Վստահ եմ՝ գալու է օրը, երբ Հայաստանում հաստատվելու է անկախ արդարադատություն, օրենքի գերակայություն և ժողովրդավարություն. Մանե Թանդիլյան
07-08-2026 16:25 Հայաստան Մեկնաբանություն
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքի իր էջում լուսանկար է հրապարակել և կից գրել.
«Գրեթե երկու տարի մեր երկրում հոգևորականներ են դատվում, իսկ այսօր այդ գործընթացը հասել է իր ամենացավալի հանգրվանին․ իշխանությունը դատական դահլիճ է հասցրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։
Րոպեներ անց մենք դժբախտություն ենք ունենալու ականատեսը դառնալու Հայաստանում տեղի ունեցած ամենախայտառակ դատավարություններից մեկին։ Դատվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու 132-րդ Կաթողիկոսը։ Այս թիվը պարզապես համարակալում չէ․ այն շուրջ 1700 տարվա հավատքի, պատմության և ազգային ինքնության խորհրդանիշն է, որի նկատմամբ ոտնձգություն է կատարվում հենց մեր պետության ներսում։
Այս դատավարության յուրաքանչյուր մասնակից պետք է գիտակցի իր պատմական պատասխանատվությունը։ Ոչ մի պաշտոն, ոչ մի հրահանգ և ոչ մի քաղաքական իշխանություն չի կարող արդարացնել այնպիսի որոշումներ, որոնք խորացնում են հասարակական պառակտումը և հարվածում ազգային հիմնարար ինստիտուտների հեղինակությանը։
Վստահ եմ՝ գալու է օրը, երբ Հայաստանում հաստատվելու է անկախ արդարադատություն, օրենքի գերակայություն և ժողովրդավարություն։ Իսկ այս ամոթալի օրերի բոլոր քաղաքական և իրավական գնահատականները տրվելու են ոչ թե իշխանության կամքով, այլ օրենքով, արդարությամբ և պատմության դատովր»:

Уверен, что наступит день, когда в Армении установятся независимая юстиция, верховенство закона и демократия. Мане Тандилян
07-08-2026 16:25 Армения Комментарий
«Страна для жизни» соучредитель Мане Тандилян на своей странице в Facebook опубликовала фотографию и добавила комментарий.
«Почти два года в нашей стране судят священнослужителей, а сегодня этот процесс достиг своего самого болезненного этапа: власть довела до судебного зала Католикоса всех армян.
Через несколько минут мы станем свидетелями одного из самых позорных судебных процессов, происходящих в Армении. Судят 132-го Католикоса Армянской Апостольской Церкви. Это число — не просто номер; это символ веры, истории и национальной идентичности, который существует уже около 1700 лет и которому наносят ущерб прямо внутри нашего государства.
Каждый участник этого судебного процесса должен осознавать свою историческую ответственность. Ни одна должность, ни одно указание и ни одна политическая власть не могут оправдать такие решения, которые углубляют общественное разделение и наносят удар по авторитету основных национальных институтов.
Уверен, что придет день, когда в Армении установится независимое правосудие, верховенство закона и демократия. А все политические и правовые оценки этих позорных дней будут даны не по воле власти, а по закону, справедливости и решению истории»: