ՄԻՔԱՅԵԼ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. «ՀՀ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԸ ՄԱՐՏՈՒՆԱԿ ԵՆ ԵՎ<br /> ՊԱՏՐԱՍՏ ԵՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐՎԱԾ ՄԱՐՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ»<br />
ՄԻՔԱՅԵԼ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. «ՀՀ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԸ ՄԱՐՏՈՒՆԱԿ ԵՆ ԵՎ
ՊԱՏՐԱՍՏ ԵՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐՎԱԾ ՄԱՐՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ»
• 11-09-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Զինված ուժերի մշտական մարտական պատրաստականության եւ մարտունակության համապատասխան վիճակի պահպանման նպատակի իրականացմանն ուղղված խնդիրների լուծման համար 2006թ.-ի պետբյուջեից հատկացվել է շուրջ 75,3 մլրդ դրամ (մոտ 215 մլն ԱՄՆ դոլար): Կատարողականը կազմել է 100 տոկոս: Հատկացումների 82,7 տոկոսը ուղղվել է ընթացիկ, իսկ 17,3 տոկոսը` կապիտալ ծախսերին: 2005-ի նկատմամբ հատկացումներն աճել են 16,7 տոկոսով: ՀՀ Ազգային Ժողովի սեպտեմբերի 11-ի նիստում այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը` ներկայացնելով 2006թ.-ի պետբյուջեի կատարման հաշվետվությունը պաշտպանության նախարարության համակարգի մասով: Ըստ նախարարի, մեծածավալ աշխատանքներ են կատարվել մարտական հերթապահությունը ճիշտ կազմակերպելու եւ անձնակազմի կենցաղը բարելավելու համար: Նշվեց, որ լգալի աշխատանք է տարվել նաեւ անձնակազմի իրային ունեցվածքով, բուժօգնությամբ ապահովման, կենցաղային պայմանների բարելավման, պահեստային պաշարների ստեղծման, զինվորական համազգեստի եւ իրային միջոցների, պարագաների որակի բարձրացման ուղղությամբ: Շոշափելի առաջընթաց է արձանագրվել բնակարանաշինության ոլորտում. 2006-ին հատկացված 3,985 մլրդ դրամով շահագործման է հանձնվել 491 բնակարան: Բնակարան ձեռք բերելու համար 315 զոհված, մահացած եւ հաշմանդամ զինծառայողների, ազատամարտիկների ընտանիքներին պետբյուջեով հատկացվել է 1,789 մլրդ դրամ` 2005-ին 789,2 մլն դրամի դիմաց:

МИКАЕЛ АРУТЮНЯН: "ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РА БОЕСПОСОБНЫ И ГОТОВЫ<br /> ВЫПОЛНИТЬ ПРЕДЛОЖЕННЫЕ БОЕВЫЕ ЗАДАНИЯ"<br /> ВЫПОЛНИТЬ ПРЕДЛОЖЕННЫЕ БОЕВЫЕ ЗАДАНИЯ"
МИКАЕЛ АРУТЮНЯН: "ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РА БОЕСПОСОБНЫ И ГОТОВЫ
ВЫПОЛНИТЬ ПРЕДЛОЖЕННЫЕ БОЕВЫЕ ЗАДАНИЯ"
• 11-09-2007 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 11 СЕНТЯБРЯ , НОЯН ТАПАН. Для решения задач, направленных на осуществление цели сохранения соответствующего состояния постоянной боевой готовности и боеспособности Вооруженных сил РА из госбюджета 2006 года было выделено около 75,3 млрд драмов (около 215 млн долларов). Выполнение составило 100 процентов. 82,7 процентов ассигнований были направлены на текущие, а 17,3 процента - капитальные расходы. По сравнению с 2005 годом ассигнования выросли на 16,7 процентов. На заседании Национального собрания РА 11 сентября об этом заявил министр обороны РА Микаел Арутюнян, представив отчет о выполнении госбюджета за 2006 год по части системы Министерства обороны РА. По словам министра, широкомасштабная работа была проведена в направлении правильной организации боевого дежурства и улучшения быта персонала. Было отмечено, что была осуществлена значительная работа по обеспечению персонала имуществом, медобслуживанием, по улучшению бытовых условий, создания резервных запасов, повышения качества военной экипировки. Ощутимый прогресс зарегистрирован в сфере жилищного строительства: на выделенные в 2006 году 3,985 млрд драмов была сдана в эксплуатацию 491 квартира. 315 семьям погибших и умерших военнослужащих, а также военнослужащих-инвалидов из госбюджета было выделено 1,789 млрд драмов на приобретение квартир против 789,2 млн драмов - в 2005 году.