Ուկրաինայի գործընկերներից ստացվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը կրճատվել է. Զելենսկի
1lurer.am Ուկրաինայի գործընկերներից ստացվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը 2025 թվականի համեմատ կրճատվել է մեկ երրորդով, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին զինվորական և պետական ​​պաշտոնյաների հետ հանդիպումից հետո։
«Ցավոք, այս տարի գործընկերներից հակահրթիռային զենքի մատակարարումները զգալիորեն նվազել են։ Մատակարարվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը 2025 թվականի համեմատ կրճատվել է մեկ երրորդով»,- ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ դա վերաբերում է ոչ միայն ամառային ժամանակահատվածին, այլև 2026 թվականի ամբողջ առաջին եռամսյակին։
«Մեր գործընկերներն ունեն հրթիռներ։ Կարևոր է, որ անհրաժեշտ քաղաքական որոշումներ կայացվեն մատակարարումների և արտադրական գործընթացների արագացման, մասնավորապես՝ Ուկրաինայում տեղակայման վերաբերյալ։ Դա կարող է զգալիորեն աջակցել ոչ միայն մեր երկրին, այլև կյանքի գլոբալ պաշտպանությանը»,- ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։
Օգոստոսի 5-ին ռուսական զորքերն Ուկրաինային հարվածել են չորս «Զիրկոն/Օնիքս» հակաօդային հրթիռով, 24 «Իսկանդեր-Մ/Ս-400» բալիստիկ հրթիռով և 115 անօդաչու թռչող սարքով, հայտարարել է Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը։ Նրանց առավոտյան հաղորդագրության համաձայն՝ ոչ մի հրթիռ չի խոցվել։

The number of air defense system missiles received from Ukraine's partners has decreased, Zelensky said.
05-08-2026 18:50 Ukraine Politics
1lurer.am The number of air defense system missiles received from Ukraine's partners has decreased by one third compared to 2025, announced Ukrainian President Volodymyr Zelensky after a meeting with military and state officials.
«Unfortunately, this year the supply of anti-missile weapons from partners has significantly decreased. The number of air defense system missiles supplied has decreased by one third compared to 2025,» Zelensky said.
According to him, this applies not only to the summer period but also to the entire first quarter of 2026.
«Our partners have missiles. It is important that necessary political decisions are made to accelerate the supply and production processes, particularly regarding deployment in Ukraine. This can significantly support not only our country but also global defense of life,» emphasized the Ukrainian president.
On August 5, Russian troops struck Ukraine with four "Zircon/Onyx" anti-aircraft missiles, 24 "Iskander-M/S-400" ballistic missiles, and 115 unmanned aerial vehicles, reported the Ukrainian Air Force. According to their morning report, no missiles were intercepted.