Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով չորրորդ հողամասը վերադարձվեց համայնքի տիրապետմանը
25-06-2026 10:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2009 թվականի հունիսի 11-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով, 2 միլիոն 383 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

В результате прокурорского вмешательства четвертый земельный участок площадью 0,13 га, расположенный в парке «28 мая» общины Сисиан, был возвращен в ведение общины.
25-06-2026 10:50 Армения Пресс-релизы
В результате исследования установлено, что земельный участок площадью 0,13 га, расположенный на территории парка «28 мая» города Сисиан, был предоставлен физическому лицу с нарушением требований закона.
Прокурор направил запрос к главе Сисианской общины о принятии мер по прекращению права застройки, заключенного между Сисианской общиной и застройщиком 11 июня 2009 года.
На основании запроса, в результате мероприятий, проведенных уполномоченными органами Сисианской мэрии, в Комитете кадастра было прекращено право застройки на земельный участок площадью 0,13 га в парке «28 мая» Сисианской общины, зарегистрированное по кадастровой стоимости, близкой к рыночной, в 2 миллиона 383 тысячи драмов.