Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով ևս մեկ հողամաս վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը
23-06-2026 10:28:39 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի ապրիլի 30-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով, 754 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

As a result of prosecutorial intervention, another plot of land with an area of 0.0402 hectares located in the "May 28" park of the Sisian community has been returned to the community's control.
23-06-2026 10:25:39 | Armenia | Press release
The Syunik region prosecutor's office, within the framework of its authority to protect state (community) interests, has examined the documents regarding the allocation of land plots to various individuals in the territory of the "May 28" park in the city of Sisian, Syunik region:
The investigation revealed that a land plot with an area of 0.0402 hectares located in the "May 28" park in the city of Sisian was allocated to an individual with construction rights in violation of legal requirements.
A petition has been addressed by the prosecutor to the head of the Sisian community, requesting measures to be taken to terminate the construction rights agreement concluded between the Sisian community and the developer on April 30, 2011.
Based on the petition, as a result of measures taken by the competent authorities of the Sisian municipality, on June 19, 2026, the construction rights registered for the land plot with an area of 0.0402 hectares in the "May 28" park of the Sisian community, with a cadastral value close to 754 thousand drams, were terminated at the Cadastre Committee.