Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ աշխատել՝ ամրապնդելու Չինաստանի ԺՆՀԺ-ի և ՀՀ ԱԺ-ի միջև համագործակցությունը. Չժաո Լեցզիի ուղերձը Ռուբինյանին
04-08-2026 17:44 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Չժաո Լեցզին շնորհավորական նամակ է հղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ձե՛րդ գերազանցություն,
Մեծ ուրախությամբ տեղեկացա Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու մասին։ Այս առիթով ցանկանում եմ հղել Ձեզ իմ անկեղծ շնորհավորանքները։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ 34 տարիների ընթացքում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները պահպանել են կայուն ու շարունակական զարգացում, և «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում համագործակցությունը տվել է նշանակալի արդյունքներ։
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ աշխատել՝ ամրապնդելու Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցությունը և նոր ներդրում ունենալու երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացման գործում։

I am ready to work with you to strengthen the cooperation between the National People's Congress of China and the National Assembly of the Republic of Armenia. Zhao Lezhi's message to Rubinyan.
04-08-2026 17:44 Armenia Press release
The Chairman of the Standing Committee of the National People's Congress of the People's Republic of China, Zhao Lezhi, has sent a congratulatory letter to the President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Ruben Rubinyan, in which it is stated,
I am very pleased to learn about your election as the President of the National Assembly of the Republic of Armenia. On this occasion, I would like to extend my sincere congratulations to you.
Over the past 34 years since the establishment of diplomatic relations, the bilateral relations between China and Armenia have maintained stable and continuous development, and the cooperation within the framework of the "Belt and Road" initiative has yielded significant results.
I am ready to work with you to strengthen the cooperation between the National People's Congress of the People's Republic of China and the National Assembly of the Republic of Armenia and to contribute to the further deepening of the strategic partnership between the two countries.