Ռուսաստանում երկարաձգվել է դիզելային վառելիքի արտահանման արգելքը
auroranews.am Նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը հայտնել է անմիջական արտադրողների կողմից Ռուսաստանի տարածքից արտահանվող դիզելային և նավային վառելիքի, ինչպես նաև գազոյլի արտահանման արգելքի երկարաձգման մասին որոշման ստորագրման մասին, որը գործելու է ներառյալ մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 30-ը:
«Որոշումն ընդունվել է վառելիքի ներքին շուկայում կայուն իրավիճակը պահպանելու համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանում վառելիքի արտահանման ընդհանուր արգելքը գործում է մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը: Մինչդեռ դիզելային և նավային վառելիքի, ինչպես նաև գազոյլի անմիջական արտադրողների համար սահմանափակումը գործում էր մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 31-ը:
Ինչպես հաղորդվում էր, 2026 թվականին Ռուսաստանում վառելիքի սպառման սեզոնային աճը համընկել է նավթավերամշակման գործարանների արտապլանային նորոգումների շարքի հետ: Դրան զուգահեռ տարբեր տարածաշրջաններում սահմանափակումներ են մտցվում ավտոգազալցակայաններում վաճառքի ծավալների վրա:
Իրավիճակը ստաբիլացնելու նպատակով կառավարությունը և նավթային ընկերությունները քայլեր են ձեռնարկում. առավելագույնի է հասցվել գործող նավթավերամշակման գործարանների ծանրաբեռնվածությունը, կրճատվել են ընթացիկ նորոգումների ժամկետները և տեղափոխվել են պլանային նորոգումները: Սանկտ Պետերբուրգի բորսայում փոխվել են նավթամթերքի բորսայական առևտրի պայմանները: Կառավարությունը թույլատրել է Եվրո-2, 3, 4 ավելի ցածր դասի վառելիքի լրացուցիչ ծավալների թողարկումը:
Ռուսաստանը հուլիսից սկսել է նավթամթերքի իմպորտը: Բացի այդ, մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը երկարաձգվել է բենզինի արտահանման լիակատար արգելքը: Դիզելային վառելիքի ոչ արտադրողների համար դիզվառելիքի արտահանման արգելքը գործում է մինչև 2027 թվականի հունվարի 31-ը: Մինչև նոյեմբերի 30-ը գործում է նաև երկրից ավիակերոսինի արտահանման արգելքը:
Հուլիսի վերջին փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարում էր վառելիքի շուկայում մասնակի ստաբիլացման մասին՝ մի շարք նավթավերամշակման գործարանների նորոգումից դուրս գալու ֆոնին, սակայն որոշ տարածաշրջաններում բարդ իրավիճակը պահպանվում էր: Օգոստոսին վառելիքի շուկայում սկսվել է լարվածության երկրորդ փուլը. իշխանությունները ակնկալում են, որ իրադրությունը կշտկվի նորոգումներից հետո նավթավերամշակման գործարանների աշխատանքի վերսկսմամբ:

The ban on the export of diesel fuel has been extended in Russia.
auroranews.am The press service of the Cabinet of Ministers has announced the signing of a decision to extend the ban on the export of diesel and marine fuel, as well as gas oil, by direct producers from the territory of Russia, which will be in effect until September 30, 2026, inclusive:
«The decision has been made to maintain a stable situation in the domestic fuel market,» the statement said.
The general ban on fuel exports from Russia is in effect until January 31, 2027. Meanwhile, the restriction for direct producers of diesel and marine fuel, as well as gas oil, was in place until August 31, 2026.
As reported, the seasonal increase in fuel consumption in Russia in 2026 coincided with a series of unscheduled repairs at oil refineries. At the same time, restrictions are being imposed on sales volumes at gas stations in various regions.
In order to stabilize the situation, the government and oil companies are taking measures: the load of the operating oil refineries has been maximized, the timelines for current repairs have been reduced, and planned repairs have been postponed. The trading conditions for oil products on the St. Petersburg exchange have changed. The government has allowed the release of additional volumes of Euro-2, 3, and 4 lower-grade fuel.
Russia began importing oil products in July. In addition, the complete ban on gasoline exports has been extended until January 31, 2027. The ban on the export of diesel fuel for non-producers is in effect until January 31, 2027. The ban on the export of aviation kerosene from the country is also in effect until November 30.
At the end of July, Deputy Prime Minister Alexander Novak announced a partial stabilization of the fuel market against the backdrop of several oil refineries coming out of repairs, but a complicated situation persisted in some regions. In August, the second phase of tension in the fuel market began; authorities expect the situation to improve with the resumption of operations at oil refineries after repairs.