ԱՄՆ սենատի «անիմաստ բանաձևը» կդժվարացնի Իրանի հետ բանակցությունները. Թրամփ
Sputnik. ԱՄՆ նախագահի կարծիքով` բանաձևն ընդունելով՝ օրենսդիրները ցույց տվեցին իրենց դժգոհությունն առաջնորդի գործողությունների նկատմամբ և դրանով իսկ օգնեցին Իրանի իշխանություններին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ սենատի ընդունած «անիմաստ» բանաձևը, որը սահմանափակում է իր ռազմական իրավասություններն Իրանի դեմ հակամարտությունում, կդժվարացնի Թեհրանի հետ իր բանակցությունները։
Ավելի վաղ ԱՄՆ սենատը հավանություն էր տվել բանաձևին, որը պահանջում է, որ Թրամփը դադարեցնի Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները, որոնք ԱՄՆ-ն սկսել էր առանց Կոնգրեսի հավանության։ Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ բանաձևը օրենքի ուժ չունի և նախագահի ստորագրություն չի պահանջում։
«Իրանը հարցրել է իմ մարդկանց. «Ի՞նչ է նշանակում այս ամենը»։ Այդ սենատորները հենց հիմա դժվարացրին իմ աշխատանքը», – գրել է Թրամփը Truth Social սոցցանցում։
Նրա խոսքով` Իրանն իր «կարթի վրա էր», իսկ Սենատը «անժամանակ և անիմաստ հանդիպում» է որոշել անցկացնել։
Ինչպես նշել է Սպիտակ տան ղեկավարը, այս քայլով օրենսդիրները ցույց տվեցին իրենց դժգոհությունը առաջնորդի գործողությունների նկատմամբ և դրանով օգնեցին Իրանի իշխանություններին և մխիթարեցին նրանց։
Հիշեցնենք` Իրանն ու ԱՄՆ-ն հունիսի 18-ի գիշերը հեռավար ձևաչափով հուշագիր  ստորագրեցին, որի նպատակն է դադարեցնել փետրվարի 28-ին սկսված ռազմական հակամարտությունը: Հուշագիրը նաև ժամկետ է սահմանում, թե երբ ԱՄՆ-ն կվերացնի ծովային շրջափակումը, իսկ Իրանը կվերականգնի Հորմուզի նեղուցի նավարկությունը:
Հունիսի 21-ին շվեյցարական Բյուրգենշտոկ քաղաքում տեղի ունեցան Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև տեխնիկական բանակցությունները՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ: ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարեցին, որ բանակցություններում առաջընթաց է գրանցվել:
Բանակցություններից հետո հայտարարվեց, որ Իրանն ու ԱՄՆ-ն Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ համաձայնեցրել են 60 օրվա ընթացքում վերջնական համաձայնության հասնելու ճանապարհային քարտեզը և մեխանիզմ են ստեղծել հետագա տեխնիկական բանակցությունների համար:

• 24-06-2026 10:31:12   | Armenia  |  Politics
Sputnik. According to the U.S. President, by adopting the resolution, lawmakers expressed their dissatisfaction with the leader's actions and thereby assisted the Iranian authorities.
U.S. President Donald Trump has stated that the "meaningless" resolution passed by the Senate, which limits his military powers in the conflict with Iran, will complicate his negotiations with Tehran.
Previously, the U.S. Senate approved a resolution demanding that Trump cease military operations against Iran that the U.S. initiated without Congressional approval. The White House has stated that the resolution does not have the force of law and does not require the president's signature.
"Iran has asked my people, 'What does all this mean?' Those senators just made my job harder right now," Trump wrote on the Truth Social platform.
According to him, Iran was "on the card," while the Senate decided to hold a "timeless and meaningless meeting."
As the White House leader noted, with this step, lawmakers showed their dissatisfaction with the leader's actions and thus helped and comforted the Iranian authorities.
Recall that Iran and the U.S. signed a memorandum remotely on the night of June 18, aimed at ending the military conflict that began on February 28. The memorandum also sets a timeline for when the U.S. will lift the maritime blockade, while Iran will restore navigation in the Strait of Hormuz.
On June 21, technical negotiations took place between Iran and the U.S. in the Swiss city of Bürgenstock, mediated by Qatar and Pakistan. U.S. Vice President Jay D. Vance and Iranian Foreign Ministry spokesman Ismail Baghaei announced that progress had been made in the negotiations.
After the negotiations, it was announced that Iran and the U.S., with the mediation of Qatar and Pakistan, had agreed on a roadmap to reach a final agreement within 60 days and had established a mechanism for further technical negotiations.