Դավթաշենի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից կատարված գողությունը․ մեկ միլիոն դրամի գողոնը հայտնաբերվել է
04-08-2026 18:30 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 13-ի առավոտյան ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն զանգահարած քաղաքացին հայտնել էր, որ Դավթաշենի իրենց շենքի մոտ կայանված մեքենայից գողացել են դիմացի հատվածի դետալներ։
Համայնքային ոստիկանության Դավթաշենի բաժնից մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել էր, որ գիշերը ավտոկայանատեղիում հանել-տարել են մեքենայի թափարգելը, լուսարձակները, հովացման համակարգի քողարկիչն ու շարժիչի ծածկոցը՝ պատճառելով մոտ մեկ միլիոն դրամի վնաս։
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, որի շրջանակում համայնքային ոստիկանների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ գողությունը կատարել է մայրաքաղաքի Մոլդովական փողոցի 36-ամյա բնակիչը։ Բացատրական աշխատանքի արդյունքում նա ներկայացել է Համայնքային ոստիկանության Դավթաշենի բաժին՝ հետը բերելով գողոնը։

The community police of Davtashen have uncovered a car theft: the stolen goods worth one million drams have been found.
04-08-2026 18:30 Armenia Press release
On the morning of July 13, a citizen who called the Ministry of Internal Affairs' 112 operational management center reported that parts from the front of a car parked near their building in Davtashen had been stolen.
The operational group dispatched from the Davtashen division of the community police determined that during the night, the car's body, headlights, air conditioning cover, and engine cover had been removed from the parking lot, causing damage of about one million drams.
A criminal case was initiated in the investigative division of the Ajapnyak and Davtashen administrative districts, within the framework of which, through operational and investigative measures undertaken by community police officers, it was established that the theft was committed by a 36-year-old resident of Moldovan Street in the capital. As a result of explanatory work, he presented himself at the Davtashen division of the community police, bringing the stolen items with him.