• 13-03-2024 11:36:23   | Հայաստան  |  Քաղաքական
«Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի» (OCCRP) հետաքննող լրագրողների խումբը բացահայտել է, որ հոլիվուդյան պրոդյուսերներից մեկը ծրագրել է քարոզչական ֆիլմեր նկարահանել՝ փառաբանելով մի քանի բռնապետ ղեկավարների միլիոնավոր դոլարների դիմաց։
Ուկրաինական ծագումով, այժմ ԱՄՆ քաղաքացի Իգոր Լոպատյոնոկը, օսկարակիր կինոռեժիսոր Օլիվեր Սթոունի հետ համագործակցությամբ, սկզբում նկարահանել է երկու վավերագրական ֆիլմ Ուկրաինայի մասին, որոնք բնութագրվել են որպես «կրեմլամետ քարոզչություն» և ութ մասից բաղկացած չափազանց գովասանական մինի-սերիալ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի մասին։
Բացի այդ, Լոպատյոնոկը նախատեսել է նկարահանել մի քանի քարոզչական վավերագրական ֆիլմեր՝ դրական լույս սփռելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի բռնապետ ղեկավարների վրա, ի թիվս այլոց: Այնուամենայնիվ, պարզ չէ, թե արդյոք Սթոունը ներգրավված է եղել առաջարկվող նախագծերից որևէ մեկում: Այդ վավերագրական ֆիլմերից ոչ մեկը չի նկարահանվել:
OCCRP-ն հայտարարել է, որ Ալիևը, Պուտինը և Լուկաշենկոն «մեղադրվում են իրենց ղեկավարած երկրների քաղաքացիների դեմ սարսափելի հանցագործություների մեջ... Սակայն այնտեղ, որտեղ աշխարհը դաժան բռնապետեր է տեսնում, Իգոր Լոպատյոնոկը տեսնում է [փող աշխատելու] հնարավորություն»: Քանի որ բռնապետ ղեկավարները պետք է վճարեին իրենց քարոզչական վավերագրական ֆիլմերի համար, նրանց դաժան կառավարման մասին խոսք անգամ չէր կարող լինել:
«Լոպատյոնոկի փայլուն առաջարկներից մեկը՝ «Օլիվեր Սթոունի անվերնագիր վավերագրական ֆիլմը» կամ «Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի մասին», խոստանում է, որ Սթոունը «դեմ առ դեմ կնստի» ադրբեջանցի ուժեղ մարդու [Ալիևի] հետ և կպատմի ոչ միայն «նախագահի՝ պետության ղեկավար դառնալու, այլև Ադրբեջանի գունեղ ու հրապուրիչ պատմության բոլոր հարցերի մասին», հաղորդում է OCCRP-ը:
«Լոպատյոնոկը, կարծես, գտել էր խոստումնալից բանաձև։ Նա հավաքել էր սցենարիստների և պրոդյուսերների մի փոքր խումբ, որոնք հորինում էին ֆիլմի գաղափարներ բռնապետերին ներկայացնելու համար, և գրավիչ առաջարկ էին անում՝ երկար ժամանակով հայտնվել էկրանին աշխարհահռչակ ռեժիսորի [Օլիվեր Սթոունի] հետ: Գործընթացը «դրամայնացնելու» բանալին պարզ էր, ասաց թիմի հետ աշխատող աղբյուրը՝ համաձայնելով խոսել լրագրողների հետ գաղտնի մնալու պայմանով:
Լոպատյոնոկը հասկացավ, թե ինչպես առաջարկել հզոր մարդկանց մի բան, որին նրանք չէին կարող դիմադրել․ օրինականություն համաշխարհային հարթակում», գրել է OCCRP-ը:
«Օլիվեր Սթոունի վավերագրական ֆիլմի համար Ալիևին առաջարկում Լոպատյոնոկն ընդգծում է, որ նախատեսված ֆիլմը «եզակի դրական ազդեցություն կունենա նախագահի և Ադրբեջանի գովազդի վրա»։ Թեև պարզ չէ, արդյոք Ալիևը երբևէ զբաղված է եղել այդ առաջարկով, Եվրասիայի հարցերով փորձագետը նշել է, որ դա  համահունչ կլինի ուժեղ մարդու նախկին ջանքերին՝ իր վարչակարգը ներկայացնելու որպես տարածաշրջանում դինամիկ, արդիականացնող ազդեցություն ունեցող:
«Կարծում եմ, որ սա տեղավորվում է իմիջի մաքրման բոլոր այս պոտենցիալ ուղիների մեջ՝ մշակույթ, սպորտ, ավելի կարևորներից են համաշխարհային իրադարձություններ, համաշխարհային համաժողովներ», ասաց Նյու Յորքի Բարնարդ քոլեջի քաղաքագիտության պրոֆեսոր և Եվրասիական անդրազգային ցանցերի փորձագետ Ալեքսանդր Քուլին»։
Ակնհայտ է, որ հոլիվուդյան կինոռեժիսորների կողմից Ալիևի մեծության մասին նկարահանված վավերագրական ֆիլմը շատ ավելի հավաստիություն կունենա, քան Ադրբեջանում արտադրված էժանագին քարոզչությունը։
«Երբ բռնապետ ղեկավարները հոլիվուդյան փայլ են ստանում, դա հաճախ լինում է այն մարդկանց հաշվին, որոնց վրա նրանք իշխում են», ասում է Քեյսի Միշելը, Մարդու իրավունքների հիմնադրամի ավազակապետության դեմ պայքարի ծրագրի ղեկավարը: Հիմնադրամը տարիներ շարունակ քարոզարշավ է իրականացրել, որպեսզի Հոլիվուդյան աստղերը դադարեն աշխատել բռնապետական վարչակարգերի հետ: «Ես չեմ կարող պատկերացնել, թե ինչքան հիասթափեցնող պետք է լինի Ղազախստանի նման երկրի քաղաքացիների համար... տեսնելով, թե ինչպես է այս ամերիկացի ռեժիսորը գալիս և դառնում քարոզչական խոսափող իրենց բռնապետերի համար», ասել է Միշելը: Այս մարդիկ գիտեն, թե որքան սարսափելի են իրենց վարչակարգերը, իսկ հետո դիտում են այս ամերիկացին պարաշյուտով իջնում է, և կուլ տալիս դիկտատորների բոլոր քարոզչական խոսքերը, առանց նույնիսկ անհանգստանալու և հետ մղելու», նշեց OCCRP-ը։
Այս վավերագրական ֆիլմերի արտադրության ֆինանսավորումը պետք է տրամադրվի բռնապետերի «կամ նրանց մերձավոր մարդկանց կողմից»: 2019 թվականին, երբ Սթոունը և Լոպատյոնոկը նկարահանեցին «Ղազախ. ոսկյա մարդու պատմությունը» վավերագրական ֆիլմը Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի մասին, նրա կողմից վերահսկվող բարեգործական հիմնադրամը երկուսին վճարեց առնվազն 5 միլիոն դոլար», հաղորդում է OCCRP-ը:
OCCRP-ի լրագրողների կողմից ձեռք բերված փաստաթղթերը ցույց են տվել, որ Լոպատյոնոկի «խումբը պատրաստել է առնվազն վեց այլ բռնապետական կառավարությունների մասին պոտենցիալ ֆիլմերի սցենարներ ներառյալ Չինաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Ռուսաստանի Թաթարստանի հանրապետությունը, ինչպես նաև Ալիևին ու Լուկաշենկոյին ուղղված առաջարկներ, խոստանալով, որ Սթոունը հարցազրույց կվարի նրանց ղեկավարների հետ և կօգնի պատմել նրանց «ճշմարիտ պատմությունը»։
Լոպատյոնոկի խումբն առաջարկել է, որ Ալիևի հետ հարցազրույցի ընթացքում Սթոունը քննարկի «երկրի «հաջողությունը» Ալիևների ընտանիքի «ժառանգական իշխանության» ներքո և նրա շարունակական հակամարտությունը «Հայաստանի հետ, որը կորցնում է իր կայունությունը և տատանվում է անդունդի եզրին»։ Առաջարկվող ֆիլմի ամփոփումից պարզ է դառնում Լոպատյոնոկի մոտեցման ուղղվածությունը. այն Ալիևին նկարագրում է որպես իր հոր՝ նախորդ նախագահի «արժանի ժառանգորդ», որը նրան սովորեցրել էր լինել «իմաստուն ղեկավար»: «Կարո՞ղ եք արդյոք Ադրբեջանում գոյություն ունեցող պետական համակարգը անվանել «անձի պաշտամունք», թե՞ դա պարզապես ժողովրդի հարգանքի տուրքն է մի ղեկավարի նկատմամբ, որը կարողացավ երկիրը աղքատությունից վերածել ծաղկող և բարգավաճող երկրի»։  Ըստ OCCRP-ի՝ Ալիևի մասին ֆիլմը կարժենա 15 միլիոն դոլար։
