Պուտինը արձակել է Դոնբասի «լիակատար ազատագրման» հրամանը, Ուկրաինային կհաջողվի՞ ձախողել այդ ծրագիրը
1in.am Օգոստոսի 5-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է պաշտպանության նախարարության ղեկավար կազմի հետ։ Տեղեկատվությունը տարածել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Հանդիպմանը ՌԴ նախագահը հայտարարել է կադրային նոր նշանակումների մասին։ «Պաշտպանության նախարարի առաջարկությամբ թիկունքային բոլոր ծառայությունները մեկ ձեռքում կենտրոնացնելու որոշում է ընդունվել, և այդ ուղղությամբ պաշտոնի է նշանակվել, ես նման որոշում եմ կայացրել, Վալերի Սոլոդչուկը»,- ասել է Պուտինը։ Մինչ այդ պաշտոնին նշանակվելը Սոլոդչուկը հանդիսացել է «Կենտրոն» զորամիավորման հրամանատարը։
Այդ պաշտոնում ՌԴ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Իվանաևը։ Ռուսաստանի նախագահի ներկայացմամբ՝ «Կենտրոն» զորամիավորը «կատարում է ամենակարեւոր, պատասխանատու խնդիրը՝ «Դոնեցկի ժողովրդավարական հանրապետության» ազատագրումը, և հարցը, թե ով կգլխավորի այն, ով է լինելու հրամանատարը, շարքային» չէ։ Պուտինը բառացիորեն հետևյալն է ասել․ «Ես խնդրում եմ, որ Անդրեյ Սերգեևիչ Իվանաևը անցնի այդ աշխատանքին, այդ տեղամասը»։
Փաստացի Ռուսաստանի նախագահը խոստովանել է, որ Դոնեցկի մարզի «ամբողջական ազատագրումը» այդ ուղղության նախկին հրամանատարի օրոք չի ստացվել, այդ իսկ պատճառով գեներալ Սոլոդչուկը նշանակվել է զորքերի թիկունքի պետ, իսկ նրա փոխարեն նշանակվել է Անդրեյ Իվանաևը։
Հետաքրքրական է, որ նույն՝ «Կենտրոն» զորամիավորման շտաբի պետ Դենիս Լյամինը Պուտինի հրամանագրով նշանակվել է ՌԴ ԶՈՒ Անօդաչու համակարգերի զորքերի հրամանատար։ Այդ զորատեսակը նոր է ստեղծվել և գտնվում է կազմավորման փուլում, իսկ հրամանատարի հարցում, ինչպես ՌԴ նախագահն է պարզաբանել, քննարկումներ են եղել, «թե ով է այդ բնագավառում իրեն ավելի լավ դրսևորել»։ Նրա խոսքերով՝ «այդ ասպարեզում ավելի որակավորված մասնագետներից մեկը» Լյամինն է։
Ուկրաինայի դեմ պատերազմող զորքերի հրամանատարական կազմում ՌԴ նախագահի կատարած փոփոխությունները և փոխատեղությունները հուշում են, որ առաջիկայում Ռուսաստանը Դոնեցկի ուղղությամբ լայնածավալ գործողություններ է սկսելու։ Ռուս-ուկրաինական զինված հակամարտության բանակցային կարգավորման «նախաձեռնությունների» մասին տեղեկատվական արտայոսքերի համատեքստում Պուտինի այդ նախաձեռնությունը հասկանալի է, լրանում է Անքորիջի գագաթաժողովի մեկ տարին, բայց ուկրաինական զորքերը Դոնեցկի մարզից դուրս չեն բերվել, իսկ Ռուսաստանին չի հաջողվել «ազատագրել «ԴԺՀ»-ն»։
Եթե Ռուսաստանին հաջողվի ռազմական նոր գործողությունների արդյունքում հասնել Դոնբասի «լիակատար և վերջնական ազատազրկմանը», ապա բանակցությունները կիմաստազրկվեն։ Նույն օրը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հրապարակայնացրել է, որ Ռուսաստանի ԿԲ սառեցված ակտիվների շահաբաժնի հաշվին Ուկրաինային լրացուցիչ 1, 4 միլիարդ եվրո է տրամադրվել՝ ամրապնդելու պաշտպանունակությունը։ Ուկրաինային կհաջողվի՞ ձախողել Դոնբասը և այլ տարածքներ օկուպացնելու ՌԴ նախագահի ծրագիրը։

Путин отдал приказ о «полном освобождении» Донбасса, удастся ли Украине сорвать этот план?
1in.am 5 августа президент Российской Федерации Владимир Путин встретился с руководством Министерства обороны. Информацию распространила пресс-служба Кремля. На встрече президент РФ объявил о новых кадровых назначениях. «По предложению министра обороны принято решение сосредоточить все тыловые службы в одних руках, и на эту должность назначен, я принял такое решение, Валерий Солодчук», - сказал Путин. До назначения на эту должность Солодчук был командиром соединения «Центр».
На эту должность указом президента РФ назначен генерал-полковник Андрей Иванов. По представлению президента России, «Центр» выполняет важнейшую, ответственную задачу - освобождение «Донецкой народной республики», и вопрос о том, кто будет ее возглавлять, кто будет командиром, не рядовой. Путин буквально сказал: «Я прошу, чтобы Андрей Сергеевич Иванов приступил к этой работе, к этому участку».
Фактически президент России признал, что «полное освобождение» Донецкой области при прежнем командире не удалось, именно поэтому генерал Солодчук назначен начальником тыла войск, а вместо него назначен Андрей Иванов.
Интересно, что тот же самый начальник штаба соединения «Центр» Денис Лямин указом Путина назначен командиром войск беспилотных систем ВС РФ. Этот род войск только что создан и находится на стадии формирования, а по вопросу командования, как пояснил президент РФ, были обсуждения, «кто лучше себя проявил в этой области». По его словам, «один из более квалифицированных специалистов в этой сфере - это Лямин».
Изменения и перестановки в командовании войск, участвующих в войне против Украины, которые провел президент РФ, наводят на мысль, что в ближайшее время Россия начнет масштабные операции в Донецком направлении. В контексте информационных утечек о «инициативах» по переговорному урегулированию российско-украинского вооруженного конфликта эта инициатива Путина понятна, завершается год с саммита в Анкориже, но украинские войска не были выведены из Донецкой области, и России не удалось «освободить «ДНР»».
Если России удастся в результате новых военных действий достичь «полного и окончательного освобождения» Донбасса, то переговоры потеряют смысл. В тот же день президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен обнародовала, что за счет замороженных активов ЦБ России Украине дополнительно выделено 1,4 миллиарда евро для укрепления обороноспособности. Удастся ли Украине сорвать планы президента РФ по оккупации Донбасса и других территорий?