Լայպցիգի օդանավակայանում «անհայտ պայթուցիկ սարքով դրոն». սկսվել է հետաքննությունը
auroranews.am  Դրեզդենի գլխավոր դատախազությունը և Սաքսոնիայի քրեական գործերով հողային վարչությունն իրենց վրա են վերցրել Գերմանիայի Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքի հետ կապված միջադեպի հետաքննությունը: Այս մասին ասվում է գերմանական տարածաշրջանի վարչակազմի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչություններում հաստատել են, որ անցած գիշեր օդանավակայանի անվտանգության գոտում՝ հարավային թռիչքուղու կողքին, աշխատակիցներից մեկը հայտնաբերել է «անհայտ պայթուցիկ սարքով դրոն»: Դաշնային ոստիկանության փորձագետներն ուսումնասիրել են այն և հեռացրել:
«Ըստ ենթադրության՝ երկրորդ չբացահայտված թռչող օբյեկտը բախվել է բեռնատար ինքնաթիռին այն բանից հետո, երբ վերջինս թռիչքուղու փակման պատճառով գնացել է երկրորդ պտույտին: Հանովերում մեքենայի վայրէջքից հետո հայտնաբերվել են չնչին վնասվածքներ», - նշվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք՝ Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանը գիշերը ժամանակավորապես դադարեցրել էր իր աշխատանքը: Այժմ վայրէջքների և թռիչքների համար օգտագործվում է միայն հյուսիսային թռիչքուղին, հարավայինը նախկինի պես փակ է:  «Օդանավակայանի ուղևորների և աշխատակիցների կյանքին ու առողջությանը սպառնալիք չկա: Ուղևորների համար օդային հաղորդակցությունը սահմանափակված չէ»

В аэропорту Лейпцига «неизвестное взрывное устройство на дроне». Начато расследование.
auroranews.am  Генеральная прокуратура Дрездена и земельное управление уголовных дел Саксонии взяли на себя расследование инцидента с беспилотным летательным аппаратом в аэропорту Лейпциг/Халле в Германии. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте администрации германского региона.
В ведомствах подтвердили, что прошлой ночью в зоне безопасности аэропорта, рядом с южной взлетной полосой, один из сотрудников обнаружил «дрон с неизвестным взрывным устройством»: Эксперты федеральной полиции изучили его и удалили.
«По предположению, второй неустановленный летательный объект столкнулся с грузовым самолетом после того, как последний ушел на второй круг из-за закрытия взлетной полосы. После приземления в Ганновере были обнаружены незначительные повреждения», - отмечается в заявлении.
Напомним, что аэропорт Лейпциг/Халле временно приостановил свою работу ночью. В настоящее время для посадок и взлетов используется только северная взлетная полоса, южная по-прежнему закрыта.  «Угроза жизни и здоровью пассажиров и сотрудников аэропорта отсутствует. Ограничений на воздушное сообщение для пассажиров нет»