Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյան մեղադրվում է հողատարածքներն ապօրինի օտարելու մեջ. նախաքննությունն ավարտվել է
04-08-2026 16:15 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2010-2018 թվականների ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով, պետության օրինական շահերին պատճառել է էական վնաս: Այս մասին տեղեկացնում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
«Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձը Երևանի հասցեներից մեկում գտնվող 2500 քմ մակերեսով հողամասի գործառնական նշանակության փոփոխության գործընթացը հակաօրինական ճանապարհով ավարտին հասցնելու և այն ապօրինի կերպով քաղաքապետի տեղակալի որդուն օտարելու նպատակով կազմել և քաղաքապետին է ներկայացրել կեղծ տվյալներ:
Բացի դրանից՝ վերջինս ռեստորանային համալիրներից մեկի զբաղեցրած հողամասի մի հատվածի նկատմամբ ՍՊ ընկերության իրական շահառու՝ ՀՀ 3-րդ նախագահի թիկնազորի պետի կնոջ սեփականության իրավունքը գրանցելու նպատակով, Ուսանողական այգու տարածքում ընկերության կողմից կառուցված շինության վերաբերյալ կազմել է կեղծ եզրակացություն, և ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված նորմերին հակառակ՝ հողամասն ավելի քան 24 մլն դրամով ապօրինի օտարվել է հիշյալ ընկերությանը, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին:
Նախաքննության ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

A former official of the Yerevan City Hall is accused of illegally alienating land plots. The preliminary investigation has been completed.
04-08-2026 16:15 Armenia Human Rights
The Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia has established through an initiated criminal proceeding that an individual who held the position of head of the Architecture and Urban Development Department of the Yerevan City Hall from 2010 to 2018, abused his official powers, causing significant damage to the legitimate interests of the state. This was reported by the Anti-Corruption Committee.
«In particular, the preliminary investigation revealed that the mentioned official submitted false information to the mayor in order to illegally complete the process of changing the functional designation of a 2500 square meter land plot located at one of the addresses in Yerevan and to unlawfully transfer it to the son of the deputy mayor.»
In addition, he prepared a false conclusion regarding a building constructed by the company in the area of the Student Park, with the aim of registering the property rights of the real beneficiary of the LLC, who is the wife of the head of the security service of the 3rd President of Armenia, over a portion of the land occupied by one of the restaurant complexes. Contrary to the norms established by the Land Code of the Republic of Armenia, the land plot was unlawfully transferred to the mentioned company for more than 24 million drams, resulting in significant damage to the rights and legitimate interests of the community.
During the preliminary investigation, charges were brought against the former official of the Yerevan City Hall. The preliminary investigation of the criminal proceeding has been completed,» the statement said.