ԱՄՆ գործուն ներգրավվածությամբ, Հայաստանը և Հարավային Կովկասը թևակոխել են խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան. Մհեր Գրիգորյան
26-06-2026 15:24 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հունիսի 25-ին մասնակցել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի հավատարմատար, հարգարժան պարոն Ալեն,
Ձերդ Գերազանցություններ,
Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Դեռևս 250 տարի առաջ ազատության, անկախության և հավասարության արժեքները հիմք դարձան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ պետության ստեղծման ու կայուն զարգացման համար։ Այդ արժեքները մինչև այսօր կարևոր դեր ունեն ԱՄՆ միջազգային հեղինակության և Հայաստանի հետ ամուր բարեկամության խորացման գործում։
Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների հարուստ օրակարգում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում 2025 և 2026 թվականների մեր երկկողմ հարաբերությունների կարևոր ձեռքբերումները։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագիրը դարձավ կարևոր հանգրվան՝ նշանակալի ազդեցություն ունենալով ինչպես կողմերի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Այսօր, ԱՄՆ գործուն ներգրավվածությամբ, Հայաստանը և Հարավային Կովկասը թևակոխել են խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան: Դրա մասին են վկայում նաև վերջին շրջանում Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի այցերը Հայաստան, կնքված համապարփակ գործընկերության մասին կանոնադրությունը, փոխըմբռնման հուշագրերը և ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը: Խաղաղության կարևոր գրավական լինելուց զատ, ԹՐԻՓՓ-ը հանդիսանալու է նաև տարածաշրջանային և գլոբալ տրանսպորտային երթուղիների կարևոր հանգույց:
Առիթն օգտագործելով՝ շնորհավորում եմ նաև ամերիկահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել ԱՄՆ զարգացման գործում՝ ամրապնդելով նաև հայ-ամերիկյան բարեկամական կապերը։
Կրկին շնորհավորում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ՝ ցանկանում եմ հարատև խաղաղություն, բարգավաճում և բարօրություն:

С активным участием США Армения и Южный Кавказ вступили в новую эру мира и стабильности. Мгер Григорян
26-06-2026 15:24 Армения Пресс-релизы
Вице-премьер Мгер Григорян 25 июня принял участие в мероприятии, организованном по случаю Дня независимости США, где выступил с поздравительным обращением, в котором, в частности, отметил.
«Посол Соединенных Штатов Америки в Республике Армения, уважаемый господин Ален,
Ваши Превосходительства,
Уважаемые дамы и господа,
От имени правительства и от себя лично сердечно поздравляю всех с 250-летием независимости Соединенных Штатов Америки:
Еще 250 лет назад ценности свободы, независимости и равенства стали основой для создания и устойчивого развития государства Соединенные Штаты Америки. Эти ценности до сих пор играют важную роль в международной репутации США и углублении прочной дружбы с Арменией.
В богатом повестке дня армяно-американских отношений особое место занимают важные достижения наших двусторонних отношений в 2025 и 2026 годах. 8 августа 2025 года, по свидетельству президента США, совместная декларация, подписанная между премьер-министром Республики Армения и президентом Республики Азербайджан, стала важной вехой, оказавшей значительное влияние как на стороны, так и на весь регион.
Сегодня, с активным участием США, Армения и Южный Кавказ вступили в новую эпоху мира и стабильности. Об этом свидетельствуют также недавние визиты в Армению вице-президента Джей Ди Вэнси и государственного секретаря Марко Рубио, подписанная хартия о всеобъемлющем партнерстве, меморандумы о взаимопонимании и подписание рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по проекту ТРИПП. Помимо того, что ТРИПП является важной гарантией мира, он также станет ключевым узлом региональных и глобальных транспортных маршрутов.
Пользуясь случаем, поздравляю также наших соотечественников армяно-американцев, которые внесли свой вклад в развитие США, укрепляя также армяно-американские дружеские связи.
Снова поздравляю дружественный народ Соединенных Штатов Америки с этим знаменательным днем, желаю долговременного мира, процветания и благополучия: