ՕփենԷյԱյ-ի պատվիրակությունը Հայաստանի ակադեմիական համայնքին ներկայացրել է ChatGPT Edu հարթակը
ՕփենԷյԱյ (OpenAI) ընկերության պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանում տեղի են ունեցել աշխատանքային հանդիպումներ շահառու 7 բուհերի ղեկավար կազմի, տեխնիկական և վարչական պատասխանատուների, ինչպես նաև ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպումները նվիրված էին ՀՀ բուհերում ChatGPT Edu հարթակի ներդրման գործնական քայլերին, բուհական համակարգի պատրաստվածությանը, ինստիտուցիոնալ դերերի բաշխմանը, տեխնիկական կարգավորումներին, վերապատրաստումների կազմակերպմանը, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության, հետազոտության և ակադեմիական կառավարման նոր հնարավորություններին։
ԿԳՄՍ նախարարության, OpenAI-ի և Firebird ընկերության համագործակցության արդյունքում նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին Հայաստանի կրթական, ինժեներական և գիտահետազոտական համայնքները կստանան ChatGPT Edu և Codex հարթակների շուրջ 50 հազար անվճար բաժանորդագրություն։
ՕփենԷյԱյ (OpenAI) պատվիրակության այցը մեկնարկել է ԿԳՄՍ նախարարությունում` նախ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի, ապա ոլորտի պատասխանատուների հետ հանդիպումներով, որոնց ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–OpenAI կրթական գործընկերության հիմնական ուղղությունները։ Աշխատանքային քննարկումները շարունակվել են նաև բուհական միջավայրում՝ ծրագրի անմիջական շահառուների մասնակցությամբ։
Բուհերի ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ընթացքում ՕփենԷյԱյ-ի պատասխանատուները ներկայացրել են բարձրագույն կրթության համակարգում հարթակի փուլային ներդրման մոտեցումները, ծրագրի կառավարման կառուցվածքը, բուհերի ներգրավման ձևաչափերը և հաջողության հիմնական նախապայմանները։ Քննարկման ընթացքում նշվել է, որ ծրագրի արդյունավետությունը պայմանավորված է ոչ միայն տեխնիկական հասանելիության ապահովմամբ, այլև բուհերի ներսում հստակ պատասխանատվությունների բաշխմամբ, շարունակական հաղորդակցությամբ, վերապատրաստումներով և հետադարձ կապի հավաքագրմամբ։
ՕփենԷյԱյ-ի ներկայացուցիչ Ալինա Լեոնը նշել է, որ իրենք համագործակցել են մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Էստոնիայի, Ղազախստանի, Սլովակիայի և Հունաստանի կրթական համակարգերի հետ՝ ChatGPT-ի ակադեմիական կիրառության, անվտանգ և պատասխանատու օգտագործման, ինչպես նաև դասախոսների և ուսանողների կարողությունների զարգացման ուղղությամբ։
«Մենք աշխատում ենք կառավարությունների հետ՝ կրթական համակարգերում ԱԲ ներդրման հետ կապված հիմնարար փոփոխություններին աջակցելու նպատակով»,- նշել է OpenAI-ի ներկայացուցիչը։
Նա ընդգծել է նաև, որ ծրագրի հաջողությունը կախված է բուհերի ակտիվ ներգրավումից, հստակ կառավարման կառուցվածքից և ակադեմիական համայնքի հետ շարունակական աշխատանքից։
Ըստ ներկայացված մոտեցման՝ յուրաքանչյուր մասնակից բուհում անհրաժեշտ է ձևավորել ծրագրին աջակցող թիմ, ինչը թույլ կտա բուհերին ոչ միայն կազմակերպել հարթակի տեխնիկական հասանելիությունը, այլև ձևավորել դրա ճիշտ կիրառության մշակույթը․ ուսանողներն ու դասախոսները պետք է հստակ իմանան՝ ինչպես օգտվել հարթակից, ինչ նպատակներով այն կիրառել, ինչ սկզբունքներ և սահմանափակումներ հաշվի առնել և այլն։
Ընդգծվել է հետադարձ կապի կարևորությունը՝ շեշտելով, որ ակադեմիական համայնքի ներսում անհրաժեշտ է կիսվել հաջողված փորձով։
Նշվել է նաև, որ շահառուների դիտարկումները կարող են նպաստել ծրագրի շարունակական բարելավմանը և հայաստանյան կրթական միջավայրին առավել համապատասխան լուծումների ձևավորմանը։
Օրվա առանցքային բաղադրիչներից էր դասախոսների, վերապատրաստողների և ուսուցիչների հետ անցկացված աշխատանքային հանդիպումը, որը նպատակ ուներ զարգացնել կրթական գործընթացում արհեստական բանականության՝ հատկապես agentic AI գործիքների կիրառման կարողությունները։
Քննարկման առանցքում էր ոչ միայն ChatGPT Edu և Codex հարթակների գործառնական հնարավորությունների ներկայացումը, այլև այն, թե ինչպես կարող են դասախոսներն ու վերապատրաստողները դրանք վերածել ուսուցման, հետազոտության, ուսումնական նյութերի մշակման և ուսանողների հետ աշխատանքում կիրառելի գործիքների։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է բուհերում և դպրոցներում «առաջամարտիկների»՝ champion-ների ցանցերի ձևավորումը, ինչպես նաև train-the-trainer (վերապատրաստողի վերապատրաստում) մոդելի արդյունավետ կիրառումը։
Այցի շրջանակում OpenAI-ի ներկայացուցիչները ճանաչողական այց են կատարել նաև պետական ֆինանսավորմամբ ԵՊՀ-ում 2026 թ․ հունվարին գործարկված գերհամակարգչային կենտրոն, ինչպես նաև ծանոթացել են ԵՊՀ-ում գործող, արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ոլորտներում գիտական հետազոտություններ իրականացնող YerevaNN լաբորատորիայի աշխատանքներին։ ԵՊՀ գրադարանում շրջայցի ընթացքում պատվիրակությունը հետաքրքությամբ դիտել է նաև հնատիպ գրքերի եզակի նմուշները։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Թումո կենտրոն, հանրակրթական դպրոցներ, աշխատանքային հանդիպումներ ունեցել ԿԶՆԱԿ-ում և ԿՏԱԿ-ում։
Առաջիկա ամիսներին հիմնական աշխատանքները կուղղվեն տեխնիկական միջավայրի պատրաստմանը, ինստիտուցիոնալ թիմերի ձևավորմանը, վերապատրաստումների կազմակերպմանը, օգտատերերի ակտիվացմանը և հետադարձ կապի հավաքագրմանը։
ChatGPT Edu-ի ներդրումը Հայաստանում կարող է դառնալ կրթության և գիտության թվային փոխակերպման նոր փուլ՝ առաջադեմ ԱԲ գործիքների հասանելիությունը համադրելով պատասխանատու օգտագործման սկզբունքներին։

Делегация OpenAI представила академическому сообществу Армении платформу ChatGPT Edu
Делегация компании OpenAI в рамках визита в Армению провела рабочие встречи с руководством 7 вузов, техническими и административными ответственными лицами, а также представителями академического сообщества в Ереванском государственном университете.
Встречи были посвящены практическим шагам внедрения платформы ChatGPT Edu в вузах Армении, готовности вузовской системы, распределению институциональных ролей, техническим регламентам, организации переподготовок, а также новым возможностям в высшем образовании, исследованиях и академическом управлении.
В результате сотрудничества Министерства образования, науки, культуры и спорта, OpenAI и компании Firebird к началу нового учебного года образовательные, инженерные и научно-исследовательские сообщества Армении получат около 50 тысяч бесплатных подписок на платформы ChatGPT Edu и Codex.
Визит делегации OpenAI начался в Министерстве образования, науки, культуры и спорта, где сначала состоялись встречи с министром Жанной Андреасян, а затем с ответственными за сферу, в ходе которых были обсуждены основные направления образовательного партнерства Армения–OpenAI. Рабочие обсуждения продолжились также в вузовской среде с участием непосредственных заинтересованных сторон проекта.
Во время встречи с руководством вузов представители OpenAI представили подходы к поэтапному внедрению платформы в системе высшего образования, структуру управления проектом, форматы вовлечения вузов и основные предпосылки успеха. В ходе обсуждения было отмечено, что эффективность программы зависит не только от обеспечения технической доступности, но и от четкого распределения ответственности внутри вузов, постоянной коммуникации, переподготовок и сбора обратной связи.
Представитель OpenAI Алина Леон отметила, что они сотрудничали с рядом стран, включая Эстонию, Казахстан, Словакию и Грецию, в области академического применения ChatGPT, безопасного и ответственного использования, а также развития компетенций преподавателей и студентов.
«Мы работаем с правительствами, чтобы поддержать фундаментальные изменения, связанные с внедрением ИИ в образовательные системы», - отметила представитель OpenAI.
Она также подчеркнула, что успех программы зависит от активного вовлечения вузов, четкой структуры управления и постоянной работы с академическим сообществом.
Согласно представленному подходу, в каждом участвующем вузе необходимо сформировать команду, поддерживающую программу, что позволит вузам не только организовать техническую доступность платформы, но и сформировать культуру ее правильного применения: студенты и преподаватели должны четко знать, как пользоваться платформой, с какими целями ее применять, какие принципы и ограничения учитывать и так далее.
Подчеркнута важность обратной связи, акцентируя внимание на том, что внутри академического сообщества необходимо делиться успешным опытом.
Также было отмечено, что замечания заинтересованных сторон могут способствовать постоянному улучшению программы и формированию более соответствующих решений для образовательной среды Армении.
Ключевым компонентом дня стала рабочая встреча с преподавателями, тренерами и учителями, целью которой было развить возможности применения искусственного интеллекта, особенно инструментов agentic AI, в образовательном процессе.
В центре обсуждения находилось не только представление функциональных возможностей платформ ChatGPT Edu и Codex, но и то, как преподаватели и тренеры могут превратить их в применимые инструменты для обучения, исследований, разработки учебных материалов и работы со студентами.
Во время встречи было подчеркнуто важность формирования сетей «пионеров» - champion-ов в вузах и школах, а также эффективного применения модели train-the-trainer (обучение тренеров).
В рамках визита представители OpenAI также провели ознакомительный визит в суперкомпьютерный центр ЕГУ, открытый в январе 2026 года на государственное финансирование, а также ознакомились с работой лаборатории YerevaNN, проводящей научные исследования в области искусственного интеллекта и машинного обучения. Во время экскурсии по библиотеке ЕГУ делегация с интересом рассмотрела уникальные экземпляры редких книг.
Делегация также посетила центр Тумо, общеобразовательные школы, провела рабочие встречи в КЗНАК и КТАК.
В ближайшие месяцы основные работы будут направлены на подготовку технической среды, формирование институциональных команд, организацию переподготовок, активизацию пользователей и сбор обратной связи.
Внедрение ChatGPT Edu в Армении может стать новым этапом цифровой трансформации образования и науки, сочетая доступность передовых инструментов ИИ с принципами ответственного использования.