«ՀԱՆԴՈՒՐԺՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆՆԵՐԻ» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՀԱՂԹՈՂ Է<br /> ԴԱՐՁԵԼ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՊՐՈԴՅՈՒՍԵՐ ԳՈՌ ԲԱՂԴԱՍԱՐՅԱՆԸ<br />
«ՀԱՆԴՈՒՐԺՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆՆԵՐԻ» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՀԱՂԹՈՂ Է
ԴԱՐՁԵԼ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՊՐՈԴՅՈՒՍԵՐ ԳՈՌ ԲԱՂԴԱՍԱՐՅԱՆԸ
• 19-11-2007 17:30:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հանդուրժողականություն առանց սահմանների» խորագրով կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի հաղթող է ճանաչվել երիտասարդ կինոպրոդյուսեր Գոռ Բաղդասարյանը` «Խաղահրապարակ» սցենարի համար: Հանդուրժողականության միջազգային օրվա առթիվ` նոյեմբերի 16-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հանդուրժողականություն առանց սահմանների» մրցույթի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփումը եւ մրցանակների հանձնման արարողությունը: «Հանդուրժողականությունը սերտած հատկանիշ է, արժանիք, որը յուրաքանչյուր անձից պահանջում է ազնիվ ջանքեր: Իրական հանդուրժողականություն ձեւավորելու համար պահանջվում է ժամանակ, ինչպես նաեւ` պատրաստակամություն»,- նշել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող եւ ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Կոնսուելո Վիդալը:: Մրցույթին մասնակցելու համար ներկայացված 12 հայտերից ժյուրին ընտրել էր 7-ը: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանի խոսքերով, նախնական ընտրությունն անցած բոլոր յոթ նախագծերն էլ շատ հետաքրքիր էին եւ նկարահանման արժանի: «Իսկապես շատ դժվար էր ընտրել լավագույնը, եւ մենք կփորձենք գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը նաեւ մյուս նախագծերի իրականացման համար»,- ընդգծել է նա: Մրցույթը անցկացվել է «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» կազմակերպության եւ Կինոյի զարգացման «Ոսկե ծիրան» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ եւ Միավորված Ազգերի Զարգացման Ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի եւ Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ:

ПОБЕДИТЕЛЕМ КОНКУРСА "ТОЛЕРАНТНОСТЬ БЕЗ ГРАНИЦ" СТАЛ МОЛДОЙ<br /> ПРОДЮСЕР ГОР БАГДАСАРЯН<br /> ПРОДЮСЕР ГОР БАГДАСАРЯН
ПОБЕДИТЕЛЕМ КОНКУРСА "ТОЛЕРАНТНОСТЬ БЕЗ ГРАНИЦ" СТАЛ МОЛДОЙ
ПРОДЮСЕР ГОР БАГДАСАРЯН
• 19-11-2007 17:30:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 19 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Победителем конкурса короткометражных фильмов под названием "Толерантность без границ" признан молодой кинопродюсер Гор Багдасарян за сценарий фильма "Игровая площадка". В связи с Международным днем толерантности - 16 ноября, в представительстве ООН состоялось подведение итогов и вручение призов конкурса "Толерантность без границ". "Толерантность - выработанное качество, достоинство, которое требует честных усилий. Для формирования истинной толерантности требуется время, а также готовность", - отметила постоянный координатор ООН и постоянный представитель ПР ООН Консуэло Видал. Из представленных на участие в конкурсе 12 заявок жюри избрало 7. По словам художественного руководителя международного кинофестиваля "Воске циран" Сусанны Арутюнян, все прошедшие предварительный отбор семь проектов были очень интересными. "Было действительно очень трудно выбрать лучший проект, и мы попытаемся приложить все возможные усилия для реализации остальных проектов", - отметила она. Конкурс проводился по инициативе организации "Режиссеры без границ" и Фонда развития кино "Воске циран" и при содействии армянского представительства Программы Развития ООН (ПР ООН) и ереванского офиса Организации безопасности и сотрудничества в Европе (ОБСЕ).