Հենրիխ Մխիթարյանի և Օրրանի սաների երկար սպասված հանդիպումը
Վերջապես իրականություն դարձավ Օրրանի սաների ամենասպասված երազանքներից մեկը. նրանք հանդիպեցին իրենց սիրելի ֆուտբոլիստին և Օրրանի երկարամյա բարեկամ ու աջակից Հենրիխ Մխիթարյանին։
Արդեն ինը տարի է, ինչ Հենրիխ Մխիթարյանը սիրով աջակցում է Օրրանին՝ նվիրելով իր ստորագրությամբ մարզաշապիկը ԱՄՆ-ում անցկացվող Օրրանի ամենամյա բարեգործական ընթրիք-աճուրդի համար։ Այդ մարզաշապիկի վաճառքից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Օրրանի սաների կրթության, սննդի և այլ առաջնահերթ կարիքների ապահովմանը։ Ժամանակի ընթացքում Հենրիխի մարզաշապիկը դարձել է բարեգործական երեկոյի ամենասպասված և ամենահուզիչ աճուրդային նվերը՝ խորհրդանշելով ոչ միայն սպորտային հաջողությունը, այլև հոգատարությունն ու պատասխանատվությունը երեխաների ապագայի հանդեպ։
Եվ ահա երկար սպասված օրը եկավ։ Հենրիխ Մխիթարյանն առաջին անգամ անձամբ իր ընտանիքի՝ մայրիկի՝ տիկին Մարինա Թաշչյանի, և կնոջ՝ Բեթի Վարդանյանի հետ միասին հանդիպեց այն երեխաներին, որոնց կյանքում իր աջակցությունն արդեն երկար տարիներ կարևոր դեր է խաղում։ Նրանց մեջ էին նաև Արցախից տեղահանցած երեխաներ։
Հանդիպմանը ներկա էին Օրրանի հիմնադիր Արմինե Հովհաննիսյանը, որը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունը, պատմեց իրականացվող ծրագրերի մասին և շնորհակալություն հայտնեց Հենրիխին տարիներ շարունակ ցուցաբերած աջակցության համար։
Օրրանի սաները Հենրիխին դիմավորեցին ջերմ ծափահարություններով և մեծ ոգևորությամբ։ Մեր սաները կավագործության խմբակի ընթացքում իրենց ձեռքով պատրաստել էին հրեշտակներ, որը նվիրեցին Հենրիխի դստերը և որդուն՝ ի նշան սիրո և երախտագիտության։
Հանդիպման ամենասպասված հատվածը հարցուպատասխանն էր։ Օրրանի սաները մեծ հետաքրքրությամբ հարցեր էին ուղղում իրենց սիրելի ֆուտբոլիստին, իսկ նա սիրով ու ջերմությամբ պատասխանում էր յուրաքանչյուրին։
Օրվա ամենահուզիչ պահերից մեկը արցախցի մեր սան Ալեքսանդրի խոսքերն էին.
«Ձեր հայրիկը մի անգամ ասել էր, որ կարևոր չէ, թե ինչ մասնագիտություն կընտրեք, բայց պարտավոր եք լավ մարդ լինել։ Դուք կատարել եք այդ խոստումը, որովհետև օգնում եք Օրրանին, անապահով և Արցախից բռնի տեղահանված երեխաներին։ Այդ երեխաներից մեկն էլ ես եմ»։
Այս խոսքերից հուզված՝ Հենրիխ Մխիթարյանը պատասխանեց.
