ԲՏԱ և ՆԳ նախարարները քննարկել են հայրենական տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման հնարավորությունները ՆԳՆ համակարգում
04-07-2026 14:46 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը Ռազմարդյունաբերության կոմիտեում քննարկել են հայրենական տեխնոլոգիական և ռազմարդյունաբերական ներուժի կիրառման հնարավորությունները ՆԳՆ համակարգում։
Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը ներկայացրել է ոլորտում արձանագրված նորարարական ձեռքբերումները, տեղական ընկերությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հայկական ինժեներական թիմերի և գիտահետազոտական կենտրոնների կողմից մշակված առաջատար տեխնոլոգիական լուծումներն ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքները։
Քննարկվել են հայրենական արտադրանքի կիրառման հնարավորությունները Ներքին գործերի նախարարության ենթակա ծառայությունների՝ Ոստիկանության և Փրկարար ծառայության գործառնական կարողությունների զարգացման և տեխնիկական արդիականացման նպատակով։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ՆԳՆ համակարգի կարիքներին համապատասխան տեխնոլոգիական լուծումների մշակման և ներդրման, ինչպես նաև տեղական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ համագործակցության ընդլայնման ուղղություններին։
Գերատեսչությունից նշում են, որ կարևորվել է տեղական արտադրողների ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործումը և հայրենական բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի կիրառման ընդլայնումը պետական կառավարման համակարգում։Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է, որ պետական և մասնավոր հատվածների արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր նախադրյալ է երկրի անվտանգության ամրապնդման, հայրենական ռազմարդյունաբերության զարգացման և տեխնոլոգիական ինքնաբավության բարձրացման համար։

Министры БТA и НГ обсудили возможности внедрения отечественных технологических решений в системе НГН.
04-07-2026 14:46 Армения Пресс-релизы
Министр высоких технологий Республики Армения Мхитар Айрапетян и министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян обсудили в Комитете по оборонной промышленности возможности применения отечественного технологического и оборонного потенциала в системе МВД.
Председатель Комитета по оборонной промышленности Арам Дживанян представил новаторские достижения в отрасли, инициативы, направленные на развитие местных компаний, а также передовые технологические решения и высокотехнологичную продукцию, разработанные армянскими инженерными командами и научно-исследовательскими центрами.
Обсуждались возможности применения отечественной продукции для развития оперативных возможностей служб, подчиненных Министерству внутренних дел, таких как Полиция и Спасательная служба, а также технической модернизации. Также был сделан акцент на разработке и внедрении технологических решений, соответствующих потребностям системы МВД, а также на направлениях расширения сотрудничества с местными технологическими компаниями.
В ведомстве отмечают, что было подчеркнуто более эффективное использование потенциала местных производителей и расширение применения отечественной высокотехнологичной продукции в системе государственного управления. В завершение встречи было подчеркнуто, что эффективное сотрудничество государственного и частного секторов является важным условием для укрепления безопасности страны, развития отечественной оборонной промышленности и повышения технологической независимости.