Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը կվերադարձվի «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 1.75 հա մակերեսով հողատարածք
05-08-2026 11:01 Հայաստան Իրավունք, օրենք, հասարակություն
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական երկու անձի՝ «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով, 119 միլիոն 600 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասերի կառուցապատման իրավունքը հարկադիր դադարեցնելու պահանջներով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 22-ի և 24-ի վճիռներով՝ Տավուշի մարզի դատախազության հայցերը բավարարվել են:
Վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասերի կառուցապատման իրավունքը կդադարեցվի, «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով հողատարածքները կվերադարձվեն Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը:

The Tavush region prosecutor's office, within the framework of its authority to file lawsuits for the protection of state interests, submitted claims to the Anti-Corruption Court against two individuals regarding the construction rights of land plots with an area of 0.5 ha and 1.25 ha located in the territory of the "Dilijan" National Park, with a cadastral value approximating 119 million 600 thousand drams, demanding the compulsory termination of these rights.
By the decisions of the Anti-Corruption Court dated July 22 and 24, 2026, the claims of the Tavush region prosecutor's office were upheld.
After the decisions enter into legal force, the construction rights of the land plots will be terminated, and the land areas of 0.5 ha and 1.25 ha located in the territory of the "Dilijan" National Park will be returned to the ownership of the Republic of Armenia.