Թրամփ. ԱՄՆ-ը վերահսկողություն է ստանձնում Վենեսուելայի նավթային պաշարների մի մասի նկատմամբ
Ազատություն․ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուրբաթ օրը հայտարարել է Վենեսուելայի հսկայական նավթային պաշարների մոտ մեկ հինգերորդի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու՝ ԱՄՆ-ի կողմից աննախադեպ նախաձեռնության մասին, հայտնում է Reuters-ը:
Թրամփը համաձայնագրի վերաբերյալ քիչ մանրամասներ է ներկայացրել՝ միայն նշելով, որ ԱՄՆ-ն մասնավոր բիզնեսի հետ համագործակցության միջոցով ստացել է Վենեսուելայի՝ ավելի քան 65 միլիարդ բարել կազմող ապացուցված նավթային պաշարների մեծամասնության վերահսկողությունը։
Հարավամերիկյան երկրի առաջնորդը ողջունել է համաձայնագիրը՝ նշելով, որ այն կնպաստի տնտեսության և պետական եկամուտների աճին։
Վենեսուելան ունի աշխարհում նավթի ամենամեծ ապացուցված պաշարները, սակայն ներկայումս արդյունահանում է օրական ընդամենը մոտ 1,25 միլիոն բարել:

Trump. The US is taking control of part of Venezuela's oil reserves.
Freedom: U.S. President Donald Trump announced on Friday an unprecedented initiative by the U.S. to establish control over about one-fifth of Venezuela's vast oil reserves, Reuters reports:
Trump provided few details about the agreement, only noting that the U.S. has gained control over the majority of Venezuela's proven oil reserves, which exceed 65 billion barrels, through cooperation with private business.
The leader of the South American country welcomed the agreement, stating that it would contribute to the growth of the economy and public revenues.
Venezuela has the largest proven oil reserves in the world, but currently produces only about 1.25 million barrels per day.