Օգոստոսի 3-ը ՀԷՑ-ի կայուն զարգացման նոր շրջափուլի սկիզբ պետք է լինի. Ռոմանոս Պետրոսյան
Օգոստոսի 3-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ժամանակավոր կառավարչի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին գլխավոր տնօրենի տեղակալները, մասնաճյուղերի տնօրենները, Երևան քաղաքի էներգաիրացման և սպասարկման դեպարտամենտի ղեկավար կազմը, ինչպես նաև շահագործման շրջանների ղեկավարները։
Քննարկման սկզբում կառավարիչը տեղեկացրեց, որ օրերս Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանրային լսում։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Կառավարությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի (բաժնեմասի) նկատմամբ հանրային գերակա շահ կճանաչի։ Սահմանված կարգով կիրականացվի շուկայական արժեքի գնահատում, սեփականատերերը պաշտոնապես կծանուցվեն, կստանան փոխհատուցում, որից հետո ընկերությունը պետական գրանցում կստանա՝ որպես 100% պետական սեփականություն։
Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ թեև բաշխման ցանցում պլանային աշխատանքների իրականացման միջին տևողությունը կրճատվել է, սակայն իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության և վերահսկողության տեսանկյունից դեռևս կան խնդիրներ։
Ժամանակավոր կառավարիչը նշել է, որ բոլոր տեսուչները պարտավոր են 24 ժամ հասանելի լինել քաղաքացիներին և արագ արձագանքել բոլոր վթարների դեպքում՝ ապահովելով բաժանորդների անխափան էլեկտրամատակարարումը և պատշաճ իրազեկումը՝ վթարային և պլանային աշխատանքների վերաբերյալ։
Վթարավերականգնողական աշխատանքները պետք է իրականացվեն այնպես, որ տրվեն ոչ թե ժամանակավոր, այլ վերջնական և արդյունավետ լուծումներ՝ կանխարգելելով վթարների հնարավոր կրկնությունը։
Քննարկվեց նոր բաժանորդների՝ բաշխման ցանցին միանալու հայտերի ահռելի քանակը, ինչը մեծապես պայմանավորված է նաև ապրիլի վերջերին նոր բաժանորդ դառնալու սակագների էական նվազեցմամբ (մինչև 40%)։ Վերջին 2 ամսվա ընթացքում շուրջ 2500 նոր բաժանորդ է միացել բաշխման ցանցին, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է շուրջ 35%-ով։
Նոր բաժանորդների ցանցին միացման աշխատանքներն այս պահին իրականացվում են տարբեր եղանակներով, այդ թվում՝ կապալառու ընկերությունների միջոցով, ընկերության սեփական կարողություններով, ինչպես նաև նոր կնքված կապալի պայմանագրերով։
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը նաև անդրադարձել է օրերս Երևանի Պապ թագավորի անվան փողոցում տեղի ունեցած մալուխագծի վթարին, որի առնչությամբ ՀԷՑ-ում ներքին հետաքննություն է իրականացվում։
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն հետևողական է լինելու ՀՀ բոլոր համայնքներում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների պատշաճ իրականացմանը՝ կանխելու ընկերության սեփականության հանդիսացող էլեկտրամալուխների վնասումը և դրանց հետևանքով առաջացող հնարավոր վթարները։
Ամփոփելով աշխատանքային խորհրդակցությունը՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է. ««Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ճգնաժամային կառավարման շրջափուլն այսօրվանից փոխակերպում ենք կայուն զարգացման մասշտաբային գործընթացի»։

August 3 should mark the beginning of a new phase in the sustainable development of the HEC. Romanos Petrosyan
04-08-2026 17:55 Armenia Press release
On August 3, an extended working consultation was held at "Armenian Electric Networks" CJSC under the leadership of the temporary manager, attended by the deputy directors, branch directors, the management team of the energy supply and service department of Yerevan, as well as the heads of the operational areas.
At the beginning of the discussion, the manager informed that recently a public hearing took place at the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. In the coming weeks, the Government will recognize the public interest in the 100% shares (equity) of "Armenian Electric Networks" CJSC. A market value assessment will be conducted in accordance with the established procedure, the owners will be officially notified, and they will receive compensation, after which the company will be registered as 100% state property.
During the consultation, it was emphasized that although the average duration of planned work in the distribution network has been reduced, there are still issues regarding the efficiency and control of the ongoing works.
The temporary manager noted that all inspectors are required to be available to citizens 24 hours a day and to respond quickly to all emergencies, ensuring uninterrupted electricity supply to subscribers and proper notification regarding emergency and planned works.
Emergency recovery works should be carried out in such a way that not temporary but final and effective solutions are provided, preventing the possible recurrence of emergencies.
The enormous number of applications from new subscribers to connect to the distribution network was discussed, which is largely due to the significant reduction in tariffs for becoming a new subscriber at the end of April (up to 40%). In the last two months, about 2500 new subscribers have joined the distribution network, which is an increase of about 35% compared to the same period last year.
The work of connecting new subscribers to the network is currently being carried out in various ways, including through contracting companies, the company's own resources, as well as newly signed contracting agreements.
The temporary manager of "HETC" CJSC, Romanos Petrosyan, also referred to the recent cable line accident on Pap King Street in Yerevan, regarding which an internal investigation is being conducted at HETC.
"HETC" CJSC will be consistent in ensuring the proper implementation of improvement works carried out in all communities of the Republic of Armenia to prevent damage to the electric cables owned by the company and the possible accidents resulting from them.
Summarizing the working consultation, Romanos Petrosyan stated: "We are transforming the crisis management phase at 'Armenian Electric Networks' CJSC into a large-scale process of sustainable development starting today."