Կառավարությունը 65,2 մլն դրամով կավելացնի «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ին տրամադրվող սուբսիդիան
ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 65 միլիոն 222 հազար դրամով ավելացնել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին ուղևորափոխադրումներից ստացված վնասի դիմաց տրամադրվող սուբսիդիան։
Չզեկուցվող նախագիծն ընդգրկված է Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում։
Նախագծով 2026 թվականի պետական բյուջեի եկամուտներն ու ծախսերը կավելացվեն 65 միլիոն 222,3 հազար դրամով։ Ամբողջ գումարը կուղղվի «Երկաթուղային ցանցի զարգացում» ծրագրին։
2025 թվականի արդյունքներով «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ին վճարման ենթակա սուբսիդիայի չափը կազմել է 312 միլիոն 211 հազար դրամ, մինչդեռ 2026 թվականի պետական բյուջեով այդ նպատակով նախատեսվել էր 246 միլիոն 989 հազար դրամ։
Արդյունքում ձևավորվել է 65 միլիոն 222,3 հազար դրամի կրեդիտորական պարտք, որը նախատեսվում է մարել առաջարկվող փոփոխությամբ։
Հայաստանի, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» և «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունների միջև 2008 թվականին կնքված կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված է, որ պետությունը մասնակիորեն փոխհատուցում է համաձայնեցված ուղղություններով ուղևորափոխադրումներից ընկերության կրած տարեկան վնասը։
2016-2038 թվականների համար փոխհատուցման չափը սահմանված է հաստատված վնասի 30 տոկոսի չափով։
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ բյուջեից լրացուցիչ ֆինանսական բեռ չի առաջանա, քանի որ սուբսիդիան վճարվում է ընկերության կողմից պետական բյուջե փոխանցվող կոնցեսիոն վճարին համարժեք չափով։
2025 թվականի համար կոնցեսիոն վճարը նույնպես կազմել է 312 միլիոն 211 հազար դրամ, որը ընկերությունը պետական բյուջե է վճարել 2026 թվականի հունիսի 4-ին։
Նախագծի ընդունմամբ Կառավարությունը կապահովի կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունների կատարումը։

Правительство увеличит субсидию, выделяемую «Южнокавказской железной дороге», на 65,2 млн драмов.
Правительство Армении планирует увеличить субсидию, предоставляемую ОАО «Южно-Кавказская железная дорога», на 65 миллионов 222 тысячи драмов в качестве компенсации за убытки от пассажирских перевозок.
Неотчетный проект включен в повестку дня заседания правительства 16 июля.
Согласно проекту, доходы и расходы государственного бюджета на 2026 год будут увеличены на 65 миллионов 222,3 тысячи драмов. Вся сумма будет направлена на программу «Развитие железнодорожной сети».
По результатам 2025 года сумма субсидии, подлежащей выплате «Южно-Кавказской железной дороге», составила 312 миллионов 211 тысяч драмов, в то время как в государственном бюджете на 2026 год на эти цели было предусмотрено 246 миллионов 989 тысяч драмов.
В результате образовалась кредиторская задолженность в размере 65 миллионов 222,3 тысячи драмов, которую планируется погасить предложенной поправкой.
Согласно концессионному соглашению, подписанному между Арменией, «Южно-Кавказской железной дорогой» и «Российскими железными дорогами» в 2008 году, государство частично компенсирует ежегодные убытки компании от пассажирских перевозок по согласованным направлениям.
На 2016-2038 годы размер компенсации установлен в размере 30 процентов от утвержденного убытка.
Согласно обоснованию проекта, дополнительная финансовая нагрузка на бюджет не возникнет, так как субсидия выплачивается в размере, эквивалентном концессионному платежу, который компания перечисляет в государственный бюджет.
В 2025 году концессионный платеж также составил 312 миллионов 211 тысяч драмов, который компания выплатила в государственный бюджет 4 июня 2026 года.
Принятием проекта правительство обеспечит выполнение финансовых обязательств, взятых по концессионному соглашению.