Ադրբեջանը միջամտել է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընթացին. Հաջիև
tert.am Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը միջամտել է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընթացին։ Նրա խոսքով՝ Իսրայելի կողմից այդ փաստի ընդունումը լուրջ մտահոգություն էր առաջացրել Բաքվում։
«Քանի որ եղբայրական Թուրքիայի շահերն Ադրբեջանի համար միշտ էլ առաջնային են եղել, այդ հարցը մեզ համար անփոփոխ «կարմիր գիծ» է»,- թուրքական Haber Global հեռուստաալիքին հայտարարել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
«Հենց այդ հարցն առաջացավ, պարոն նախագահի (նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ խմբ.) հանձնարարությամբ Ադրբեջանն սկսեց դիվանագիտական ակտիվ աշխատանք։ Մենք իսրայելական կողմին ենք հասցրել մեր դիրքորոշումը. նման որոշման ընդունումը նախևառաջ անարդար կլիներ, չէր արտացոլի պատմական իրականությունը, և մենք այն անընդունելի ենք համարում»,- հայտարարել է Հաջիևը։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի համար դրական էր այն փաստը, որ «իսրայելական կողմը լուրջ է ընդունել Ադրբեջանի մեսիջները»։
«Մենք կարծում ենք, որ այս հարցի հետագա առաջխաղացումը կանխվել է։ Մեր կարծիքով՝ նման քայլը ոչ մի դեպքում չէր արտացոլի պատմական իրականությունը և միանգամայն անարդար կլիներ»,- շարունակել է նա։
Հաջիևի պնդմամբ՝ «սեղանի շուրջ, որտեղ չկա Թուրքիան, կա Ադրբեջանը, իսկ որտեղ չկա Ադրբեջանը, կա Թուրքիան»։ «Մենք վճռականորեն արձագանքում ենք մեր երկրների շահերի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր քայլին ու դա հետագայում ևս անելու ենք»,- թեման եզրափակել է ադրբեջանցի պաշտոնյան՝ փաստացի պնդելով, որ Իսրայելը Կնեսետի օրակարգից հանել է Հայոց ցեղասպանության ընդունման օրինագիծը հենց Ադրբեջանի միջամտությունից հետ։
Հաջիևը խոսել է նաև ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի մասին։ Նրա խոսքով՝ ստացվող ազդակները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանում սկսվում է նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը։ «Այն բանից հետո, երբ տարածքային այդ պահանջները դուրս կմղվեն ՀՀ Սահմանադրությունից, Ադրբեջանը խնդիր չի տեսնում վերջնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար։ Ավելին, մեր տարածաշրջանում փաստացի արդեն առկա է խաղաղ իրավիճակ»,- ընդգծել է Հաջիևը՝ հավելելով, թե ՀՀ Սահմանադրության մեջ «Թուրքիայի նկատմամբ ևս տարածքային պահանջներ կան»։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից կհանվի այն դրույթը, որը նախատեսում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ»,- ասել է նա։ «Հայաստանում առաջիկայում կսկսվի նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը։ Հենց այդպիսի ազդանշաններ ենք ստանում։ Հնարավոր է հանրաքվե անցկացվի։ Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները բացառելուց հետո, մենք խոչընդոտ չենք տեսնում վերջնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»,- թեման եզրափակել է նա։

Azerbaijan has intervened in the process of recognizing the Armenian Genocide by Israel, Hajiyev.
tert.am Hikmet Hajiyev, the assistant to the President of Azerbaijan, has stated that Azerbaijan intervened in the process of Israel's recognition of the Armenian Genocide. According to him, the acceptance of this fact by Israel raised serious concerns in Baku.
«Since the interests of brotherly Turkey have always been a priority for Azerbaijan, this issue remains an unchanging «red line» for us,» the Azerbaijani official stated to the Turkish Haber Global television channel.
«As soon as this issue arose, at the instruction of the president (referring to Azerbaijani President Ilham Aliyev), Azerbaijan began active diplomatic work. We conveyed our position to the Israeli side: the adoption of such a decision would primarily be unjust, would not reflect historical reality, and we consider it unacceptable,» Hajiyev stated. According to him, it was positive for Baku that «the Israeli side took Azerbaijan's messages seriously.»
«We believe that further progress on this issue has been prevented. In our opinion, such a step would in no way reflect historical reality and would be entirely unjust,» he continued.
Hajiyev asserted that «where Turkey is not at the table, Azerbaijan is present, and where Azerbaijan is not, Turkey is there.» «We decisively respond to every step directed against the interests of our countries and will continue to do so in the future,» the Azerbaijani official concluded, effectively claiming that Israel removed the bill recognizing the Armenian Genocide from the Knesset agenda precisely due to Azerbaijan's intervention.
Hajiyev also spoke about the process of amending the Constitution of Armenia. According to him, the signals received indicate that a new process for adopting a Constitution is beginning in Armenia. «Once those territorial claims are removed from the Constitution of Armenia, Azerbaijan sees no problem in signing a final peace treaty. Moreover, a peaceful situation already exists in our region,» Hajiyev emphasized, adding that there are «territorial claims against Turkey as well» in the Constitution of Armenia.
«We expect that the provision in the Constitution of Armenia that includes territorial claims against Azerbaijan and Turkey will be removed,» he said. «A new process for adopting a Constitution will begin in Armenia soon. We are receiving such signals. A referendum may be held. After excluding territorial claims against Azerbaijan from the preamble of the Constitution of Armenia, we see no obstacles to signing a final peace treaty,» he concluded.