«Ես շատ ուրախ եմ, որ կարողանում եմ օգնության ձեռք մեկնել։ Միշտ ցանկացել եմ օրինակ լինել երեխաների համար։ Ամենակարևորը լավ մարդ լինելն է, լավ սովորելը և երբեք չհանձնվելը։ Վստահ եղեք՝ ձեր լավ ապագան առջևում է»։
Հանդիպման ավարտին Հենրիխը սիրով ինքնագրեց իր հեղինակած գիրքը յուրաքանչյուր երեխայի համար՝ նվիրելով ոչ միայն հիշարժան ինքնագիր, այլև մոտիվացիա, հավատ և մեծ երազանքներ ունենալու ուժ։
Այս հանդիպումը պարզապես գեղեցիկ իրադարձություն չէր։ Այն տարիների բարության, վստահության և նվիրումի շարունակությունն էր։ Մի օր, որի ընթացքում երեխաները տեսան, որ իրենց կողքին կանգնած մարդը ոչ միայն մեծ ֆուտբոլիստ է, այլև մեծ սիրտ ունեցող մարդ։
Շնորհակալություն, Հենրիխ, որ արդեն ինը տարի Օրրանի ընտանիքի կողքին եք՝ ապացուցելով, որ իսկական հաղթանակները ծնվում են ոչ միայն խաղադաշտում, այլև մարդկային բարության մեջ։

29-06-2026 12:53 Армения Знаменитые армяне
Наконец-то сбылась одна из самых ожидаемых мечт воспитанников Оррана. Они встретились со своим любимым футболистом и давним другом и сторонником Оррана Генрихом Мхитаряном.
Уже девять лет Генрих Мхитарян с любовью поддерживает Орран, даря свою подписанную футболку для ежегодного благотворительного ужина-аукциона Оррана, который проходит в США. Все средства, полученные от продажи этой футболки, направляются на обеспечение образования, питания и других первоочередных нужд воспитанников Оррана. Со временем футболка Генриха стала самым ожидаемым и трогательным аукционным подарком благотворительного вечера, символизируя не только спортивные успехи, но и заботу и ответственность за будущее детей.
И вот настал долгожданный день. Генрих Мхитарян впервые лично встретился с детьми, которым его поддержка уже много лет играет важную роль, вместе со своей семьей — мамой, госпожой Мариной Ташчян, и женой, Бетти Варданян. Среди них были и дети, переселенные из Арцаха.
На встрече присутствовала основательница Оррана Армине Хованнисян, которая представила деятельность организации, рассказала о реализуемых программах и поблагодарила Генриха за поддержку на протяжении многих лет.
Воспитанники Оррана тепло встретили Генриха аплодисментами и большим энтузиазмом. Наши воспитанники во время занятия по гончарному делу своими руками сделали ангелов, которые подарили дочери и сыну Генриха в знак любви и благодарности.
Самым ожидаемым моментом встречи стал вопрос-ответ. Воспитанники Оррана с большим интересом задавали вопросы своему любимому футболисту, а он с любовью и теплотой отвечал каждому.
Одним из самых трогательных моментов дня стали слова нашего воспитанника из Арцаха Александра:
«Ваш папа однажды сказал, что не важно, какую профессию вы выберете, но вы обязаны быть хорошим человеком. Вы выполнили это обещание, потому что помогаете Оррану, неблагополучным и насильственно переселенным детям из Арцаха. Один из этих детей — это я».
Тронутый этими словами, Генрих Мхитарян ответил:
«Я очень рад, что могу протянуть руку помощи. Я всегда хотел быть примером для детей. Главное — быть хорошим человеком, хорошо учиться и никогда не сдаваться. Будьте уверены, ваше светлое будущее впереди».
В конце встречи Генрих с любовью подписал свою книгу для каждого ребенка, подарив не только памятный автограф, но и мотивацию, веру и силу иметь большие мечты.
Эта встреча была не просто красивым событием. Это было продолжение многолетней доброты, доверия и преданности. Один день, в течение которого дети увидели, что человек, стоящий рядом с ними, не только великий футболист, но и человек с большим сердцем.
Спасибо, Генрих, что уже девять лет вы рядом с семьей Оррана, доказывая, что настоящие победы рождаются не только на поле, но и в человеческой доброте.