Լոպատյոնոկը 2021 թվականին Բաքու կատարած այցի ժամանակ ասաց ադրբեջանական լրատվամիջոցներին. «Այս երկիրը [Ադրբեջանը] ունի շատ հարուստ և գունեղ մշակույթ։ Երբ ես այստեղ էի 2012-2013 թվականներին, սովորեցի տարբերել ղարաբաղյան գորգերը մյուսներից՝ նույնացնելով [դրանք] իրենց զարդանախշերով։ Ադրբեջանի մասին լավ ֆիլմ կնկարահանեի»։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մասին պատմող ֆիլմի մեկ այլ սցենար կար, որը «նրան հնարավորություն էր տալու պաշտպանել թուրքական շահերը»: Ահա թե ինչ է ասվում սցենարում. «Էրդողանը թուրք է, և դժվար թե նրան անհրաժեշտ լինի իր գործողությունները հիմնավորել այլ երկրների շահերով։ Բայց ի՞նչ շահեր ունի նա։ Կարո՞ղ է նա վերականգնել Մետաքսի մեծ ճանապարհը: Եվ արդյոք նա ծավալապաշտական ծրագրեր ունի՞։ Ինչի՞ է փորձում հասնել Էրդողանը։ Այս հարցերին ինքը պետք է պատասխանի։ Եվ  միայն ինքնը: Մենք չպետք է փորձենք գուշակել [Էրդողանի ծրագրերը] սուրճի մրուրից, նույնիսկ  եթե դա հիանալի թուրքական սուրճ է, որը նրանք գիտեն պատրաստել միայն Ստամբուլում»:
«2018 թվականին տված հարցազրույցում Իբրահիմ Քալինը, որն այն ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսնակն էր, հաստատեց, որ իրենք Էրդողանի մասին վավերագրական ֆիլմի առաջարկ են ստացել, մոտավորապես այն ժամանակ, երբ Սթոունը գտնվում էր Թուրքիայում: «Մենք քննարկում ենք այն, մենք գնահատում ենք այն», ասաց նա», հաղորդում է OCCRP-ը:

• 13-03-2024 11:36:23   | Армения  |  Политика
Группа журналистов-расследователей из Проекта по расследованию организованной преступности и коррупции (OCCRP) рассказала, что голливудский продюсер за миллионы долларов планировал снять пропагандистские фильмы, прославляющие нескольких диктаторов.
Уроженец Украины, ныне гражданин США, Игорь Лопатенок в сотрудничестве с оскароносным режиссером Оливером Стоуном уже снял два документальных фильма об Украине и восьмисерийный мини-сериал о президенте Казахстана Нурсултане Назарбаеве. Кроме того, Лопатенок планирует снять несколько пропагандистских документальных фильмов, освещающих в позитивном свете, в частности, лидеров-диктаторов Азербайджана и Турции. Однако неясно, участвовал ли Стоун в каком-либо из предложенных проектов. Ни один из этих документальных фильмов пока не был снят.
OCCRP заявляет, что «…там, где мир видит жестоких диктаторов, Игорь Лопатёнок видит возможность заработать деньги». Поскольку диктаторским лидерам приходилось платить за свои пропагандистские документальные фильмы, об их жестоком правлении в фильме не могло быть и речи.
«Одно из предложений Лопатёнка - «Документальный фильм Оливера Стоуна» или «Ильхам Алиев и Азербайджан», обещает, что Стоун «сядет лицом к лицу» с азербайджанским авторитарным лидером [Алиевым] и расскажет не только о его «становлении главой государства, но и обо всех вопросах красочной и увлекательной истории Азербайджана», - сообщает OCCRP.
«Похоже, Лопатёнок нашел многообещающую формулу. Он собрал небольшую группу сценаристов и продюсеров, которые предлагали диктаторам идеи фильмов, и делал заманчивое предложение появиться на экране в течение длительного периода времени со всемирно известным режиссером [Оливером Стоуном]. Ключ к «монетизации» процесса был прост, сказал источник, работающий с командой, который согласился поговорить с журналистами на условиях анонимности. Лопатёнок понял, как предложить влиятельным людям то, перед чем они не смогут устоять: легитимности на мировой арене», — написал OCCRP.
