Գորիսում, Մեղրիում, Ստեփանավանում և Ֆիոլետովոյում նշանակվել են հերթական ընտրություններ. Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մշտադիտարկում կիրականացնի
04-08-2026 17:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ Սյունիքի մարզպետի՝ 2026 թվականի օգոստոսի 3-ի թիվ 364–Ա որոշման համաձայն՝ նույն մարզի Գորիս և Մեղրի համայնքներում, իսկ ՀՀ Լոռու մարզպետի՝ 2026 թվականի օգոստոսի 4-ի թիվ 590–Ա և 591–Ա որոշումների համաձայն՝ նույն մարզի Ստեփանավան և Ֆիոլետովո համայնքներում նշանակվել են հերթական ընտրություններ։
«ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածի համաձայն՝ ընտրությունների նշանակման որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչև ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը թեկնածուի, կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) անդամի կամ լիազորված անձի, վստահված անձի կողմից անձամբ կամ նրանց (այդ թվում՝ կուսակցության կամ դաշինքի) անունից կամ որևէ այլ եղանակով կամ բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով որևէ գույք տալը (խոստանալը) կամ ծառայություններ մատուցելը (խոստանալը) կամ բարեգործության հետ միաժամանակ նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն։
Միևնույն ժամանակ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրազեկում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների և գործիքակազմի ամբողջ ծավալով, գործընկեր իրավապահ մարմինների հետ համատեղ, ընտրական գործընթացի նկատմամբ իրականացնելու է մշտադիտարկում և վերահսկողություն՝ հորդորելով զերծ մնալ բարեգործության արգելքը խախտող որևէ անօրինական գործողությունից՝ պարզաբանելով, որ օրենքով սահմանված պահանջների ցանկացած խախտում արժանանալու է համարժեք և խիստ իրավական արձագանքի»:

Regular elections have been scheduled in Goris, Meghri, Stepanavan, and Fiolotovoy. The Anti-Corruption Committee will conduct ongoing monitoring.
04-08-2026 17:50 Armenia Press release
The Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia informs that, according to the decision No. 364-A of the Governor of Syunik Province dated August 3, 2026, regular elections have been scheduled in the communities of Goris and Meghri of the same province, and according to the decisions No. 590-A and 591-A of the Governor of Lori Province dated August 4, 2026, regular elections have been scheduled in the communities of Stepanavan and Fiolotov of the same province.
«According to Article 221 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, from the day the decision on the appointment of elections comes into force until the summarization of the election results, giving (promising) any property or providing (promising) services to voters free of charge or on preferential terms by a candidate, a member of a party (or a coalition of parties), an authorized person, or a trusted person personally or on behalf of them (including the name of the party or coalition) or conducting pre-election campaigning simultaneously with charity creates criminal liability.»
At the same time, the Anti-Corruption Committee informs that it will carry out continuous monitoring and control over the electoral process with the full extent of its powers and tools, in cooperation with partner law enforcement agencies, urging to refrain from any illegal actions that violate the prohibition of charity, clarifying that any violation of the requirements established by law will be subject to appropriate and strict legal response.