Ռուսաստանում երկարաձգվել է դիզելային վառելիքի արտահանման արգելքը
auroranews.am Նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը հայտնել է անմիջական արտադրողների կողմից Ռուսաստանի տարածքից արտահանվող դիզելային և նավային վառելիքի, ինչպես նաև գազոյլի արտահանման արգելքի երկարաձգման մասին որոշման ստորագրման մասին, որը գործելու է ներառյալ մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 30-ը:
«Որոշումն ընդունվել է վառելիքի ներքին շուկայում կայուն իրավիճակը պահպանելու համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանում վառելիքի արտահանման ընդհանուր արգելքը գործում է մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը: Մինչդեռ դիզելային և նավային վառելիքի, ինչպես նաև գազոյլի անմիջական արտադրողների համար սահմանափակումը գործում էր մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 31-ը:
Ինչպես հաղորդվում էր, 2026 թվականին Ռուսաստանում վառելիքի սպառման սեզոնային աճը համընկել է նավթավերամշակման գործարանների արտապլանային նորոգումների շարքի հետ: Դրան զուգահեռ տարբեր տարածաշրջաններում սահմանափակումներ են մտցվում ավտոգազալցակայաններում վաճառքի ծավալների վրա:
Իրավիճակը ստաբիլացնելու նպատակով կառավարությունը և նավթային ընկերությունները քայլեր են ձեռնարկում. առավելագույնի է հասցվել գործող նավթավերամշակման գործարանների ծանրաբեռնվածությունը, կրճատվել են ընթացիկ նորոգումների ժամկետները և տեղափոխվել են պլանային նորոգումները: Սանկտ Պետերբուրգի բորսայում փոխվել են նավթամթերքի բորսայական առևտրի պայմանները: Կառավարությունը թույլատրել է Եվրո-2, 3, 4 ավելի ցածր դասի վառելիքի լրացուցիչ ծավալների թողարկումը:
Ռուսաստանը հուլիսից սկսել է նավթամթերքի իմպորտը: Բացի այդ, մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը երկարաձգվել է բենզինի արտահանման լիակատար արգելքը: Դիզելային վառելիքի ոչ արտադրողների համար դիզվառելիքի արտահանման արգելքը գործում է մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը: Մինչև նոյեմբերի 30-ը գործում է նաև երկրից ավիակերոսինի արտահանման արգելքը:
Հուլիսի վերջին փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարում էր վառելիքի շուկայում մասնակի ստաբիլացման մասին՝ մի շարք նավթավերամշակման գործարանների նորոգումից դուրս գալու ֆոնին, սակայն որոշ տարածաշրջաններում բարդ իրավիճակը պահպանվում էր: Օգոստոսին վառելիքի շուկայում սկսվել է լարվածության երկրորդ փուլը. իշխանությունները ակնկալում են, որ իրադրությունը կշտկվի նորոգումներից հետո նավթավերամշակման գործարանների աշխատանքի վերսկսմամբ:

В России продлен запрет на экспорт дизельного топлива
auroranews.am Пресс-служба кабинета министров сообщила о подписании решения о продлении запрета на экспорт дизельного и морского топлива, а также газойля, вывозимых с территории России непосредственными производителями, который будет действовать в том числе до 30 сентября 2026 года:
«Решение принято для поддержания стабильной ситуации на внутреннем рынке топлива», - говорится в сообщении.
Общий запрет на экспорт топлива в России действует до 31 января 2027 года. В то же время ограничение для непосредственных производителей дизельного и морского топлива, а также газойля действовало до 31 августа 2026 года.
Как сообщалось, в 2026 году сезонный рост потребления топлива в России совпал с серией внеплановых ремонтов нефтеперерабатывающих заводов. Параллельно в различных регионах вводятся ограничения на объемы продаж на автозаправочных станциях.
С целью стабилизации ситуации правительство и нефтяные компании принимают меры: максимальная нагрузка на действующие нефтеперерабатывающие заводы увеличена, сокращены сроки текущих ремонтов и перенесены плановые ремонты. На Санкт-Петербургской бирже изменились условия биржевой торговли нефтепродуктами. Правительство разрешило выпуск дополнительных объемов топлива класса Евро-2, 3, 4.
Россия с июля начала импорт нефтепродуктов. Кроме того, полный запрет на экспорт бензина продлен до 31 января 2027 года. Запрет на экспорт дизельного топлива для не производителей действует до 31 января 2027 года. Запрет на экспорт авиационного керосина из страны также действует до 30 ноября.
В конце июля вице-премьер Александр Новак объявил о частичной стабилизации на рынке топлива на фоне выхода ряда нефтеперерабатывающих заводов из ремонта, однако в некоторых регионах сохранялась сложная ситуация. В августе на рынке топлива началась вторая волна напряженности; власти ожидают, что ситуация улучшится после возобновления работы нефтеперерабатывающих заводов после ремонтов.