«Предлагая Алиева для документального фильма Оливера Стоуна, Лопатенок подчеркивает, что планируемый фильм «окажет уникальный положительный эффект на продвижение президента и Азербайджана». Хотя неясно, рассматривал ли Алиев когда-либо это предложение, эксперт по Евразии заявил, что оно будет соответствовать прошлым попыткам авторитарного лидера представить свой режим как динамичное, модернизирующее влияние в регионе. «Я думаю, что это вписывается во все потенциальные каналы очищения имиджа: культура, спорт и, что более важно, мировые мероприятия, всемирные конференции», — сказал профессор политологии в Барнард-колледже в Нью-Йорке и эксперт по евразийским транснациональным сетям Александр Кули.
Очевидно, что документальный фильм о величии Алиева, снятый голливудскими кинематографистами, будет иметь гораздо большее влияние, чем дешевая пропаганда, производимая в Азербайджане.
«Когда деспотичные лидеры приобретают голливудский блеск, это часто происходит за счет людей, которыми они управляют», - сказал глава Антитеррористической программы Фонда прав человека Кейси Мишель. Фонд в течение многих лет проводил кампанию, призывая голливудских звезд прекратить сотрудничество с диктаторскими режимами. «Я не могу себе представить, какое разочарование должно быть для граждан такой страны, как Казахстан... видеть, как этот американский режиссер приходит и становится рупором пропаганды их диктаторов», - сказал Мишель. Эти люди знают, насколько ужасны их режимы, а затем смотрят, как американцы проглатывают всю пропаганду диктаторов, даже не удосужившись дать отпор», — отметил OCCRP.
Финансирование производства этих документальных фильмов должны обеспечить диктаторы «или близкие к ним люди». В 2019 году, когда Стоун и Лопатенок снимали Документальный фильм «Казах. История золотого человека» о президенте Казахстана Нурсултане Назарбаеве — благотворительная организация, которую он контролирует, заплатила им не менее 5 миллионов долларов, сообщает OCCRP.
Документы, полученные журналистами OCCRP, показали, что «группа Лопатенка подготовила сценарии для потенциальных фильмов о, как минимум, шести других диктаторских правительствах, включая Китай и Объединенные Арабские Эмираты, а также сделала предложения для Алиева и Лукашенко, пообещав, что Стоун возьмет интервью у их лидеров и поможет рассказать их «правдивую историю».
Группа Лопатёнка предположила, что в интервью Алиеву Стоун обсудит «успехи» страны при «наследственном правлении» семьи Алиевых и ее продолжающийся конфликт с «Арменией, которая теряет свою стабильность и балансирует на грани».
Краткое содержание предлагаемого фильма проясняет направление подхода Лопатенка - в нем Алиев описывается как «достойный наследник» своего отца, предыдущего президента, который научил его быть «мудрым лидером». По данным OCCRP, фильм об Алиеве будет стоить 15 миллионов долларов.
Об этом Лопатенок сообщил азербайджанским СМИ во время своего визита в Баку в 2021 году. «У этой страны очень богатая и красочная культура, — сказал он. — Бывая тут в 2012–2013 годах, я научился отличать карабахские ковры от всех остальных по орнаменту. Я сниму хороший фильм про Азербайджан».
Был еще один сценарий фильма о президенте Турции Реджепе Тайипе Эрдогане, который «давал бы ему возможность защитить турецкие интересы». Вот что говорит сценарий: «Эрдоган — гражданин Турции, зачем ему думать об интересах других стран? В чем заключаются его интересы? Может ли он воссоздать Великий шелковый путь? Есть ли у него планы по экспансии? Чего хочет добиться Эрдоган? Он ответит на эти вопросы сам. Без постороннего вмешательства. Зачем гадать на кофейной гуще — даже если это волшебный турецкий кофе, рецепт которого знают только в Стамбуле».
В интервью 2018 года Ибрагим Калин, тогдашний пресс-секретарь президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, подтвердил, что они получили предложение снять документальный фильм об Эрдогане примерно в то время, когда Стоун был в Турции. «Мы это обсуждаем, мы это оцениваем», — сказал он, сообщает OCCRP.