Համահայկական մտավորականության՝ «12 -ի ԽՈՐՀՈւՐԴ»-ի հայտարարությունը
Ի  անդրադարձ Համայն Հայության վերաբերյալ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս  ԱՐԱՄ Ա -ի օրերս հնչեցրած կարևորագույն հռչակագրի, «12 -ի Խորհուրդը» սույն հայտարարությամբ հավաստում է Վեհափառի ուղերձի մեծագույն խորհուրդը կյանքի կոչելու իր հանձնառությունը…
Քաղաքակրթական խորագույն ճգնաժամ… Համաշխարհային աղետաբեր գործընթացներ… Աշխարհի հզորների դավադիր ծրագրերի կիզակետում հայտնված Հայաստան աշխարհ…
Եվ այս բախտորոշ օրերին, երբ թվում է իր առաքելությանը հավատարիմ վճռորոշ խոսքը պիտի հնչեցնի Հայությունը, մենք, թվում է, չկանք…  Չկա Հայաստանն ու Հայ ժողովուրդը ներկայացնող, աշխարհի հետ հարաբերվող որևէ իրական սուբյեկտ…
Հայոց անլռելի զանգակատան ճիչ–հրամայականը դարձյալ նույնն է.
Համայն Հայությունը պետք է ներկայանա որպես Միասնական Սուբյեկտ։
Սակայն համախմբման կոչեր հնչեցնելն այլևս խաբկանք է, ժամանակի կորուստ։
Հապաղելը կարող է Հայոց համար անդառնալի հետևանքներ ունենալ…
Այնինչ, համայն հայությանը ներկայացնող Սուբյեկտը  միշտ եղել է և՝ ԿԱ…
Դա Հայքն է,  աշխարհով մեկ ցրված Հայ ժողովուրդը, որպես ինքնություն, որպես համաշխարհային հոգևոր տերություն։
Հայ Ոգու, Ջոջաց Տան, Հայոց Աստվածների Հրամայականը միանշանակ է.
Մեծագույն Պատասխանատվությամբ անհապաղ հռչակել, որ.
Կա և արդեն իսկ գործում է համահայկական կամքն ու ոգին ներկայացնող ՀԱՅՔԸ, որպես Հայոց իրական օրակարգ թելադրող ինքնուրույն սուբյեկտ, մեր ինքնության, մեր պատմական առաքելության թելադրած պահանջներով… Եվ ինչը խիստ էական է, որպես ողջ մարդկությանը ուղենիշ ծառայող
ՆՈՐ ՔԱՂԱՔԱԿՐԹԱԿԱՆ համակարգ…
Նախաձեռնողը մենք չենք, այլ ՀԱՅՔԸ՝ մեր անցյալի, ներկայի ու ապագայի անքակտելի ամբողջականության սրբազան խորհուրդը։ Այս ճակատագրական պահին «12 -ի ԽՈՐՀՈւՐԴԸ» բարձրաձայնում է պահի հրամայականը, մտահոգ Հայության շուրջ խմորվող դավադիր հաշվարկներով։ Յուրաքանչյուր հայրենատեր թող համարի, որ ինքն է այս նախաձեռնության հեղինակն ու շահառուն…
Միաժամանակ շեշտենք, որ ՀԱՅՔԸ գնահատում է և կարևորում յուրաքանչյուրի ինքնուրույն գործելու իրավունքը, գաղափարական-ծրագրային սկզբունքները…
ՀԱՅՔԻ լիազորություններին տեր կանգնելու կոչով դիմում ենք Համայն հայությանը. ազգային կառույցներին, իրոք անկախ ազգային կուսակցություններին, անհատ գործիչներին, հայրենապաշտ յուրաքանչյուր հայի.
