Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով ևս մեկ հողամաս վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը
23-06-2026 10:28:39 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի ապրիլի 30-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով, 754 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

В результате прокурорского вмешательства еще один земельный участок площадью 0,0402 га, расположенный в парке «28 Мая» общины Сисиан, возвращен в ведение общины.
• 23-06-2026 10:25:39   | Армения  |  Пресс-релизы
В результате исследования было установлено, что земельный участок площадью 0,0402 га, расположенный на территории парка «28 мая» города Сисиан, был предоставлен физическому лицу с нарушением требований закона о праве на застройку.
Прокурором направлено ходатайство к главе Сисианской общины о принятии мер по прекращению права на застройку, заключенного между Сисианской общиной и застройщиком 30 апреля 2011 года:
На основании ходатайства, в результате мероприятий, проведенных уполномоченными органами Сисианской мэрии, 19 июня 2026 года в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право на застройку земельного участка площадью 0,0402 га в парке «28 мая» Сисианской общины с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной, в 754 тысячи драмов.