Դատախազությունն «Արարատցեմենտ»-ի սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ
07-08-2026 18:06 Հայաստան Իրավունք
Արարատի մարզի դատախազությունն «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
«Մասնավորապես՝ Արարատի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, խախտելով օրենսդրությունը՝ առանց որևէ հիմքի, 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ, «վերականգնել» է Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող մարզադպրոցի զբաղեցրած՝ 473 քմ մակերեսով հողամասի հողահատկացման հիմքերն այն դեպքում, երբ վերոնշյալ գույքը երբևէ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության հաշվեկշռում հաշվառված չի եղել և հողամասի նկատմամբ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունն օգտագործման իրավունք չի ունեցել:
Այնուհետև «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Լ.Հ.-ն Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Վեդու տարածքային ստորաբաժանում է ներկայացրել կեղծ տեղեկանք այն մասին, թե Արարատ քաղաքի վերոնշյալ մարզադպրոցը հանդիսանում է «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականությունը և հաշվառված է ընկերության հաշվեկշռում:
Նշված կեղծ տեղեկանքի և համայնքի ղեկավարի՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ապօրինի որոշման հիման վրա՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Կադաստրի կոմիտեում «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող 301,20 քմ մակերեսով մարզադպրոցի և դրանով զբաղեցված 473 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի օգոստոսի 6-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման, «Արարատցեմենտ» ընկերությանն օտարված 74,1 հա մակերեսով հողամասերի և վարձակալության տրված 457,79 հա մակերեսով հողամասերի, «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման, ինչպես նաև «Արարատցեմենտ» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերության գործընթացներում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Հայտնաբերված խախտումների հիմքով Դատախազությունը հանցանքի մասին հաղորդումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և հայցադիմումներ՝ իրավասու դատարան:
Բացի այդ, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը»:

Прокуратура выявила ряд нарушений в процессе приобретения спортивной школы, принадлежащей «Араратцементу».
07-08-2026 18:06 Армения Право
Прокуратура Араратской области выявила ряд нарушений в процессе приобретения спортивной школы, принадлежащей компании «Араратцемент» на праве собственности:
«В частности, в прокуратуре Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов в ходе проведенного исследования выяснилось, что бывший глава Араратской общины А.Б., нарушив законодательство, без каких-либо оснований, решением от 12 декабря 2008 года «восстановил» основания для выделения земельного участка площадью 473 кв. м, занимаемого спортивной школой по адресу: г. Арарат, ул. Колхозников, 32, в то время как вышеупомянутое имущество никогда не было учтено на балансе компании «Араратцемент» и компания «Араратцемент» не имела права на использование данного земельного участка:
Затем генеральный директор компании «Араратцемент» Л.Х. представил в территориальное подразделение Государственного комитета по кадастру недвижимости при Правительстве поддельное свидетельство о том, что вышеупомянутая спортивная школа в городе Арарат является собственностью компании «Араратцемент» и учтена на балансе компании:
На основании указанного поддельного свидетельства и незаконного решения главы общины от 12 декабря 2008 года, 22 декабря 2008 года в Кадастровом комитете было зарегистрировано право собственности компании «Араратцемент» на спортивную школу площадью 301,20 кв. м по адресу: г. Арарат, ул. Колхозников, 32, и на занимаемый ею земельный участок площадью 473 кв. м:
Прокурор, выявив признаки очевидного преступления в рамках осуществления полномочий по защите государственных интересов, 6 августа 2026 года подал сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет:
Напомним, что прокуратура Араратской области также выявила ряд нарушений в процессе приватизации компании «Араратцемент», в отношении земельных участков площадью 74,1 га, переданных компании «Араратцемент», и в отношении земельных участков площадью 457,79 га, переданных в аренду, а также в процессе приобретения санатория «Золотой ключ», принадлежащего компании «Араратцемент», и в процессе ведения горнодобывающей деятельности компанией «Араратцемент»:
На основании выявленных нарушений прокуратура подала сообщения о преступлениях в Антикоррупционный комитет и иски в компетентный суд:
Кроме того, в рамках процедуры конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, на основании ходатайства Генеральной прокуратуры, компания «Араратцемент» была передана в управление и на хранение Республики Армения»: