Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Գառնիի Ատոմի անվան թիվ 2 ավագ դպրոց
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Գառնիի Ատոմի անվան թիվ 2 ավագ դպրոց, որը նորոգվել է ՀՀ Կառավարության «300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում. հունվարից 230 աշակերտ դպրոց է հաճախում նոր պայմաններում:
Նախարարը շրջել է դպրոցում, ծանոթացել կրթական նոր միջավայրին, գույքային հագեցվածությանը, առաջնային խնդիրներին, դասապրոցեսի կազմակերպման պայմաններին: Առանձնակի ընդգծվել են 2021 թվականից դպրոցին տրամադրված լաբորատոր սարքավորումների և մարզագույքի՝ ըստ նշանակության օգտագործումն ու համապատասխան ուսումնական տարածքների ապահովումը:
Ժաննա Անդրեասյանը զրուցել է մանկավարժների հետ, պատասխանել հանրակրթական բարեփոխումներին վերաբերող նրանց հարցերին՝ անդրադառնալով, մասնավորապես, կամավոր ատեստավորման գործընթացին։
Նշվել է, որ Գառնիի Ատոմի անվան թիվ 2 ավագ դպրոցի 12 ուսուցիչ հաջողությամբ հաղթահարել է կամավոր ատեստավորումը: Ժաննա Անդրեասյանը, հորդորելով անպայման մասնակցել գործընթացին, տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է կամավոր ատեստավորման երկրորդ շրջափուլում դրական արդյունք արձանագրած ուսուցիչների դրույքաչափը հասցնել 300 հազար դրամի, իսկ 30, 40 և 50 տոկոս հավելավճարները հաշվարկել արդեն այդ դրույքաչափի նկատմամբ՝ նպաստելով ուսուցիչների վարձատրության համակարգի բարելավմանը։
Ուսուցիչները ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները, դիտարկումներն ու առաջարկները գործընթացի վերաբերյալ։
«Համակարգը հընթացս լավարկվում է․ ցանկացած փոփոխություն անելիս հաշվի ենք առնում, որ գործ ունենք ուսուցիչների հետ, որոնց աշխատանքը բարդ և պատասխանատու է, որովհետև կապված է երեխաների հետ: Այս գործընթացում մեզ համար անչափ կարևոր է յուրաքանչյուր մանկավարժի կարծիքն ու դիտարկումը»,- ասել է նախարարը։
Տեղում քննարկվել են նաև ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, ավարտական քննություններին և այլ խնդիրների հետ կապված հարցեր։

Жанна Андреасян посетила школу № 2 имени Атома в Гарни.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян посетила среднюю школу № 2 имени Атома в Гарни Котайкской области, которая была отремонтирована в рамках программы правительства РА «300 школ». С января 230 учеников посещают школу в новых условиях:
Министр обошла школу, ознакомилась с новым образовательным окружением, материально-техническим обеспечением, первоочередными проблемами, условиями организации учебного процесса. Особое внимание было уделено использованию лабораторного оборудования и спортивного инвентаря, предоставленного школе с 2021 года, а также обеспечению соответствующих учебных помещений:
Жанна Андреасян пообщалась с педагогами, ответила на их вопросы, касающиеся реформ в системе общего образования, в частности, затронув процесс добровольной аттестации.
Было отмечено, что 12 учителей средней школы № 2 имени Атома в Гарни успешно прошли добровольную аттестацию. Жанна Андреасян, призывая обязательно участвовать в процессе, сообщила, что в рамках второго этапа добровольной аттестации планируется повысить оклад учителей, показавших положительные результаты, до 300 тысяч драмов, а надбавки в 30, 40 и 50 процентов будут рассчитываться уже от этой ставки, способствуя улучшению системы оплаты труда учителей.
Учителя представили свои беспокойства, замечания и предложения по поводу процесса.
«Система постоянно улучшается. При внесении любых изменений мы учитываем, что имеем дело с учителями, чья работа сложна и ответственна, поскольку связана с детьми. В этом процессе для нас крайне важно мнение и замечание каждого педагога», - сказала министр.
На месте также обсуждались вопросы, связанные с организацией учебного процесса, выпускными экзаменами и другими проблемами.