Ռոբերտ Քոչարյանը Լաչինի միջանցքը անցնելու պահից սկսած մտածում էր՝ ո՛նց վերցնի իշխանությունը Տեր-Պետրոսյանից. Անդրանիկ Քոչարյան
05-08-2026 12:42 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer. Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանը, որի ընթացքում ելույթ ունեցավ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի՝ երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքներին, որում նա վարչապետին մեղադրում էր մարտի 1-ի համար:
Նրա խոսքով՝ դա շատ տարօրինակ էր այն առումով, որ մարտի 1-ին Լևոն Քոչարյանը երիտասարդ տղա է եղել, ոչ թե 7-ամյա երեխա:
«Ինքն ամեն ինչից պետք է տեղյակ լիներ թե՛ ընտանիքում, թե՛ փողոցում և ընդհանրապես մարտիմեկյան դեպքերի հետ կապված: Եթե նույնիսկ տեղյակ չի եղել, այս տարիների ընթացքում իր ժանրի մեջ բացառիկ մի ֆիլմ է նկարահանվել փաստահավաք խմբի զեկույցի և նկարահանումների հիման վրա: Դա «Կորսված գարունն» է»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ առավոտյան 06:00-ին տեղի ունեցած բիրտ գործողությունները որակվել են որպես քննչական գործողություններ՝ մոռանալով, որ ըստ օրենքի՝ քննչական գործողությունները պետք է տեղի ունենան ժամը 07:00-ից հետո:
Քոչարյանի խոսքով՝ հետո պարզվեց, որ այդ գործողությունները նկարահանել են, և այդ նկարահանողների ժամը ֆիքսված էր, և այդտեղ առաջին խախտումներն էին, բայց որպեսզի դա կարողանան փաթեթավորել, տեղի են ունեցել խարդավանքների հսկայածավալ գործողություններ:
«Եվ հիմա ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ արձանագրումներ կան 5 զեկույցներից, որոնք անշրջելի զեկույցներ են, որոնց մեջ ներառված են եղել ներքին զորքերի սպա՝ կապիտան Համլետ Թադևոսյանի հանգամանքներից սկսած մինչև անօրինական զինված խմբավորումների ստեղծումը, 0038 հրամանը»,- ասաց պատգամավորը՝ ներկայացնելով՝ ինչպես է եղել, որ այդ գործողությունները կապվում են Ռոբերտ Քոչարյանի ոչ միայն կառավարման, այլև իր անձի հետ:
Նրա խոսքով՝ փաստահավաք խմբի ձեռքին է հայտնվել 0038՝ խիստ գաղտնի հրամանը, որից պարզ է դառնում, որ Ռոբերտ Քոչարյանի հրավիրած խորհրդակցության արդյունքում զինված ուժերը ստացել են առաջադրանք, թե մարտի 1-ին ինչով պետք է զբաղվեն:
Պատմական ակնարկ կատարելով՝ ներկայացրեց, թե ինչպես է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրավիրել Ռոբերտ Քոչարյանին Հայաստան և նշանակել վարչապետ, որպեսզի Ղարաբաղի հարցը լուծվի:
«Կարծում եմ՝ Տեր-Պետրոսյանը սխալվեց: Ռոբերտ Քոչարյանը Լաչինի միջանցքը անցնելու պահից սկսած մտածում էր՝ ո՛նց վերցնի իշխանությունը Տեր-Պետրոսյանից: Դա ակնհայտ էր»,- հայտարարեց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նա անդրադարձավ նաև Հայաստանում իրար հաջորդող քաղաքական սպանություններին:
«Տեղի էին ունենում սպանությունների տարօրինակ փաթեթավորումներ»,- ասաց նա:
Անդրանիկ Քաչարյանը ներկայացրեց, թե ինչ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 27-ին ու դրանից հետո՝ ունեցվածքի բաժանում, մանկապարտեզների սեփականաշնորհում:
«Բայց չէ՞ որ Տեր-Պետրոսյանը Քոչարյանին հրավիրել էր, որ լուծեր խաղաղության խնդիրը: Խաղաղության խնդիրը չլուծվեց, որովհետև խաղաղություն պետք չէր, իշխանություն էր պետք: Այդ իշխանության խնդիրը հոկտեմբերի 27-ով լուծվեց»,- ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Պատգամավորը շեշտեց նաև՝ այս օրերին համոզվել է՝ «Հայաստան» խմբակցության փաստացի տեղապահը ոչ թե Աննա Գրիգորյանն է, այլ Լևոն Քոչարյանը, քանի որ հենց նա է արձագանքում այն մեղադրանքներին, որոնք կապված են իր հոր կառավարման տարիների հետ:

Robert Kocharian had been thinking about how to take power from Ter-Petrosyan since the moment he crossed the Lachin corridor. - Andranik Kocharian
05-08-2026 12:40 Armenia Politics
1lurer. The first session of the ninth convocation of the National Assembly of the Republic of Armenia continues, during which MP Andranik Kocharyan from the ruling Civil Contract faction addressed the accusations made by MP Levon Kocharyan of the "Armenia" faction against Prime Minister Nikol Pashinyan yesterday, accusing the Prime Minister regarding the events of March 1.
According to him, it was very strange in the sense that Levon Kocharyan was a young man on March 1, not a 7-year-old child.
"He should have been aware of everything both at home and in the street and in general regarding the events of March 1. Even if he was not aware, during these years an exceptional film has been made in his genre based on the report and footage of the fact-finding group. That is 'Lost Spring'," said Andranik Kocharyan.
He stated that the brutal actions that took place at 06:00 in the morning were classified as investigative actions, forgetting that according to the law, investigative actions should take place after 07:00.
Kocharyan noted that it later became clear that these actions were filmed, and the time of the filmmakers was fixed, and those were the first violations, but in order to package that, massive fraudulent actions took place.
"And now there are records in the ECtHR's decision from 5 reports, which are irreversible reports, which include the circumstances of internal troops officer Captain Hamlet Tadevosyan, up to the creation of illegal armed groups, order 0038," said the MP, presenting how these actions are linked not only to Robert Kocharyan's governance but also to his person.
According to him, the fact-finding group has obtained order 0038, which is highly classified, from which it becomes clear that as a result of a meeting convened by Robert Kocharyan, the armed forces received a task regarding what they should do on March 1.
Giving a historical overview, he presented how Levon Ter-Petrosyan invited Robert Kocharyan to Armenia and appointed him as Prime Minister to resolve the Nagorno-Karabakh issue.
"I think Ter-Petrosyan made a mistake. From the moment Robert Kocharyan crossed the Lachin corridor, he was thinking about how to take power from Ter-Petrosyan. It was obvious," declared Andranik Kocharyan.
He also referred to the successive political assassinations in Armenia.
"There were strange packaging of murders," he said.
Andranik Kocharyan presented what happened on October 27 and afterwards—division of property, privatization of kindergartens.
"But Ter-Petrosyan invited Kocharyan to solve the peace issue. The peace issue was not resolved because peace was not needed; power was needed. That power issue was resolved with October 27," emphasized Andranik Kocharyan.
The MP also stressed that these days he has become convinced that the actual deputy of the "Armenia" faction is not Anna Grigoryan, but Levon Kocharyan, as he is the one responding to the accusations related to the years of his father's governance.