Ընթերցանությունը հիմնարար նշանակություն ունի երեխաների առաջադիմության համար․ Ժաննա Անդրեասյան
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին ընդառաջ կայացել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի մամուլի ասուլիսը։
ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նախարարն անդրադարձել է 2026-2027 ուսումնական տարվա հիմնական անելիքներին ու ծրագրերին՝ ներկայացնելով Ընթերցանության տարվա նախաձեռնությունները, մարզային դպրոցների կառավարման նոր ձևաչափը, կրթական գործընթացների թվայնացման, արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների ներդրման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերը և այլն։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ 2026-2027 ուսումնական տարին հայտարարվել է ընթերցանության տարի։ Նախաձեռնության նպատակն է խրախուսել ընթերցանությունը․ «Ընթերցանությունը հիմնարար նշանակություն ունի երեխաների առաջադիմության և ցանկացած այլ առարկա սովորելու արդյունավետության տեսանկյունից։ Այն նաև Կառավարության նոր ծրագրում նախատեսված է իբրև առաջնահերթ ուղղություն։
Ընթերցանության տարին կմեկնարկի սեպտեմբերի 4-ին՝ Գրքի միջազգային իններորդ փառատոնի շրջանակում։ Ուսումնական տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր ամիս նվիրված կլինի գրականության որոշակի ժանրի կամ ուղղության։ Սեպտեմբերի թեման կլինի «Սասնա ծռեր» էպոսը, իսկ հաջորդ ամիսներին ուշադրության կենտրոնում կլինեն թարգմանական, դետեկտիվ և մանկական գրականությունը, վեպը, դրամատուրգիան, հեքիաթը, պոեզիան, կենսագրականներն ու հուշագրությունները։
«Փորձել ենք այնպես անել, որ տարվա ընթացքում գրականության տարբեր ժանրերը և ստեղծագործելու տարբեր ձևերն ավելի տեսանելի դառնան մեր երեխաների համար, և յուրաքանչյուրը, իր նախասիրություններին համապատասխան, կարողանա ընտրել իրեն հետաքրքրող գրքերը և հեղինակներին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Ընթերցանության տարվա շրջանակում կանցկացվեն նաև ուսուցչական և աշակերտական համաժողովներ, կստեղծվեն ընթերցանության ակումբներ, կընդլայնվի ընթերցանության օլիմպիադան՝ ներառելով նաև միջին և ավագ դասարանների սովորողներին։
Գրականության և արվեստի թանգարանը կիրականացնի «Ի՞նչ էին կարդում մեր գրողները» կրթամշակութային ծրագիրը՝ ներառելով այցելություններ գրողների տուն-թանգարաններ և ընթերցանությանն առնչվող միջոցառումներ։
Նախատեսվում է նաև շարունակաբար համալրել դպրոցական գրադարանները։ Դպրոցների ֆինանսավորման կարգում նախատեսվող փոփոխությամբ դպրոցներն ամեն տարի նոր գրականություն ձեռք բերելու հնարավորություն կունենան։

Reading is fundamental for children's progress, according to Zhanna Andreasian.
The press conference of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasian, took place ahead of the start of the new academic year.
During the meeting with media representatives, the minister addressed the main tasks and programs for the 2026-2027 academic year, presenting the initiatives for the Year of Reading, the new management format for regional schools, the planned steps towards the digitization of educational processes, the introduction of artificial intelligence (AI) tools, and more.
Zhanna Andreasian informed that the 2026-2027 academic year has been declared the Year of Reading. The aim of the initiative is to encourage reading: “Reading is fundamentally important for children's progress and the effectiveness of learning any other subject. It is also included as a priority direction in the Government's new program.”
The Year of Reading will kick off on September 4, within the framework of the International Book Festival. Throughout the academic year, each month will be dedicated to a specific genre or direction of literature. The theme for September will be the epic of “Sasna Tsrer,” while the following months will focus on translation, detective, and children's literature, novels, drama, fairy tales, poetry, biographies, and memoirs.
“We have tried to make various genres of literature and different forms of creativity more visible to our children throughout the year, so that everyone can choose the books and authors that interest them according to their preferences,” said Zhanna Andreasian.
Within the framework of the Year of Reading, teaching and student conferences will also be held, reading clubs will be created, and the reading olympiad will be expanded to include middle and high school students.
The Museum of Literature and Art will implement the educational and cultural program “What Did Our Writers Read?” which will include visits to writers' house-museums and events related to reading.
It is also planned to continuously replenish school libraries. With the proposed changes in the school funding system, schools will have the opportunity to acquire new literature every year.