Վաշինգտոնն ու Թեհրանն ամփոփել են բանակցությունները Շվեյցարիայում, հայտնել են միջնորդները
Ազատություն. ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի գլխավորած պատվիրակությունների միջև բանակցությունների առաջին փուլն ավարտվել է, Reuters-ի փոխանցմամբ՝ հայտնել են միջնորդները:
Միջնորդ երկրների՝ Կատարի և Պակիստանի համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը համաձայնության են եկել 60 օրվա ընթացքում վերջնական համաձայնագրի հասնելու ճանապարհային քարտեզի շուրջ: Ըստ Կատարի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության՝ տեխնիկական բանակցությունները կշարունակվեն ողջ շաբաթ Շվեյցարիայի Բուրգենշտոկ լեռնային հանգստավայրում։
ԱՄՆ բանակցային թիմը գլխավորել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները: Թեհրանի պատվիրակությունը գլխավորել են խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին:
Հայտարարության համաձայն՝ կողմերը համաձայնության են եկել Լիբանանում մարտական գործողությունները դադարեցնելու մեխանիզմի շուրջ, ինչպես նաև հաղորդակցության ուղի են հաստատել՝ վիճելի Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի անվտանգ անցումն ապահովելու նպատակով։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին սոցցանցի իր էջում հայտարարել է, որ բանակցությունների արդյունքում իրանական նավթաքիմիական ապրանքատեսակների արտահանման դեմ որոշ պատժամիջոցներ դադարեցվում են, սառեցված ակտիվների մի մասը՝ ազատվում, մեկնարկում է նաև Իրանի վերակառուցման և զարգացման ծրագիրը։ Աբբաս Արաղչին ողջունել է միջնորդներ Պակիստանի և Կատարի օգնությամբ ձեռք բերված «մեծ առաջընթացը»:
Սպիտակ տնից չեն մեկնաբանել՝ բանակցություններն այս պահի համար ավարտվա՞ծ են:
Բանակցությունների մեկնարկից անմիջապես առաջ Fox News-ը հաղորդեց, որ նախագահ Թրամփը իրանցի պաշտոնյաներին զգուշացրել է՝ եթե կրկին Հորմուզը փակեն, նրանք «երկիր չեն ունենա»։ Նա վերահաստատել է ավելի վաղ արած պնդումը, թե Վաշինգտոնն ինքը կարող է վերահսկողություն սահմանել նեղուցի նկատմամբ և հնարավոր է տուրքեր գանձի:
Իրանական Tasnim կիսապաշտոնական լրատվական գործակալությունը, հղում անելով իրազեկ աղբյուրին, հայտնել է, որ Թրամփի սպառնալից հայտարարություններից հետո իրանական պատվիրակությունը հրաժարվել է վերադառնալ բանակցությունների սրահ, թեև ուղերձների փոխանակումը շարունակվել է պակիստանցի և կատարցի միջնորդների միջոցով։
Ըստ Tasnim-ի աղբյուրի՝ իրանցիները նշել են, որ միջուկային հարցերի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը պահանջում է փոխըմբռնման հուշագրի մյուս մասերի իրականացում, այդ թվում՝ սառեցված ակտիվների ազատումն ու ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավթի արտահանման թույլտվություն տվող արտոնություններ։
«Իրանցիները չեն հեռացել և դեռ այստեղ են՝ հանդիպումներ ու բանակցություններ անցկացնելով մինչև ուշ գիշեր, - Reuters-ին հայտնել է բանակցություններում ներգրավված ամերիկացի դիվանագետը - «Ի թիվս այլ թեմաների, մենք քննարկել ենք նեղուցի, Լիբանանի, միջուկային խնդիրների և փոխըմբռնման հուշագրի իրականացման մանրամասները»։
Ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով՝ ակնկալվում է, որ բարձր մակարդակի քննարկումներն այսօր կեզրափակվեն, իսկ տեխնիկական անձնակազմերը կմնան՝ հետագա բանակցությունների համար։
Խոսելով մամուլի ներկայացուցիչների հետ՝ փոխնախագահ Վենսը հայտարարել է, որ առաջընթաց է գրանցվել Լիբանանում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ․ «Այս հարցերը միշտ էլ մի փոքր խառնաշփոթ են լինում», - ասել է նա։
Մինչ Թրամփը սպառնում էր Իրանին, Վենսը լրագրողներին ասել է, որ ԱՄՆ նախագահի «խնդրանքն է՝ նոր էջ բացել և վերափոխել մեր հարաբերությունները Իրանի ժողովրդի հետ»։
ԱՄՆ դիվանագետը կիրակի ուշ երեկոյան նշել է, որ քննարկումները ներառել են «Իրանի կողմից նեղուցի վերաբերյալ որոշ շփոթեցնող հաղորդագրությունների պարզաբանումը և հակամարտությունների կանխման մեխանիզմների ստեղծումը՝ ապահովելու համար, որ նեղուցը մնա լիովին բաց»։

