Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ աշխատել՝ ամրապնդելու Չինաստանի ԺՆՀԺ-ի և ՀՀ ԱԺ-ի միջև համագործակցությունը. Չժաո Լեցզիի ուղերձը Ռուբինյանին
04-08-2026 17:44 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Չժաո Լեցզին շնորհավորական նամակ է հղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ձե՛րդ գերազանցություն,
Մեծ ուրախությամբ տեղեկացա Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու մասին։ Այս առիթով ցանկանում եմ հղել Ձեզ իմ անկեղծ շնորհավորանքները։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ 34 տարիների ընթացքում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները պահպանել են կայուն ու շարունակական զարգացում, և «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում համագործակցությունը տվել է նշանակալի արդյունքներ։
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ աշխատել՝ ամրապնդելու Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցությունը և նոր ներդրում ունենալու երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացման գործում։

Готов работать с вами для укрепления сотрудничества между НС КНР и НС РА. Послание Чжao Лэцзы Рубиняну
04-08-2026 17:44 Армения Пресс-релизы
Председатель Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Народной Республики Китай Чжао Лэцзин направил поздравительное письмо председателю Национального собрания Республики Армения Рубену Рубиняну, в котором, в частности, говорится.
«Ваше превосходительство,
С большим удовольствием я узнал о вашем избрании на пост председателя Национального собрания Республики Армения. По этому поводу хочу направить вам мои искренние поздравления.
С момента установления дипломатических отношений на протяжении 34 лет двусторонние отношения между Китаем и Арменией сохраняли стабильное и непрерывное развитие, и сотрудничество в рамках инициативы «Пояс и путь» дало значительные результаты.
Я готов работать с вами для укрепления сотрудничества между Всекитайским собранием народных представителей Народной Республики Китай и Национальным собранием Республики Армения, а также для дальнейшего углубления стратегического партнерства между двумя странами.