Հավաստե՛ք Նոր Հայքը ներկայացնելու, նրա անունից խոսելու Ձեր պատրաստակամությունը։
ՀԱՅՔ -ում ներգրավվելու պայմանը մեկն է. Լինել անկախ ու Հայակենտրոն։
Բնական է և ցանկալի, որ գործելուն զուգընթաց անհրաժեշտություն առաջանա համատեղ ջանքերով ամբողջացնել գործունեության գաղափարական, իրավական, կառուցվածքային, կանոնադրական, ծրագրային հենքը…
Կարևորում ենք այս նախաձեռնությունը զորացնել ազգօգուտ կոնկրետ գործերով։
Ակնկալում ենք, որ իրենց ոլորտներում մեծագործությունների կոչված մեր հայրենակիցները կառաջադրեն թարմ գաղափարներ, կմիավորվեն առաջադրվող և արդեն իսկ իրականացվող գործնական ծրագրերի շուրջ, հանուն Միասնական հզոր ՀԱՅՔԻ…
Յուրաքանչյուր հայ կրում է Երկիր Դրախտավայրի իր տեսիլը… Միավորենք մեր երազները, արթնանանք այս մղձավանջից իրական Հայրենիքում…

ЗАЯВЛЕНИЕ «СОВЕТА 12»-ти всеармянской интеллигенции
Подтверждение приверженности реализации недавно озвученного Патриаршего послания Католикоса, главы Великого Дома Киликийского, духовного пастыря армянских епархий Ливана, Сирии, Ирана, стран Персидского залива, Греции, США, Канады и Кипра, Его Святейшества Арама Первый
Глубокий цивилизационный кризис... Мировые катастрофические процессы... И Армения, оказавшаяся в центре апокалипсиса заговорных проектов мировых властителей…
И в эти судьбоносные дни, когда кажется, что решающее слово должно было быть выражено со стороны армянского народа, преданного своей миссии, напротив - оказалось, что нас, армян, нет… Нет представляющего Армению и армянский народ, связывающего нас с внешним миром какого-нибудь реального субъекта…
Крик-императив армянской несмолкающей колокольни одинаков - как всегда.
Все армяне должны быть представлены как Единый Субъект.
Однако озвучивание призывов объединения уже является миражом, потерей времени.
Опоздание с этим вопросом может иметь необратимые последствия для всех армян…
Меж тем, представляющей всех армян Субъект всегда был и, ЕСТЬ ...
Это Айк, разбросанный по всему миру армянский народ, как своеобразность, как глобальная духовная держава.
Императивы Армянского Духа, Джоджац тан, Армянских Богов однозначно.
С Величайшей ответственностью немедленно провозглашается, что:
Есть и уже действует представляющий всеармянское волю и Дух АЙК, как независимый субъект, который диктует настоящую армянскую повестку дня в соответствии с требованиями армянской идентичности и исторической миссии армянского народа… И что еще важнее, как направляющая для всего человечества существует
НОВАЯ ЦИВИЛИЗАЦИОННАЯ система …
Инициаторы не мы, а АЙК - священный совет неразрывной целостности прошлого, настоящего и будущего армянского народа. В это судьбоносное время «СОВЕТ 12»-и поднимает императив момента, озабоченный брожениями заговорщических расчетов вокруг армянского народа. Пусть взявший Отчизну под защиту каждый считает, что он является автором и бенефициаром этой инициативы …
При этом подчеркнем, что АЙК ценит и считает значимость права каждого действовать самостоятельно, а также идейно-программные принципы…
С призывом встать на защиту полномочий АЙКА обращаемся ко всем армянам - национальным структурам, действительно независимым национальным партиям, отдельным деятелям, любящим Родину, каждому патриотичному армянину.
Удостоверьте свою готовность представить Новый Айк, выступить от его имени.
Условие для вовлечения в АЙК - быть независимым и армяноцентричным.
Естественно и желательно, чтобы параллельно с действием возникала потребность в доработке совместными усилиями идеологической, правовой, структурной, нормативной, программной основы деятельности…
Считаем значимым подкрепить эту инициативу конкретными делами на благо нации.
Мы ожидаем, что наши соотечественники, призванные на великие дела в своих областях, предложат свежие идеи, объединятся вокруг предложенных и уже реализованных практических программ, во имя сильного Единого АЙКА…
Каждый армянин несет свое видение Райской земли… Давайте объединим наши мечты, проснемся из этого кошмарного сна на настоящей Родине…
АЙК существует, действует, ждет ваших предложений и полезного участия.
Эта инициатива также является действительным определителем истинного патриотизма, не служения чужестранцам…