Свобода. Первый этап переговоров между делегациями, возглавляемыми вице-президентом США Джей Ди Вэнсом и спикером парламента Ирана Мохаммадом Багером Галибафом, завершился, сообщает Reuters со ссылкой на посредников:
В совместном заявлении посреднических стран, Катара и Пакистана, говорится, что США и Иран согласовали дорожную карту для достижения окончательного соглашения в течение 60 дней. Согласно заявлению, распространенному министерством иностранных дел Катара, технические переговоры продолжатся всю неделю в горнолыжном курорте Бургентшток в Швейцарии.
Переговорную команду США возглавили вице-президент США Джей Ди Вэнс, специальный посланник Стив Уиткофф и зять президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер. Делегацию Тегерана возглавили спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф и министр иностранных дел Аббас Арагчи.
Согласно заявлению, стороны согласовали механизм прекращения боевых действий в Ливане, а также установили канал связи для обеспечения безопасного прохода торговых судов через спорный Ормузский пролив.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил на своей странице в соцсети, что в результате переговоров некоторые санкции против экспорта иранских нефтехимических товаров приостанавливаются, часть замороженных активов освобождается, также запускается программа реконструкции и развития Ирана. Аббас Арагчи приветствовал «значительный прогресс», достигнутый с помощью посредников из Пакистана и Катара.
В Белом доме не прокомментировали, завершились ли переговоры на данный момент.
Непосредственно перед началом переговоров Fox News сообщила, что президент Трамп предупредил иранских чиновников, что если они снова закроют Ормуз, у них «не будет страны». Он подтвердил ранее сделанное утверждение о том, что Вашингтон может установить контроль над проливом и, возможно, взимать сборы.
Иранское полуправительственное информационное агентство Tasnim, ссылаясь на осведомленный источник, сообщило, что после угрожающих заявлений Трампа иранская делегация отказалась возвращаться в зал переговоров, хотя обмен сообщениями продолжался через пакистанских и катарских посредников.
По словам источника Tasnim, иранцы отметили, что начало переговоров по ядерным вопросам требует выполнения других частей меморандума о взаимопонимании, включая освобождение замороженных активов и разрешения на экспорт иранской нефти, предоставляемые США.
«Иранцы не ушли и все еще здесь, проводя встречи и переговоры до поздней ночи, - сообщил Reuters участник переговоров из США. - Среди прочих тем мы обсудили детали реализации меморандума о взаимопонимании, а также вопросы, касающиеся пролива и Ливана, и ядерные проблемы».
По словам американского чиновника, ожидается, что высокоуровневые обсуждения завершатся сегодня, а технические группы останутся для дальнейших переговоров.
Говоря с представителями прессы, вице-президент Вэнс заявил, что достигнут прогресс в направлении прекращения военных действий в Ливане: «Эти вопросы всегда немного запутаны», - сказал он.
Пока Трамп угрожал Ирану, Вэнс сказал журналистам, что «просьба президента США заключается в том, чтобы открыть новую страницу и преобразовать наши отношения с народом Ирана».
Американский дипломат в воскресенье поздно вечером отметил, что обсуждения включали «разъяснение некоторых запутанных сообщений Ирана по поводу пролива и создание механизмов предотвращения конфликтов, чтобы гарантировать, что пролив останется полностью открытым».