«Ավրորա» մրցանակը կարձագանքի ամենահրատապ մարդասիրական ճգնաժամերին.նախաձեռնությունը միջոցներ կուղղի այն վայրեր, որտեղ անհապաղ օգնության կարիք կա
• 16-09-2021 12:05:46   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է «Ավրորա» մրցանակի հիմնական նպատակների բարեփոխման մասին․
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի ֆոնդից այսուհետեւ միջոցներ կհատկացվեն նաեւ մարդասիրական անհապաղ օգնության համար։ 2022 թվականից սկսած մրցանակային ֆոնդի կեսն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կուղղի անհապաղ միջամտություն պահանջող ամենահրատապ մարդասիրական ճգնաժամերից որեւէ մեկի հաղթահարմանը: Բացի այդ, այս տարի, հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները, «Ավրորան» կառաջարկի 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին մրցանակի 250.000 ԱՄՆ դոլարն (կամ 25%-ը) ուղղել Արցախի մարդասիրական հրատապ խնդիրների լուծմանը: «Ավրորայի» համահիմնադիրներն ստանձնում են հանձնառություն՝ կրկնապատկելու այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի:
2016 թվականից սկսած «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ամեն տարի 1 մլն ԱՄՆ դոլարի մրցանակ է շնորհում բացառիկ հերոսների՝ ճանաչման արժանացնելով նրանց կատարած մարդասիրական աշխատանքը: Այս մրցանակը «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի եզակի դրսեւորում է. մրցանակի դափնեկիրները շարունակում են նվիրատվության շղթան՝ գումարի 90%-ը նվիրաբերելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:
Հինգ տարի անց մրցանակը Վերահսկող հանձնաժողովը, խորհրդակցելով «Ավրորայի» դափնեկիրների հետ, որոշել է փոփոխել դրա կառուցվածքը՝ արագ արձագանքելու համաշխարհային մարդասիրական ճգնաժամերին: «Ավրորայի» դափնեկիրները «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի եւ նախաձեռնության համահիմնադիրների հետ կորոշեն, թե հատկապես որ հրատապ խնդրին արձագանքել՝ ուղղելով միջոցներ:
«Որպես մարդ, որը երկար տարիներ աշխատել է հակամարտության գոտում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի պայմաններում, ես գիտեմ, թե որքան խիստ է օգնության կարիքը: Այդ պատճառով ես լիովին աջակցում եմ նման խնդիրների հաղթահարմանը եւ դրանց դեմ պայքարող մարդկանց աջակցելուն առաջնահերթություն տալու որոշմանը»,- նշեց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան:
Վերջնական փուլում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կհամագործակցի այդ տարվա դափնեկրի հետ՝ ընտրելու կամ մշակելու մինչեւ երեք նախագիծ, որոնց կտրվի մասնակի կամ մեկնարկային ֆինանսական աջակցություն: Արդյունքում «Ավրորա» մրցանակից 500.000 ԱՄՆ դոլար կհատկացվի ընտրված ճգնաժամային գոտուն: Մրցանակի մնացած 500.000 ԱՄՆ դոլարը կբաշխվի՝ համաձայն «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» սկզբունքի. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կշարունակի նվիրատվության շղթան եւ գումարը կհատկացվի մինչեւ երեք մարդասիրական կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Գումարը կբաշխվի՝ ըստ դափնեկրի առաջարկած չափաբաժինների:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը եւ դրան ուղեկցող միջոցառումները տեղի կունենան Վենետիկում (Իտալիա) 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը: Իսկ հիմա 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները շարունակվում են: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը ցանկացած ոք կարող է առաջադրել թեկնածուների, որոնք ուրիշներին օգնելու համար հաղթահարել են անձնական մեծագույն մարտահրավերներ եւ դրսեւորել են նվիրվածություն ու խիզախություն եւ ունեցել մեծ ազդեցություն:
Այս հանձնառության նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Դելե Օլոջեդեն, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:  Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:

Aurora to Refocus Prize on Immediate Crises - The Initiative will direct resources to the places that need help urgently
16-09-2021 12:05:46   | Armenia  |  Press release
Aurora to Refocus Prize on Immediate Crises
The Initiative will direct resources to the places that need help urgently
September 16, 2020 – Yerevan, Armenia – The Aurora Humanitarian Initiative has announced the adjustment of the structure of its flagship program, the Aurora Prize. From 2022 onwards, half of the Prize award will be directed by the Aurora Humanitarian Initiative to combat one of the worst humanitarian crises where human suffering requires urgent intervention. In addition, this year, considering the acute needs of the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) affected by the 2020 war, Aurora will recommend the 2021 Aurora Prize Laureate to direct $250,000 (or 25%) of the award funds to addressing urgent humanitarian issues in Artsakh. The Aurora Co-Founders are committed to matching this contribution to bring the total amount to $500,000.
Since its inception in 2016, the Aurora Humanitarian Initiative has awarded an annual Aurora Prize of $1M to outstanding individuals in recognition of their humanitarian work. The Prize is a unique form of Gratitude in Action: its recipients continue the cycle of giving by donating 90% of the award to the organizations that help people in need.
Five years on, the Committee that oversees the Prize has, in consultation with the Aurora Laureates, decided to adjust its structure to better reflect the reality of ongoing global humanitarian crises. The decision on where to direct the funding will be made by the Aurora Laureates together with the Aurora Prize Committee and the Initiative’s Co-Founders.
“As someone who has spent many years working in the midst of an ongoing humanitarian crisis in a conflict zone, I am aware of how badly help is needed there. That is why I am fully supportive of the decision to prioritize addressing such issues and supporting the people who fight them,” noted Dr. Tom Catena, 2017 Aurora Prize Laureate and Chair of the Aurora Humanitarian Initiative.
At the final stage, the Aurora Humanitarian Initiative will work with the most recent Laureate to choose or develop up to three projects to be supported or launched with the $500,000 share of the Aurora Prize award in the selected crisis area. The remaining $500,000 of the Aurora Prize award will be distributed in accordance with the Gratitude in Action principle – the next Aurora Prize Laureate will receive a grant and the rest of the funding is to be divided between up to three humanitarian organizations that help people in need in proportions proposed by the Laureate.
The 2021 Aurora Prize Ceremony and accompanying events will take place in Venice, Italy, on October 8-10, 2021, whereas nominations are currently open for the 2022 Aurora Prize for Awakening Humanity. Until October 31, 2021, any person can submit a nomination for candidates they believe have overcome great personal challenges to help others.
This commitment aims to promote action-based philanthropy focused on tangible results. This is achieved through the Initiative’s various programs: Aurora Prize for Awakening Humanity, Aurora for Artsakh, #AraratChallenge movement, Aurora Dialogues, Aurora Grants, Aurora Community, Aurora Index, and the 100 LIVES Initiative.
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that help people in need.
The Aurora Prize Selection Committee is comprised of Nobel Laureates Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières Co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; journalist and Pulitzer Prize winner Dele Olojede, former CEO of Unilever and Co-founder and Chair of IMAGINE Paul Polman; human rights activist and Co-founder of The Sentry John Prendergast and President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian. The Committee is chaired by the Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi.