Անընդունելի վարքագիծ է, ատելության խոսք տարածող է, պետք է իրավական հետևանքներ առաջացնի. Վարդևանյանը՝ Չախոյանի մասին
05-08-2026 19:25 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am  Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի գործընկերներ, եթե ելույթս քիչ առաջ լիներ, մի քանի այլ շեշտադրումներից կսկսեի, բայց ինձնից առաջ ելույթ ունեցող ՀՀ ԱԺ պատգամավորն ատելության խոսք տարածող է: Այս մասին ասել է ԱԺ փոխնախագահի թեկնածու, «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևյանը՝ խոսելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Չախոյանի մասին:
«Հասարակությանը պառակտող հայտարարություններ անող է: Ընդհանրապես անընդունելի վարքագիծ է դա, ըստ էության: Այն, որ դա իրավական հետևանքներ պետք է առաջացնի՝ միանշանակ է»,-նշել է նա:
Տեղեկացնենք, որ ավելի վաղ Չախոյանն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին դիմել էր ավազանի անունով, ընդդիմադիրներ ուժերին կոչել «ֿպատերազմի եռագլուխ կուսակցություն» և անդրադարձել Սամվել Կարապետյանի՝ «չտես, գյորմամիշ են, ուզում են մի բան կառավարեն իրենց կյանքում, հիմա տալիս ենք, թող կառավարեն» հայտարարությանը:
«Մենք ենք գյորմամիշը, թե՞ դուք, որ ՀԷՑ-ի միջոցով, զորամասերի վրա հավելագրումներ էիք անում: Մենք ենք գյորմամիշը, թե՞ դուք, որ ՀԷՑ-ի միջոցով հավելագրումների էիք անում մանկապարտեզների վրա»,-ասել է Չախոյանը:

It is unacceptable behavior, it spreads hate speech, and it should have legal consequences. Vardevanyan on Chakhoyan.
05-08-2026 19:25 Armenia Politics
tert.am  Dear compatriots, esteemed colleagues, if my speech had been a little earlier, I would have started with a few other emphases, but the member of the National Assembly of the Republic of Armenia who spoke before me is spreading hate speech. This was stated by the candidate for the vice-presidency of the National Assembly, MP Aram Vardevyan from the "Strong Armenia" faction, speaking about MP Taron Chakhoyan from the "Civil Contract" faction:
"He is making statements that divide society. This behavior is generally unacceptable, in essence. It is clear that this should have legal consequences," he noted.
It should be noted that earlier, Chakhoyan had addressed the Catholicos of All Armenians by name, calling the opposition forces a "triangular party of war" and referring to Samvel Karapetyan's statement, "Look, they are gormamish, they want to manage something in their lives, now we give it to them, let them manage."
"Are we the gormamish, or are you, who were making additions through HEC to the military units? Are we the gormamish, or are you, who were making additions through HEC to the kindergartens?" Chakhoyan said.