Ուկրաինայի գործընկերներից ստացվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը կրճատվել է. Զելենսկի
1lurer.am Ուկրաինայի գործընկերներից ստացվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը 2025 թվականի համեմատ կրճատվել է մեկ երրորդով, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին զինվորական և պետական ​​պաշտոնյաների հետ հանդիպումից հետո։
«Ցավոք, այս տարի գործընկերներից հակահրթիռային զենքի մատակարարումները զգալիորեն նվազել են։ Մատակարարվող ՀՕՊ համակարգի հրթիռների քանակը 2025 թվականի համեմատ կրճատվել է մեկ երրորդով»,- ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ դա վերաբերում է ոչ միայն ամառային ժամանակահատվածին, այլև 2026 թվականի ամբողջ առաջին եռամսյակին։
«Մեր գործընկերներն ունեն հրթիռներ։ Կարևոր է, որ անհրաժեշտ քաղաքական որոշումներ կայացվեն մատակարարումների և արտադրական գործընթացների արագացման, մասնավորապես՝ Ուկրաինայում տեղակայման վերաբերյալ։ Դա կարող է զգալիորեն աջակցել ոչ միայն մեր երկրին, այլև կյանքի գլոբալ պաշտպանությանը»,- ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։
Օգոստոսի 5-ին ռուսական զորքերն Ուկրաինային հարվածել են չորս «Զիրկոն/Օնիքս» հակաօդային հրթիռով, 24 «Իսկանդեր-Մ/Ս-400» բալիստիկ հրթիռով և 115 անօդաչու թռչող սարքով, հայտարարել է Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը։ Նրանց առավոտյան հաղորդագրության համաձայն՝ ոչ մի հրթիռ չի խոցվել։

Количество ракет системы ПВО, поступающих от партнеров Украины, сократилось. Зеленский
1lurer.am Количество ракет системы ПВО, получаемых от партнеров Украины, сократилось на одну треть по сравнению с 2025 годом, заявил президент Украины Владимир Зеленский после встречи с военными и государственными чиновниками.
«К сожалению, в этом году поставки противоракетного оружия от партнеров значительно сократились. Количество поставляемых ракет системы ПВО сократилось на одну треть по сравнению с 2025 годом», - сказал Зеленский.
По его словам, это касается не только летнего периода, но и всего первого квартала 2026 года.
«Наши партнеры имеют ракеты. Важно, чтобы были приняты необходимые политические решения по ускорению поставок и производственных процессов, в частности, по размещению в Украине. Это может значительно поддержать не только нашу страну, но и глобальную защиту жизни», - подчеркнул президент Украины.
5 августа российские войска нанесли удар по Украине четырьмя противоракетами «Циркон/Оникс», 24 баллистическими ракетами «Искандер-М/S-400» и 115 беспилотными летательными аппаратами, сообщили Военно-воздушные силы Украины. По их утреннему сообщению, ни одна ракета не была сбита.