Զելենսկին ու Մերցը քննարկել են Կիևին Patriot համակարգերի մատակարարման հետ կապված հարցեր
armenpress.am  Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Կիևին ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարման շուրջ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Զելենսկին գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում:
«Ես խոսեցի Գերմանիայի կանցլեր Մերցի հետ: Ես շնորհակալ եմ մեր ժողովրդին և մեր երկրին ցուցաբերած աջակցության և օգնության համար: Գերմանիան աշխարհի առաջատարներից մեկն է կյանքերի պաշտպանության գործում, և մենք խորապես գնահատում ենք դա։ Այժմ գլխավոր առաջնահերթությունը Patriot համակարգերի համար հրթիռներն են՝ մեր ժողովրդին ռուսական բալիստիկ հարձակումներից պաշտպանելու համար»,-գրել է Զելենսկին:
Նա հայտնել է, որ Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերը Գերմանիայի կանցլերի հետ զրույցի հիմնական թեման է եղել, քանի որ Ռուսաստանը կատարում է իր վերջնական խաղադրույքը Ուկրաինայի դեմ հրթիռային հարվածների վրա:
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ կանցլեր Մերցի հետ նաև քննարկվել է առաջնագծում տիրող իրավիճակը:«Ես նրան տեղեկացրի վերջին զարգացումների և մեր արդյունքների մասին: Այժմ, Ամերիկայի Անկախության օրվա նախօրեին, Պուտինը որոշել է ստել աշխարհին և Միացյալ Նահանգների նախագահին ճակատում տիրող իրավիճակի մասին: Նա պնդում է, որ ռուսական ուժերը, իբր, գրավել են Դոնբասում գտնվող Կոստանտինովկան: Իհարկե, դա ճիշտ չէ:
Սա պարզապես ևս մեկ ռուսական սուտն է, ինչ-որ նորություն ստեղծելու փորձ: Եթե ​​Կոստյանտինովկան լիներ Ռուսաստանի վերահսկողության տակ, ապա գուցե Պուտինը խնդիր չունենար ինձ հետ այնտեղ հանդիպելու հարցում՝ այս պատերազմը վերջապես ավարտելու դիվանագիտական ​​ճանապարհ գտնելու համար։ Բայց փաստն այն է, որ նա չի անցնի առաջնագիծը. իրականությունը շատ տարբեր է Պուտինի խոսքերից»,-գրել է Զելենսկին։Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր զինվորներին՝ Ուկրաինան և ուկրաինացի ժողովրդին պաշտպանելու համար։

armenpress.am Президент Украины Владимир Зеленский и канцлер Германии Фридрих Мерц в ходе телефонного разговора обсудили поставки американских систем противовоздушной обороны Patriot в Киев. Как сообщает «Арменпресс», об этом Зеленский написал в своем микроблоге X.
«Я поговорил с канцлером Германии Мерцем. Я благодарен нашему народу и нашей стране за поддержку и помощь. Германия является одним из ведущих стран мира в защите жизней, и мы глубоко это ценим. Сейчас главная приоритет — это ракеты для систем Patriot, чтобы защитить наш народ от российских баллистических атак», — написал Зеленский.
Он сообщил, что системы противовоздушной обороны Patriot стали основной темой разговора с канцлером Германии, так как Россия делает свою окончательную ставку на ракетные удары по Украине.
По словам президента Украины, с канцлером Мерцем также обсуждалась ситуация на фронте. «Я проинформировал его о последних событиях и наших результатах. Сейчас, накануне Дня независимости Америки, Путин решил обмануть мир и президента Соединенных Штатов о ситуации на фронте. Он утверждает, что российские силы якобы захватили Константиновку в Донбассе. Конечно, это неправда.
Это просто еще одна российская ложь, попытка создать какую-то новость. Если бы Константиновка была под контролем России, то, возможно, у Путина не было бы проблем встретиться со мной там, чтобы найти дипломатический путь к окончанию этой войны. Но факт в том, что он не перейдет на фронт; реальность очень отличается от слов Путина», — написал Зеленский. Он также поблагодарил всех солдат за защиту Украины и украинского народа.