Օգոստոսի 3-ը ՀԷՑ-ի կայուն զարգացման նոր շրջափուլի սկիզբ պետք է լինի. Ռոմանոս Պետրոսյան
Օգոստոսի 3-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ժամանակավոր կառավարչի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին գլխավոր տնօրենի տեղակալները, մասնաճյուղերի տնօրենները, Երևան քաղաքի էներգաիրացման և սպասարկման դեպարտամենտի ղեկավար կազմը, ինչպես նաև շահագործման շրջանների ղեկավարները։
Քննարկման սկզբում կառավարիչը տեղեկացրեց, որ օրերս Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանրային լսում։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Կառավարությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի (բաժնեմասի) նկատմամբ հանրային գերակա շահ կճանաչի։ Սահմանված կարգով կիրականացվի շուկայական արժեքի գնահատում, սեփականատերերը պաշտոնապես կծանուցվեն, կստանան փոխհատուցում, որից հետո ընկերությունը պետական գրանցում կստանա՝ որպես 100% պետական սեփականություն։
Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ թեև բաշխման ցանցում պլանային աշխատանքների իրականացման միջին տևողությունը կրճատվել է, սակայն իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության և վերահսկողության տեսանկյունից դեռևս կան խնդիրներ։
Ժամանակավոր կառավարիչը նշել է, որ բոլոր տեսուչները պարտավոր են 24 ժամ հասանելի լինել քաղաքացիներին և արագ արձագանքել բոլոր վթարների դեպքում՝ ապահովելով բաժանորդների անխափան էլեկտրամատակարարումը և պատշաճ իրազեկումը՝ վթարային և պլանային աշխատանքների վերաբերյալ։
Վթարավերականգնողական աշխատանքները պետք է իրականացվեն այնպես, որ տրվեն ոչ թե ժամանակավոր, այլ վերջնական և արդյունավետ լուծումներ՝ կանխարգելելով վթարների հնարավոր կրկնությունը։
Քննարկվեց նոր բաժանորդների՝ բաշխման ցանցին միանալու հայտերի ահռելի քանակը, ինչը մեծապես պայմանավորված է նաև ապրիլի վերջերին նոր բաժանորդ դառնալու սակագների էական նվազեցմամբ (մինչև 40%)։ Վերջին 2 ամսվա ընթացքում շուրջ 2500 նոր բաժանորդ է միացել բաշխման ցանցին, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է շուրջ 35%-ով։
Նոր բաժանորդների ցանցին միացման աշխատանքներն այս պահին իրականացվում են տարբեր եղանակներով, այդ թվում՝ կապալառու ընկերությունների միջոցով, ընկերության սեփական կարողություններով, ինչպես նաև նոր կնքված կապալի պայմանագրերով։
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը նաև անդրադարձել է օրերս Երևանի Պապ թագավորի անվան փողոցում տեղի ունեցած մալուխագծի վթարին, որի առնչությամբ ՀԷՑ-ում ներքին հետաքննություն է իրականացվում։
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն հետևողական է լինելու ՀՀ բոլոր համայնքներում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների պատշաճ իրականացմանը՝ կանխելու ընկերության սեփականության հանդիսացող էլեկտրամալուխների վնասումը և դրանց հետևանքով առաջացող հնարավոր վթարները։
Ամփոփելով աշխատանքային խորհրդակցությունը՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է. ««Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ճգնաժամային կառավարման շրջափուլն այսօրվանից փոխակերպում ենք կայուն զարգացման մասշտաբային գործընթացի»։

3 августа должен стать началом нового этапа устойчивого развития ГЭС. Романос Петросян
3 августа в «Электрических сетях Армении» ОАО под руководством временного управляющего прошло расширенное рабочее совещание, в котором приняли участие заместители генерального директора, директора филиалов, руководящий состав департамента электрификации и обслуживания города Ереван, а также руководители эксплуатационных районов.
В начале обсуждения управляющий сообщил, что на днях в Министерстве территориального управления и инфраструктур прошло общественное слушание. В ближайшие недели Правительство признает общественные интересы в отношении 100% акций (долей) ОАО «Электрические сети Армении». В установленном порядке будет проведена оценка рыночной стоимости, владельцы будут официально уведомлены, получат компенсацию, после чего компания получит государственную регистрацию как 100% государственная собственность.
В ходе совещания было подчеркнуто, что хотя средняя продолжительность выполнения плановых работ в распределительной сети сократилась, однако с точки зрения эффективности проводимых работ и контроля все еще существуют проблемы.
Временный управляющий отметил, что все инспекторы обязаны быть доступны для граждан 24 часа в сутки и быстро реагировать на все аварийные ситуации, обеспечивая бесперебойное электроснабжение абонентов и надлежащее информирование о аварийных и плановых работах.
Работы по восстановлению после аварий должны проводиться так, чтобы предоставлялись не временные, а окончательные и эффективные решения, предотвращающие возможное повторение аварий.
Обсуждалось огромное количество заявок новых абонентов на подключение к распределительной сети, что также во многом обусловлено значительным снижением тарифов на подключение в конце апреля (до 40%). За последние 2 месяца к распределительной сети подключилось около 2500 новых абонентов, что на около 35% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Работы по подключению новых абонентов в настоящее время проводятся различными способами, включая через подрядные организации, с использованием собственных ресурсов компании, а также по вновь заключенным контрактам на подключение.
Временный управляющий ОАО «Электрические сети Армении» Романос Петросян также обратил внимание на недавнюю аварию на кабельной линии на улице имени царя Папа в Ереване, по которой в ОАО «Электрические сети» проводится внутреннее расследование.
ОАО «Электрические сети Армении» будет последовательно следить за надлежащим выполнением работ по благоустройству, проводимым во всех общинах РА, чтобы предотвратить повреждение принадлежащих компании электрических кабелей и возможные аварии, возникающие в результате этого.
Подводя итоги рабочего совещания, Романос Петросян отметил: «Мы трансформируем этап кризисного управления в ОАО «Электрические сети Армении» в масштабный процесс устойчивого развития с сегодняшнего дня».