Լայպցիգի օդանավակայանում «անհայտ պայթուցիկ սարքով դրոն». սկսվել է հետաքննությունը
auroranews.am  Դրեզդենի գլխավոր դատախազությունը և Սաքսոնիայի քրեական գործերով հողային վարչությունն իրենց վրա են վերցրել Գերմանիայի Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքի հետ կապված միջադեպի հետաքննությունը: Այս մասին ասվում է գերմանական տարածաշրջանի վարչակազմի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչություններում հաստատել են, որ անցած գիշեր օդանավակայանի անվտանգության գոտում՝ հարավային թռիչքուղու կողքին, աշխատակիցներից մեկը հայտնաբերել է «անհայտ պայթուցիկ սարքով դրոն»: Դաշնային ոստիկանության փորձագետներն ուսումնասիրել են այն և հեռացրել:
«Ըստ ենթադրության՝ երկրորդ չբացահայտված թռչող օբյեկտը բախվել է բեռնատար ինքնաթիռին այն բանից հետո, երբ վերջինս թռիչքուղու փակման պատճառով գնացել է երկրորդ պտույտին: Հանովերում մեքենայի վայրէջքից հետո հայտնաբերվել են չնչին վնասվածքներ», - նշվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք՝ Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանը գիշերը ժամանակավորապես դադարեցրել էր իր աշխատանքը: Այժմ վայրէջքների և թռիչքների համար օգտագործվում է միայն հյուսիսային թռիչքուղին, հարավայինը նախկինի պես փակ է:  «Օդանավակայանի ուղևորների և աշխատակիցների կյանքին ու առողջությանը սպառնալիք չկա: Ուղևորների համար օդային հաղորդակցությունը սահմանափակված չէ»

At Leipzig airport, "drone with unidentified explosive device." An investigation has been launched.
auroranews.am The Dresden Public Prosecutor's Office and the Saxony Criminal Investigation Department have taken over the investigation into the incident involving a drone at Germany's Leipzig/Halle Airport. This is stated in a statement published on the website of the regional administration in Germany.
The authorities have confirmed that last night, in the airport's security zone, next to the southern runway, an employee discovered an "unknown explosive device drone": Federal police experts examined it and removed it.
"It is assumed that a second unidentified flying object collided with a cargo plane after the latter went around for a second landing due to the closure of the runway. Minor damages were found after the vehicle landed in Hanover," the statement mentions.
Let us remind you that Leipzig/Halle Airport temporarily suspended its operations last night. Currently, only the northern runway is being used for landings and takeoffs, while the southern one remains closed as before. "There is no threat to the life and health of airport passengers and staff. Air traffic for passengers is not restricted."