Պուտինը արձակել է Դոնբասի «լիակատար ազատագրման» հրամանը, Ուկրաինային կհաջողվի՞ ձախողել այդ ծրագիրը
1in.am Օգոստոսի 5-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է պաշտպանության նախարարության ղեկավար կազմի հետ։ Տեղեկատվությունը տարածել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Հանդիպմանը ՌԴ նախագահը հայտարարել է կադրային նոր նշանակումների մասին։ «Պաշտպանության նախարարի առաջարկությամբ թիկունքային բոլոր ծառայությունները մեկ ձեռքում կենտրոնացնելու որոշում է ընդունվել, և այդ ուղղությամբ պաշտոնի է նշանակվել, ես նման որոշում եմ կայացրել, Վալերի Սոլոդչուկը»,- ասել է Պուտինը։ Մինչ այդ պաշտոնին նշանակվելը Սոլոդչուկը հանդիսացել է «Կենտրոն» զորամիավորման հրամանատարը։
Այդ պաշտոնում ՌԴ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Իվանաևը։ Ռուսաստանի նախագահի ներկայացմամբ՝ «Կենտրոն» զորամիավորը «կատարում է ամենակարեւոր, պատասխանատու խնդիրը՝ «Դոնեցկի ժողովրդավարական հանրապետության» ազատագրումը, և հարցը, թե ով կգլխավորի այն, ով է լինելու հրամանատարը, շարքային» չէ։ Պուտինը բառացիորեն հետևյալն է ասել․ «Ես խնդրում եմ, որ Անդրեյ Սերգեևիչ Իվանաևը անցնի այդ աշխատանքին, այդ տեղամասը»։
Փաստացի Ռուսաստանի նախագահը խոստովանել է, որ Դոնեցկի մարզի «ամբողջական ազատագրումը» այդ ուղղության նախկին հրամանատարի օրոք չի ստացվել, այդ իսկ պատճառով գեներալ Սոլոդչուկը նշանակվել է զորքերի թիկունքի պետ, իսկ նրա փոխարեն նշանակվել է Անդրեյ Իվանաևը։
Հետաքրքրական է, որ նույն՝ «Կենտրոն» զորամիավորման շտաբի պետ Դենիս Լյամինը Պուտինի հրամանագրով նշանակվել է ՌԴ ԶՈՒ Անօդաչու համակարգերի զորքերի հրամանատար։ Այդ զորատեսակը նոր է ստեղծվել և գտնվում է կազմավորման փուլում, իսկ հրամանատարի հարցում, ինչպես ՌԴ նախագահն է պարզաբանել, քննարկումներ են եղել, «թե ով է այդ բնագավառում իրեն ավելի լավ դրսևորել»։ Նրա խոսքերով՝ «այդ ասպարեզում ավելի որակավորված մասնագետներից մեկը» Լյամինն է։
Ուկրաինայի դեմ պատերազմող զորքերի հրամանատարական կազմում ՌԴ նախագահի կատարած փոփոխությունները և փոխատեղությունները հուշում են, որ առաջիկայում Ռուսաստանը Դոնեցկի ուղղությամբ լայնածավալ գործողություններ է սկսելու։ Ռուս-ուկրաինական զինված հակամարտության բանակցային կարգավորման «նախաձեռնությունների» մասին տեղեկատվական արտայոսքերի համատեքստում Պուտինի այդ նախաձեռնությունը հասկանալի է, լրանում է Անքորիջի գագաթաժողովի մեկ տարին, բայց ուկրաինական զորքերը Դոնեցկի մարզից դուրս չեն բերվել, իսկ Ռուսաստանին չի հաջողվել «ազատագրել «ԴԺՀ»-ն»։
Եթե Ռուսաստանին հաջողվի ռազմական նոր գործողությունների արդյունքում հասնել Դոնբասի «լիակատար և վերջնական ազատազրկմանը», ապա բանակցությունները կիմաստազրկվեն։ Նույն օրը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հրապարակայնացրել է, որ Ռուսաստանի ԿԲ սառեցված ակտիվների շահաբաժնի հաշվին Ուկրաինային լրացուցիչ 1, 4 միլիարդ եվրո է տրամադրվել՝ ամրապնդելու պաշտպանունակությունը։ Ուկրաինային կհաջողվի՞ ձախողել Դոնբասը և այլ տարածքներ օկուպացնելու ՌԴ նախագահի ծրագիրը։

Putin has issued an order for the "complete liberation" of Donbas; will Ukraine succeed in thwarting this plan?
05-08-2026 19:04 Politics
1in.am On August 5, Russian President Vladimir Putin met with the leadership of the Ministry of Defense. The information was disseminated by the Kremlin's press service. During the meeting, the President of the Russian Federation announced new personnel appointments. “By the proposal of the Minister of Defense, a decision has been made to centralize all rear services in one hand, and in this direction, I have appointed Valery Solodchuk to the position,” said Putin. Prior to this appointment, Solodchuk was the commander of the "Center" military group.
In this position, General-Lieutenant Andrey Ivanayev has been appointed by the decree of the President of the Russian Federation. According to the President of Russia, the "Center" military group "is carrying out the most important, responsible task - the liberation of the 'Donetsk People's Republic', and the question of who will lead it, who will be the commander, is not ordinary." Putin literally stated: “I ask that Andrey Sergeyevich Ivanayev take on this work, this sector.”
Essentially, the President of Russia has admitted that the "complete liberation" of the Donetsk region has not been achieved under the previous commander in that direction, which is why General Solodchuk has been appointed as the head of the rear troops, and Andrey Ivanayev has been appointed in his place.
It is interesting that the same Chief of Staff of the "Center" military group, Denis Lyamin, has been appointed as the commander of the UAV troops of the Russian Armed Forces by Putin's decree. This type of troops has just been created and is in the formation phase, and regarding the commander, as the President of the Russian Federation clarified, discussions have taken place about "who has performed better in this field." According to him, "one of the more qualified specialists in this area is Lyamin."
The changes and relocations made by the President of Russia in the command structure of the troops fighting against Ukraine suggest that Russia will soon begin large-scale operations in the Donetsk direction. In the context of the informational statements about the "initiatives" for the negotiation settlement of the Russian-Ukrainian armed conflict, Putin's initiative is understandable, as it marks the one-year anniversary of the Anchorage summit, but Ukrainian troops have not been withdrawn from the Donetsk region, and Russia has not succeeded in "liberating the 'DPR'."
If Russia manages to achieve the "incomplete and final liberation" of Donbas as a result of new military operations, then negotiations will become meaningless. On the same day, European Commission President Ursula von der Leyen publicly announced that an additional 1.4 billion euros has been provided to Ukraine from the frozen assets of the Russian Central Bank to strengthen its defense capabilities. Will Ukraine succeed in thwarting the Russian President's plan to occupy Donbas and other territories?