվրոպական ուղին: Այժմ, Գ.Սահակյանի խոսքերով, Եվրոխորհուրդը չպետք է այնքան անլուրջ գտնվի, որ Հայաստանին ետ մղի եվրոպական աշխարհից եւ դրդի դեպի մուսուլմանականը: Գ.Սահակյանը հավելեց, որ ներքաղաքական դաշտի որոշ ուժեր, որոնք տարիներ առաջ հանդես էին գալիս Ադրբեջանի հետ «քիրվայություն» անելու օգտին, այժմ «ճնշում են գործադրում» եվրոկառույցների վրա եւ անում են ամեն ինչ, որ Հայաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվեն: Գ.Սահակյանը չհստակեցրեց, թե որոնք են այդ ուժերը, սակայն նշեց, որ ինքը դրանց նորմալ ընդդիմություն չի համարում: Այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում, նրա դիտարկմամբ, չկա այնպիսի ընդդիմություն, որի հետ պետք է երկխոսել կամ համագործակցել: «Իհարկե, հաճելի կլիներ, եթե միջազգային բոլոր կառույցներում մեզ համար միայն լավ խոսքեր ասվեին, բայց դա չպետք է վնասի մեր ազգային անվտանգությանը»,- ասաց Գ.Սահակյանը: Նա հավելեց, որ ինքը մարտի 1-ի գործով կալանավորվածներին համարում է իր ընկերները եւ կուզենար, որ «հենց վաղը հրովարտակ արձակվեր նրանց կալանքից ազատելու մասին»: Սակայն, ՀՀԿ-ի փոխնախագահի համոզմամբ, այդ հարցը պետք է լուծվի իրավական հարթության մեջ, այլապես նրանց ազատ արձակումը կարող է վտանգել երկիրը:

According to Galust Sahakian, Council of Europe should not<br /> be so not serious to try to push back Armenia from European<br /> values<br />
According to Galust Sahakian, Council of Europe should not
be so not serious to try to push back Armenia from European
values
• 26-12-2008 16:15:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, DECEMBER 26, NOYAN TAPAN. "As fate has willed it, the sword of Damocles constantly hangs above Armenia. However no one can stop the course we have adopted," Galust Sahakian, the Vice-Chairman of the Republican Party of Armenia (RPA), stated at the December 26 press conference touching upon the prospect of depriving the Armenian delegation of the vote in PACE. According to the RPA figure, the Armenian people being slaughtered by Muslim world representatives has renounced their values and chosen the European development way. Now, according to G. Sahakian, the Council of Europe should not be so not serious to push Armenia back from the European world and to impel it to the Muslim one. G. Sahakian added that some forces in the home political sphere, which many years ago were for brotherly relations with Azerbaijan, now "exert pressure" on European structures and do their best for sanctions to be used towards Armenia. G. Sahakian did not render it more clear which those forces are, but said that he does not consider them a normal opposition. According to his observation, today in the political sphere there is no proper opposition to conduct a dialogue and to cooperate with. "Certainly, it would be pleasant if only good words were said for us at all international structures, but it should not damage our national security," G. Sahakian said. He added that he considers those imprisoned on the March 1 case his friends and would like "a message on releasing them to be issued just tomorrow." However, according to RPA Vice-Chairman's observation, that issue should be solved on the legal plane, otherwise their release can endanger the country.