Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով չորրորդ հողամասը վերադարձվեց համայնքի տիրապետմանը
25-06-2026 10:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2009 թվականի հունիսի 11-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով, 2 միլիոն 383 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

As a result of prosecutorial intervention, the fourth plot of land with an area of 0.13 hectares located in the "May 28" park of the Sisian community was returned to the community's control.
25-06-2026 10:50 Armenia Press release
The Syunik Regional Prosecutor's Office, within the framework of its authority to protect state (community) interests, has examined the documents regarding the allocation of land plots in the territory of the "May 28" park in the city of Sisian, Syunik region, to various individuals:
The investigation revealed that a land plot of 0.13 hectares located in the "May 28" park area of Sisian city was allocated to an individual with construction rights in violation of legal requirements.
A petition has been addressed by the prosecutor to the head of the Sisian community, urging measures to be taken to terminate the construction rights established between the Sisian community and the developer on June 11, 2009.
Based on the petition, as a result of the measures taken by the competent authorities of the Sisian municipality, the construction rights registered for the land plot of 0.13 hectares in the "May 28" park of Sisian community, with a cadastral value approximating 2 million 383 thousand drams, have been terminated at the Cadastre Committee.