Իսրայելի զինուժը խուզարկություններ է իրականացրել Քալանդիայի փախստականների ճամբարում
azatutyun.am Իսրայելի զինված ուժերը խուզարկություններ են իրականացրել Քալանդիայի պաղեստինյան փախստականների ճամբարում, որը գտնվում է Երուսաղեմի հարևանությամբ։
France Press-ի լրագրողները տեսել են, թե ինչպես շուրջ մեկ տասնյակ զրահապատ ռազմական մեքենաներ մուտք են գործել Արևմտյան ափի օկուպացված տարածքում գտնվող ճամբար։ Իսրայելցի զինվորականները լրագրողներին և բնակիչներին չեն թույլատրել մուտք գործել տարածք։
Իսրայելի պաշտպանության նախարարության՝ պաղեստինյան տարածքներում քաղաքացիական հարցերով զբաղվող COGAT կառույցն արաբերեն հայտարարության մեջ նշել է, որ լայնածավալ գործողությունն ուղղված է «ահաբեկչական տարրերի, ահաբեկչական ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև զենքի պահման և ապօրինի շրջանառության դեմ»։
Քալանդիայի ճամբարի կառավարման կոմիտեի խոսնակ Մոհամմադ Ասլանը AFP-ին հայտնել է, որ իսրայելական բանակը ձերբակալել է առնվազն 20 մարդու և դիրքեր է զբաղեցրել ճամբարի մի շարք տների տանիքներին։

Израильские вооруженные силы провели обыски в лагере беженцев Каландия.
azatutyun.am Израильские вооруженные силы провели обыски в палестинском лагере беженцев Каландия, расположенном рядом с Иерусалимом.
Журналисты France Press видели, как около десятка бронетранспортеров вошли в лагерь, находящийся на оккупированных территориях Западного берега. Израильские военные не позволили журналистам и жителям войти на территорию.
Израильское министерство обороны, занимающееся гражданскими вопросами на палестинских территориях через структуру COGAT, в арабском заявлении отметило, что масштабная операция направлена на «борьбу с террористическими элементами, террористической инфраструктурой, а также с хранением и незаконным оборотом оружия».
Представитель комитета управления лагерем Каландия Мохаммад Аслан сообщил AFP, что израильская армия арестовала как минимум 20 человек и заняла позиции на крышах нескольких домов лагеря.