Թուրքիան, ՌԴ-ն, Հարավարևելյան Ասիան և Լատինական Ամերիկան տուժել են Android-ի համար սպառնալիքներից. «Կասպերսկի»
• 02-04-2024 11:01:00   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության հետազոտողները վերլուծել են Android-ի համար վնասաբեր ԾԱ-ի երեք նոր վտանգավոր տարբերակ: Tambir, Dwphon և Gigabud վնասաբեր ծրագրերն ունեն բազմազան գործառույթներ՝ սկսած այլ ծրագրերի ներբեռնումից և հաշվառման տվյալների գողությունից մինչև երկգործոն նույնականացման (2FA) շրջանցումը և էկրանի տեսագրումը, ինչը վտանգում է օգտատերերի գաղտնիությունն ու անվտանգությունը:
Ընկերությունը հայտնում է, որ Tambir-ն Android-ի համար նախատեսված բեքդոր է, որը գրոհում է Թուրքիայի օգտատերերին։
Այն քողարկվում է որպես IPTV նվագարկիչ, բայց չի կատարում հայտարարված գործառույթները։ Իրականում դա լիարժեք լրտեսական ծրագիր է, որը, ի թիվս այլ բաների, գողանում է SMS հաղորդագրությունները և լրտեսում մուտքագրվող տեքստը:
Հավելվածը գործարկելիս էկրանին հայտնվում է մատչելիության հնարավորություններին հասանելիության թուրքերենով հարցում։ Ստանալով բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները՝ ծրագիրն ստանում է հրամանների սերվերի հասցեն բաց աղբյուրից (օրինակ՝ Telegram-ից, ICQ-ից կամ X-ից), ինչից հետո հավելվածի պատկերակը փոխվում է YouTube-ի պատկերակի։
Tambir-ը կարող է կատարել ավելի քան 30 հրաման, օրինակ՝ միացնել և անջատել քեյլոգերի գործառույթը, գործարկել հավելվածներ, ուղարկել SMS հաղորդագրություններ և համար հավաքել:
2023-ի նոյեմբերին «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են Android-ի համար նախատեսված վնասաբեր ԾԱ-ի ևս մեկ նմուշ, որը գրոհել է չինական OEM արտադրողների սարքերը: Նման սարքերի մեծ մասը վաճառվում է ռուսական շուկայում։ Ավելի վաղ այդ նույն վնասաբեր ծրագիրը հայտնաբերվել էր իսրայելական արտադրողի մանկական սմարթ-ժամացույցների հիմնածրագրում, դրանք տարածվում էին Եվրոպայում և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:
Dwphon-ը քողարկվում է որպես հավելվածների թարմացման համակարգային բաղադրիչ և ունի Android-ի նախատեղադրված վնասաբեր ԾԱ-ի մի շարք նշաններ: Մասնավորապես, այս վնասաբեր ծրագիրը հավաքում է անձնական տվյալներ, ինչպես նաև տեղեկություններ սարքի և տեղադրված կողմնակի հավելվածների մասին։ Վարակման ճշգրիտ ուղին դեռ պարզ չէ, սակայն կասկած կա, որ վնասաբեր հավելվածը հիմնածրագիր է ներկառուցվել մատակարարումների շղթայի միջոցով հնարավոր գրոհի արդյունքում:
Gigabud-ն Android-ի համար հեռավար հասանելիության տրոյացի է (RAT), որն ակտիվ է առնվազն 2022-ի կեսերից, բայց առաջին անգամ հայտնաբերվել է միայն 2023-ի հունվարին: Սկզբում այն հավաքում էր Հարավարևելյան Ասիայի օգտատերերի բանկային տվյալները տեղական ավիաընկերության հավելվածի քողի տակ, այնուհետև այն հայտնվեց այլ երկրներում, այդ թվում՝ Պերուում, և սկսեց իրեն ներկայացնել որպես վարկ ստանալու հավելված:
Գոյություն ունեն տրոյացու մի քանի տարբերակներ, որոնք քողարկվում են Պերուի, Թաիլանդի և այլ երկրների տարբեր կազմակերպությունների պաշտոնական հավելվածներով: Վնասաբեր ծրագիրը գործարկելիս էկրանին հայտնվում է նմանակվող հավելվածի հաշիվ մուտք գործելու ձև։ Հաշվառման ստացված տվյալները սարքի մասին տեղեկատվության հետ միասին ուղարկվում են հրամանների սերվեր: Այնուհետև վիրտուալ ասիստենտն օգնում է օգտատիրոջը վարկ ստանալու հայտ ուղարկել:
Դրանից հետո հավելվածը խնդրում է օգտատիրոջը միացնել մատչելիության հնարավորությունները (եթե դրանք դեռ միացված չեն), որոնց միջոցով էլ այն գողանում է հաշվի տվյալները և հաջողությամբ շրջանցում երկգործոն նույնականացումը՝ նմանակելով հպման իրադարձությունները։

02-04-2024 10:53:00 | Армения | Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Исследователи «Лаборатории Касперского» проанализировали три новых опасных варианта вредоносного ПО для Android. Вредоносные программы Tambir, Dwphon и Gigabud обладают разнообразными функциями, начиная от загрузки других программ и кражи учетных данных до обхода двухфакторной аутентификации (2FA) и записи экрана, что ставит под угрозу конфиденциальность и безопасность пользователей.
Компания сообщает, что Tambir – бэкдор для Android, который атакует пользователей из Турции. Она маскируется под IPTV-плеер, но заявленных функций не выполняет. На самом деле это полноценная шпионская программа, которая, в числе прочего, крадет SMS-сообщения и отслеживает набираемый текст.
При запуске приложения на экране появляется запрос на турецком языке на доступ к специальным возможностям. Получив все необходимые разрешения, программа получает адрес командного сервера из открытого источника (например, из Telegram, ICQ или X), после чего значок приложения меняется на значок YouTube.
Tambir может выполнять более 30 команд, например включать и выключать функцию кейлоггера, запускать приложения, отправлять SMS-сообщения и набирать номер.
В ноябре 2023 года эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили еще один образец вредоносного ПО для Android, который атаковал устройства китайских OEM-производителей. Большинство таких устройств реализуются на российском рынке. Ранее этот же зловред нашли в прошивке детских смарт-часов от израильского производителя, которые распространялись в Европе и странах Ближнего Востока.
Dwphon маскируется под системный компонент для обновления приложений и имеет ряд признаков предустановленного вредоносного ПО для Android. В частности, этот зловред собирает персональные данные, а также сведения об устройстве и установленных сторонних приложениях. Точный путь заражения пока не ясен, однако есть подозрение, что вредоносное приложение было встроено в прошивку в результате возможной атаки через цепочку поставок.
Gigabud – троянец для удаленного доступа (RAT) под Android, активный как минимум с середины 2022 года, но впервые обнаруженный только в январе 2023-го. Сначала он собирал банковские данные пользователей из Юго-Восточной Азии под видом приложения местной авиакомпании, затем он появился в других странах, в том числе в Перу, и стал выдавать себя за приложение для получения кредита.
Существует несколько вариантов троянца, которые маскируются под официальные приложения различных организаций из Перу, Таиланда и других стран. При запуске зловреда на экране появляется форма для входа в учетную запись имитируемого приложения. Полученные учетные данные отправляются на командный сервер вместе с информацией об устройстве. Затем виртуальный ассистент помогает пользователю отправить заявку на получение кредита.
После этого приложение просит пользователя включить специальные возможности (если они еще не включены), с помощью которых оно и крадет учетные данные и успешно обходит двухфакторную аутентификацию, имитируя события касания.