ՄԻՔԱՅԵԼ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. «ՀՀ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԸ ՄԱՐՏՈՒՆԱԿ ԵՆ ԵՎ<br /> ՊԱՏՐԱՍՏ ԵՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐՎԱԾ ՄԱՐՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ»<br />
ՄԻՔԱՅԵԼ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. «ՀՀ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԸ ՄԱՐՏՈՒՆԱԿ ԵՆ ԵՎ
ՊԱՏՐԱՍՏ ԵՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐՎԱԾ ՄԱՐՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ»
• 11-09-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Զինված ուժերի մշտական մարտական պատրաստականության եւ մարտունակության համապատասխան վիճակի պահպանման նպատակի իրականացմանն ուղղված խնդիրների լուծման համար 2006թ.-ի պետբյուջեից հատկացվել է շուրջ 75,3 մլրդ դրամ (մոտ 215 մլն ԱՄՆ դոլար): Կատարողականը կազմել է 100 տոկոս: Հատկացումների 82,7 տոկոսը ուղղվել է ընթացիկ, իսկ 17,3 տոկոսը` կապիտալ ծախսերին: 2005-ի նկատմամբ հատկացումներն աճել են 16,7 տոկոսով: ՀՀ Ազգային Ժողովի սեպտեմբերի 11-ի նիստում այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը` ներկայացնելով 2006թ.-ի պետբյուջեի կատարման հաշվետվությունը պաշտպանության նախարարության համակարգի մասով: Ըստ նախարարի, մեծածավալ աշխատանքներ են կատարվել մարտական հերթապահությունը ճիշտ կազմակերպելու եւ անձնակազմի կենցաղը բարելավելու համար: Նշվեց, որ լգալի աշխատանք է տարվել նաեւ անձնակազմի իրային ունեցվածքով, բուժօգնությամբ ապահովման, կենցաղային պայմանների բարելավման, պահեստային պաշարների ստեղծման, զինվորական համազգեստի եւ իրային միջոցների, պարագաների որակի բարձրացման ուղղությամբ: Շոշափելի առաջընթաց է արձանագրվել բնակարանաշինության ոլորտում. 2006-ին հատկացված 3,985 մլրդ դրամով շահագործման է հանձնվել 491 բնակարան: Բնակարան ձեռք բերելու համար 315 զոհված, մահացած եւ հաշմանդամ զինծառայողների, ազատամարտիկների ընտանիքներին պետբյուջեով հատկացվել է 1,789 մլրդ դրամ` 2005-ին 789,2 մլն դրամի դիմաց:

MIKAEL HARUTYUNIAN: RA ARMED FORCES ARE EFFICIENT AND READY<br /> TO PERFORM THEIR MILITARY TASKS <br />
MIKAEL HARUTYUNIAN: RA ARMED FORCES ARE EFFICIENT AND READY
TO PERFORM THEIR MILITARY TASKS
• 11-09-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, SEPTEMBER 11, NOYAN TAPAN. 75.3 bln drams (about 215 mln USD) was allocated from the 2006 state budget of the RA with the aim of maintaining the military preparedness and efficiency of the RA armed forces. The fulfilment index made 100%. 82.7% of allocations was spent on current expenditures, 17.3% - on capital expenditures. The RA minister of defence Mikael Harutyunian stated this at the September 11 sitting of the RA National Assembly when giving the report on execution of the 2006 RA state budget concerning the defence ministry. According to the minister, considerable work was carried out on effective organization of military duty and improvement of living conditions of the military staff. The speaker noted that much work was also done on providing the military with necessary items and medical services, improving their living conditions, creation of stock resources, as well as improving their uniform. Remarkable progress was made in terms of apartment construction. 491 apartments were delivered for use thanks to 3.985 bln drams allocated in 2006. 1.789 bln drams was allocated from the 2006 state budget to 315 families of killed, disabled servicemen and freedom fighters for the purchase of apartments - against 789.2 mln in 2005.