Պատմական Հայաստանի գոյությունը չի նսեմացնում Իրական Հայաստանի գոյությունը. Նազելի Բաղդասարյան
armtimes.com «Առավոտից երեկո կրկնում եք, որ լեգիտիմ իշխանություն չէ, ձայները գողացել եք և ծափահարում եք: Բայց ծափահարության մասին խոսելիս ինձ համար առնվազն տարակուսելի է, երբ երկրի նախագահը խոսում էր, և ձեր կողմից արձագանք չկար: Երկրի նախագահը ՔՊ-ից չէ, երկրի սիմվոլ է. դա հարգանքի նշան է»:
Այս մասին Ազգային ժողովի օգոստոսի 5-ի նիստի ժամանակ ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը տարակուսելի է համարում այն, թե ինչու ԱԺ պատգամավորները չեն հարգում օրենքը. երդման արարողության ժամանակ ոտքի չեն կանգնում, երկրի օրհներգի ժամանակ ձեռքը չեն դնում սրտին։
«Դա ՔՊ-ի հիմնը չէ, դա ՀՀ օրհներգն է: Պետական արարողակարգով ընդունված է, որ ձեռքը պետք է դնել սրտին, որովհետև հիմնը բխում է սրտից: Իհարկե հասկանում եմ, որ ձեր ականջներում արձագանքում է Ալեքսանդրովի Великая держава-ն, բայց Հայաստանի հիմնը այլ է, ընկերնե՛ր։
Այդ մասին խոսում է այն, որ ԱԺ դահլիճում այն մարդիկ, որոնք օժտված են առաջնային մանդատով, չեն հարգում օրենքը: Այս մարդկանց այստեղ լինելը պայմանավորված է մեկ կարևոր առաքելությամբ, գործառույթով: Այս մարդիկ եկել են այստեղ, որպեսզի իրենց համոզմունքը ներկայացնեն և փաստեն, որ ջատագովն են չպետության, պետության չգոյության»,- նշել է պատգամավորը։
Եզրափակելով ելույթը՝ Նազելի Բաղդասարյանն անդրադարձել է պատմական և Իրական Հայաստանի մասին քննարկումներին, որոնք, ըստ նրա, չեն հակադրվում. «Պատմական Հայաստանի գոյությունը չի նսեմացնում Իրական Հայաստանի գոյությունը, այն Հայաստանի, որտեղ ես և դուք ապրում ենք: Եվ ուրեմն որպես աքսիոմ ընդունե՛ք, հիշե՛ք, ձեր մանթրան փոխե՛ք՝ հայրենիքը պետություն է, և պետք չէ փնտրել երազանքի հայրենիք, որովհետև մեր հայրենիքը ՀՀ-ն է, որտեղ ապրում ենք»:

Историческое существование Армении не умаляет существование Современной Армении. Назели Багдасарян
armtimes.com «С утра до вечера вы повторяете, что это нелегитимная власть, вы украли голоса и аплодируете. Но когда речь идет об аплодисментах, для меня по меньшей мере странно, когда президент страны говорил, и с вашей стороны не было реакции. Президент страны не из КП, он символ страны. Это знак уважения»:
Об этом на заседании Национального собрания 5 августа заявила депутат фракции «Гражданский договор» Назели Багдасарян:
Депутат считает странным, почему депутаты НС не уважают закон: во время церемонии присяги не встают, во время гимна страны не кладут руку на сердце.
«Это не гимн КП, это гимн РА. По государственному протоколу принято класть руку на сердце, потому что гимн исходит из сердца. Конечно, я понимаю, что в ваших ушах звучит Великая держава Александрова, но гимн Армении другой, друзья.»
Об этом говорит то, что в зале НС люди, обладающие первичным мандатом, не уважают закон. Присутствие этих людей здесь обусловлено одной важной миссией, функцией. Эти люди пришли сюда, чтобы представить свои убеждения и доказать, что они сторонники не-государства, отсутствия государства», - отметила депутат.
Подводя итог выступлению, Назели Багдасарян затронула обсуждения о исторической и Реальной Армении, которые, по ее словам, не противоречат друг другу. «Существование исторической Армении не умаляет существование Реальной Армении, той Армении, где живем я и вы. И поэтому примите как аксиому, помните, измените свой мантру: родина - это государство, и не нужно искать страну мечты, потому что наша родина - это РА, где мы живем»: