ԲՏԱ և ՆԳ նախարարները քննարկել են հայրենական տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման հնարավորությունները ՆԳՆ համակարգում
04-07-2026 14:46 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը Ռազմարդյունաբերության կոմիտեում քննարկել են հայրենական տեխնոլոգիական և ռազմարդյունաբերական ներուժի կիրառման հնարավորությունները ՆԳՆ համակարգում։
Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը ներկայացրել է ոլորտում արձանագրված նորարարական ձեռքբերումները, տեղական ընկերությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հայկական ինժեներական թիմերի և գիտահետազոտական կենտրոնների կողմից մշակված առաջատար տեխնոլոգիական լուծումներն ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքները։
Քննարկվել են հայրենական արտադրանքի կիրառման հնարավորությունները Ներքին գործերի նախարարության ենթակա ծառայությունների՝ Ոստիկանության և Փրկարար ծառայության գործառնական կարողությունների զարգացման և տեխնիկական արդիականացման նպատակով։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ՆԳՆ համակարգի կարիքներին համապատասխան տեխնոլոգիական լուծումների մշակման և ներդրման, ինչպես նաև տեղական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ համագործակցության ընդլայնման ուղղություններին։
Գերատեսչությունից նշում են, որ կարևորվել է տեղական արտադրողների ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործումը և հայրենական բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի կիրառման ընդլայնումը պետական կառավարման համակարգում։Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է, որ պետական և մասնավոր հատվածների արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր նախադրյալ է երկրի անվտանգության ամրապնդման, հայրենական ռազմարդյունաբերության զարգացման և տեխնոլոգիական ինքնաբավության բարձրացման համար։

The Ministers of High-Tech Industry and Internal Affairs have discussed the possibilities of implementing domestic technological solutions within the Ministry of Internal Affairs system.
04-07-2026 14:46 Armenia Press release
The Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mikayel Hayrapetyan, and the Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia, Arpine Sargsyan, discussed the possibilities of utilizing domestic technological and defense industry potential within the Ministry of Internal Affairs at the Defense Industry Committee.
The Chairman of the Defense Industry Committee, Aram Jivanyan, presented the innovative achievements recorded in the sector, initiatives aimed at the development of local companies, as well as the leading technological solutions and high-tech products developed by Armenian engineering teams and research centers.
The possibilities of applying domestic products for the development of operational capabilities and technical modernization of the services under the Ministry of Internal Affairs, namely the Police and the Rescue Service, were discussed. Attention was also drawn to the directions for developing and implementing technological solutions that meet the needs of the Ministry of Internal Affairs system, as well as expanding cooperation with local technological companies.
The agency notes that the more effective use of local producers' potential and the expansion of the application of domestic high-tech products in the public administration system have been emphasized. At the end of the meeting, it was highlighted that effective cooperation between the public and private sectors is a crucial prerequisite for strengthening the country's security, developing the domestic defense industry, and increasing technological self-sufficiency.