Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյան մեղադրվում է հողատարածքներն ապօրինի օտարելու մեջ. նախաքննությունն ավարտվել է
04-08-2026 16:15 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2010-2018 թվականների ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով, պետության օրինական շահերին պատճառել է էական վնաս: Այս մասին տեղեկացնում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
«Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձը Երևանի հասցեներից մեկում գտնվող 2500 քմ մակերեսով հողամասի գործառնական նշանակության փոփոխության գործընթացը հակաօրինական ճանապարհով ավարտին հասցնելու և այն ապօրինի կերպով քաղաքապետի տեղակալի որդուն օտարելու նպատակով կազմել և քաղաքապետին է ներկայացրել կեղծ տվյալներ:
Բացի դրանից՝ վերջինս ռեստորանային համալիրներից մեկի զբաղեցրած հողամասի մի հատվածի նկատմամբ ՍՊ ընկերության իրական շահառու՝ ՀՀ 3-րդ նախագահի թիկնազորի պետի կնոջ սեփականության իրավունքը գրանցելու նպատակով, Ուսանողական այգու տարածքում ընկերության կողմից կառուցված շինության վերաբերյալ կազմել է կեղծ եզրակացություն, և ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված նորմերին հակառակ՝ հողամասն ավելի քան 24 մլն դրամով ապօրինի օտարվել է հիշյալ ընկերությանը, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին:
Նախաքննության ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Бывший чиновник мэрии Еревана обвиняется в незаконной продаже земельных участков. Предварительное расследование завершено.
04-08-2026 16:15 Армения Право
В результате инициированного в Антикоррупционном комитете уголовного производства установлено, что в период с 2010 по 2018 годы лицо, занимавшее должность начальника управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана, злоупотребляя служебными полномочиями, причинило значительный ущерб законным интересам государства. Об этом сообщает Антикоррупционный комитет:
«В частности, в ходе предварительного расследования установлено, что указанное должностное лицо составило и представило мэру подложные данные с целью незаконного завершения процесса изменения функционального назначения земельного участка площадью 2500 кв. м, расположенного по одному из адресов Еревана, и его незаконной передачи сыну заместителя мэра.»
Кроме того, он составил подложное заключение по поводу здания, построенного компанией на территории Студенческого парка, с целью регистрации права собственности на часть земельного участка, занимаемого одним из ресторанных комплексов, за реальным бенефициаром компании, супругой начальника охраны 3-го президента Армении, и вопреки нормам, установленным Земельным кодексом Армении, участок был незаконно передан указанной компании за более чем 24 млн драмов, в результате чего был причинен значительный ущерб правам и законным интересам общины.
В ходе предварительного расследования бывшему должностному лицу мэрии Еревана предъявлено обвинение. Предварительное расследование по уголовному делу завершено», - говорится в сообщении.