ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻՑ ՇԱՏ ԲԱՆ ՈՒՆԻ ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ, ՄԱՍՆԱՎՈՐԱՊԵՍ`<br /> ԱԶԳԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՏՈՒՑՄԱՆ ՀԱՐՑՈՒՄ,- ԿԱՐԾՈՒՄ Է ՀՀ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻՑ ՇԱՏ ԲԱՆ ՈՒՆԻ ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ, ՄԱՍՆԱՎՈՐԱՊԵՍ`
ԱԶԳԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՏՈՒՑՄԱՆ ՀԱՐՑՈՒՄ,- ԿԱՐԾՈՒՄ Է ՀՀ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
• 30-10-2007 19:25:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Բելառուսի Հանրապետությունում հոկտեմբերի 22-28-ին կայացած Հայկական մշակույթի օրերը անցել են ջերմ ու հաճելի մթնոլորտում եւ արժանացել բելառուս ժողովրդի լավագույն ընդունելությանը: Բելառուսում անցակացված հայկական օրերը կազմակերպվել են «ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի եւ Բելառուսի մշակույթի նախարարությունների միջեւ մշակույթի բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի շրջանակներում: Ինչպես հոկտեմբերի 30-ին մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, նույն համաձայնագրի շրջանակներում, 2005 թվականին Հայաստանում անցկացվել են Բելառուսի մշակույթի օրեր: Նախարարի խոսքերով, բազմաժանր մշակութային ծրագրի շնորհիվ հայկական մշակույթը Բելառուսում ներկայացվեց լիարժեքորեն: Ըստ նրա, մշակութային ծրագրում ընդգրկված էին ոչ միայն պետական, այլեւ ոչ պետական անսամբլներ ու խմբեր, որոնց հենց տեղում միացել է նաեւ Մինսկի հայկական համայնքում գործող «Էրեբունի» պարային խումբը: Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ առաջիկայում Բելառուսի մշակույթի նախարարության պատվիրակության այցի ընթացքում կորոշվի մշակույթի ասպարեզում երկու պետությունների միջեւ համագործակցության նոր համաձայնագրի ստորագրման ժամկետը, քանի որ այս տարի ավարտվում է նախորդ գործակցության ժամանակը: Տիկին Պողոսյանը նշեց, որ այս այցի ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ թանգարանային, գրքի ու գրահրատարակչության ոլորտների փոխգործակցության մասին: «Ես կարծում եմ, որ մենք սովորելու շատ բան ունենք Բելառուսից մասնավորապես ազգագրության մատուցման հարցում: Նրանց ազգագրության թանգարանը աշխատում է իրենց ակադեմիայի ազգագրության իստիտուտի ենթակայության տակ, իսկ մեզանում ազգագրության թանգարանը կապ չունի նունանուն ինստիտուտի հետ, մինչդեռ դա լուրջ եւ կարեւր գիտություն է հատկապես մեզ նման փոքր ազգերի համար»,- ընդգծեց նախարարը: Հաջորդ տարի երկու երկրների ազգագրության թանգարաններում կկազմակերպվեն համատեղ ցուցահանդեսներ: Հ.Պողոսյանը հայտնեց, որ ԱՊՀ երկրներից միայն Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի հետ Հայաստանը չունի մշակութային պետական ծրագրեր: Իսկ Վրաստանի հետ թեեւ ունի, բայց «շատ թույլ են». «Երբ ստանձնեցի նախարարի պաշտոնը, իմ առաջին այցելության ժամանակ Վրաստան նրանց մշակույթի նախարարի հետ պայմանավորվեցինք հաջորդ հանդիպմանը Երեւանում կոնկրետ գործակցության ծրագիրը որոշել, սակայն այդպես էլ երեք հարվեր ուղակելուց հետո էլ հանդիպումը չկայացավ»,- ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարը:

ARMENIA HAS MUCH TO LEARN FROM BELARUS, IN PARTICULAR, IN<br /> ISSUE OF PRESENTING ETHNOGRAPHY, RA MINISTER OF CULTURE<br /> CONSIDERS<br />
ARMENIA HAS MUCH TO LEARN FROM BELARUS, IN PARTICULAR, IN
ISSUE OF PRESENTING ETHNOGRAPHY, RA MINISTER OF CULTURE
CONSIDERS
• 30-10-2007 19:25:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, OCTOBER 30, NOYAN TAPAN. The Days of Armenian Culture held on October 22-28 in Belarus passed in a warm and pleasant atmosphere and received a warm welcome by the Belarusian people. The Days of Armenian Culture were organized within the framework of the agreement On Cooperation between the RA Ministry of Culture and Youth Affairs and Belarusian Ministry of Culture. As Hasmik Poghosian, the RA Minister of Culture, mentioned at the October 30 press conference, Days of Belarusian Culture were held in 2005 in Armenia within the framework of the same agreement. According to the Minister, Armenian culture was presented in Belarus completely thanks to a multi-genre cultural program. According to her, not only state, but also non-state ensembles and groups were involved in the cultural program. The Erebuni dance group functioning in the Armenian community of Belarus also joined them on the spot. Hasmik Poghosian said that the term of signing a new agreement on cooperation between the two states in the sphere of culture will be determined during the coming visit of the delegation of Belarusian Ministry of Culture, as the term of the previous agreement is expiring this year. Mrs Poghosian said that a number of agreements on cooperation in the museum, book and publishing spheres have been reached during this visit. "I think we have much to learn from Belarus, especially in the issue of presenting ethnography. Their Museum of Ethnography works within the jurisdiction of their Academy's Institute of Ethnography, while in our country the Museum of Ethnography has nothing in common with the Institute of the same name, whereas that is a serious and important science especially for such small nations like ours," the Minister emphasized. Joint exhibitions will be organized in the two countries' Museums of Ethnography next year. H. Poghosian said that among CIS countries, Armenia has no state cultural programs only with Turkmenistan and Uzbekistan. And those with Georgia though exist, nevertheless, "are very weak." "When I assumed the Minister's post, my first visit was to Georgia, we agreed with the Georgian Minister of Culture to determine a concrete cooperation plan during the next meeting in Yerevan, but in spite of sending three invitations the meeting has not been held so far."