Զելենսկին ու Մերցը քննարկել են Կիևին Patriot համակարգերի մատակարարման հետ կապված հարցեր
armenpress.am  Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Կիևին ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարման շուրջ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Զելենսկին գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում:
«Ես խոսեցի Գերմանիայի կանցլեր Մերցի հետ: Ես շնորհակալ եմ մեր ժողովրդին և մեր երկրին ցուցաբերած աջակցության և օգնության համար: Գերմանիան աշխարհի առաջատարներից մեկն է կյանքերի պաշտպանության գործում, և մենք խորապես գնահատում ենք դա։ Այժմ գլխավոր առաջնահերթությունը Patriot համակարգերի համար հրթիռներն են՝ մեր ժողովրդին ռուսական բալիստիկ հարձակումներից պաշտպանելու համար»,-գրել է Զելենսկին:
Նա հայտնել է, որ Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերը Գերմանիայի կանցլերի հետ զրույցի հիմնական թեման է եղել, քանի որ Ռուսաստանը կատարում է իր վերջնական խաղադրույքը Ուկրաինայի դեմ հրթիռային հարվածների վրա:
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ կանցլեր Մերցի հետ նաև քննարկվել է առաջնագծում տիրող իրավիճակը:«Ես նրան տեղեկացրի վերջին զարգացումների և մեր արդյունքների մասին: Այժմ, Ամերիկայի Անկախության օրվա նախօրեին, Պուտինը որոշել է ստել աշխարհին և Միացյալ Նահանգների նախագահին ճակատում տիրող իրավիճակի մասին: Նա պնդում է, որ ռուսական ուժերը, իբր, գրավել են Դոնբասում գտնվող Կոստանտինովկան: Իհարկե, դա ճիշտ չէ:
Սա պարզապես ևս մեկ ռուսական սուտն է, ինչ-որ նորություն ստեղծելու փորձ: Եթե ​​Կոստյանտինովկան լիներ Ռուսաստանի վերահսկողության տակ, ապա գուցե Պուտինը խնդիր չունենար ինձ հետ այնտեղ հանդիպելու հարցում՝ այս պատերազմը վերջապես ավարտելու դիվանագիտական ​​ճանապարհ գտնելու համար։ Բայց փաստն այն է, որ նա չի անցնի առաջնագիծը. իրականությունը շատ տարբեր է Պուտինի խոսքերից»,-գրել է Զելենսկին։Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր զինվորներին՝ Ուկրաինան և ուկրաինացի ժողովրդին պաշտպանելու համար։

Zelensky and Merz discussed issues related to the supply of Patriot systems to Kyiv.
armenpress.am  Ukrainian President Volodymyr Zelensky and German Chancellor Friedrich Merz discussed the supply of American Patriot air defense systems to Kyiv during a phone conversation. According to "Armenpress," Zelensky made this statement on his microblog on X.
"I spoke with German Chancellor Merz. I am grateful for the support and assistance provided to our people and our country. Germany is one of the world leaders in protecting lives, and we deeply appreciate that. Now the main priority is the missiles for the Patriot systems to protect our people from Russian ballistic attacks," Zelensky wrote.
He stated that the Patriot air defense systems were the main topic of conversation with the German Chancellor, as Russia is making its final bet on missile strikes against Ukraine.
According to the Ukrainian president, the situation on the front line was also discussed with Chancellor Merz. "I informed him about the latest developments and our results. Now, on the eve of America's Independence Day, Putin has decided to lie to the world and to the President of the United States about the situation on the front. He claims that Russian forces have allegedly captured Konstantinovka in Donbas. Of course, that is not true.
This is just another Russian lie, an attempt to create some news. If Konstantinovka were under Russian control, then perhaps Putin would have no problem meeting me there to find a diplomatic way to finally end this war. But the fact is that he will not cross the front line; the reality is very different from Putin's words," Zelensky wrote. He also thanked all the soldiers for defending Ukraine and the Ukrainian people.